Готвени морковите са много по-полезни за здравето, както и доматите… тиквата…

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

roasted-carrots-with-thyme

Това е единственият зеленчук, който трябва да готвите по-дълго, за да го направите по-полезен, а дълго варените моркови се превръщат в силно противораково средство.

Ако варите този зеленчук по-дълго, той освобождава до 40 процента повече витамини и минерали за тялото.

Много експерти ни препоръчват да консумираме морковите варени. Варените моркови се препоръчват особено на хората, страдащи от рак. Те съдържат бета-каротин, следван от витамин К и витамините Е, В1, В2, В3 и В6, витамин С, фолиева киселина, както и фосфор и калий – а всички тези вещества са изключително полезни в лечението и превенцията на рака.

Мъж и жена лекуват рак в 4-ти стадий със сок от моркови

Бета-каротинът е много важен в храната на хората, страдащи от рак, а ако варите морковите достатъчно дълго, те също така:

  • снижават риска от инсулт с 40 процента
  • перфектно пазят зрението
  • подобряват храносмилането и чернодробната функция
  • защитават от тежки видове на рак
  • идеално съхраняват сърцето и кръвоносните съдове
  • укрепват имунитета
  • придават хубав вид на кожата
  • пречистват тялото

Нека попитаме експертите: Суровите моркови по-хранителни ли са от топлинно обработените?

Основни моменти:

  • Когато обработваме топлинно зеленчуците, топлината унищожава някои от хранителните вещества в тях
  • Това може би не е вярно за всички зеленчуци
  • Готвените моркови са по-здравословни и по-хранителни от суровите

Морковите са винаги на пазара. Можем да ги правим на салата, но и да ги използваме в множество други ястия. Правете си сок от моркови за закуска, или ги пасирайте след сваряване на пара на топла и кремообразна супа за обяд или приготвяйте десерти с тях. Но минутка, суровите моркови не са ли по-здравословни? И готвенето им наистина ли не унищожава хранителните вещества в тях? Нека разбием един от най-често срещаните митове за морковите.

Всички знаят, че когато готвим зеленчуци, топлината унищожава хранителните вещества, но този принцип може да не е верен за всички зеленчуци. Да, зеленчуците като червено цвекло, броколи и чушки е по-здравословно да ядем сурови. Една причина за това е, че тези зеленчуци съдържат витамин С, който е чувствителен към топлината и бива унищожен при готвене. Но в случаят с морковите това може да не е така. Всъщност вече знаем, че варените моркови са по-здравословни и по-хранителни.

Броколи побеждава рака само ако го ядеш правилно

Изследване, публикувано в списанието Journal of Agriculture and Food Chemistry показва, че варенето във вода или на пара запазва антиоксидантния каротеноид в морковите и тиквичките. Просто казано, каротеноидите в морковите като бета-каротинът са по-лесно усвоими от тялото след готвене.

Бета-каротинът е важен каротеноид, който придава на плодовете и зеленчуците техния червен, жълт или оранжев цвят. Тялото преобразува този бета-каротин във витамин А, особено важно хранително вещество, което играе важна роля в поддържането на зрението, растежа на костите и подсилва имунната система. Той е мастно разтворим витамин, който не се разрушава когато храните, които го съдържат са топлинно обработени. Тялото го складира в черния дроб и в адипозната тъкан когато не го използва и следователно вие не се нуждаете от този витамин в големи количества или всеки ден. Тиквата също е богата на бета-каротин и следва същия принцип и е по-хранителна сварена, отколкото сурова, както доказват редица научни изследвания.

Антиинфекциозният витамин А се бори с рака, слепотата, старостта…

Същото се отнася и за доматите, които са богати на ликопен, още един вид каротеноид, придаващ цвета на тези плодове (да, доматите са плодове, а не зеленчуци, от научна гледна точка). Готвенето на доматите повишава активността на ликопена. Има много други зеленчуци, които са по-здравословни след готвене. Например, готвенето на спанака стабилизира нивата на фолата в него, а в случая с аспержите – те имат твърда обвивка и това затруднява усвояването на витамините преди варенето да не разгради влакнестите клетки и да не направи по-лесно усвояването на всички полезни вещества в тях.

И така, да, варените моркови са по-хранителни, но въпреки това ние си набавяме доста хранителни вещества и от суровите моркови.

Готвенето, особено дългото варене наистина снижава съдържанието на витамини в зеленчуците. Но каротеноидите, като бета-каротина в морковите, стават по-лесно усвоими когато зеленчуците са варени или обработени като например нарязани или направени на пюре. Готвенето и рязането, пасирането или правенето на морковите на сок спомагат освобождаването на каротеноидите, свързани с „матрицата” на клетъчната стена на зеленчуците.

Зелето има противораково действие, важно е как го готвите

Същото отново е вярно и за доматите. Например, изследвания откриват, че хората, които консумират по 30 до 60 г доматено пюре си набавят повече от два пъти повече ликопен (още един каротеноид) в кръвта, отколкото когато ядат същото количество пресни домати. Във всеки грам доматени продукти като сос, пюре или сок се съдържа от два до десет пъти повече лесно усвоим ликопен от пресните домати.

За повечето зеленчуци, особено за богатите на витамин С зеленчуци, както и на броколи и зеле, обаче, се препоръчва да ги варим леко на пара и на най-ниска температура и съвсем кратко за запазването на витамин С и другите живи ензими, които високата температура може да унищожи.

Сурови или готвени, в крайна сметка това няма голямо значение. Зеленчуците винаги са полезни, така че непременно яжте зеленчуци, за да си набавяте необходимите дози витамини и минерали всеки ден.

Прочетете още по темата:

Върховният сок от джинджифил-куркума-моркови ще замени болката и противовъзпалителните лекарства

Извънредно важно: „Морковен лек” за диабета

4 удивителни ползи от сока от моркови

Възползвайте се от тези 5 пренебрегвани ползи от витамин С

Жена пи по чаша доматен сок всеки ден два месеца: Резултатът е впечатляващ!

Цялостно прочистване на червата предпазва от всякакви болести! (Рецепта)

Източници:

http://www.yourstylishlife.com/this-is-the-only-vegetable-that-you-need-to-cook-longer-it-becomes-a-strong-anti-cancer-agent/

http://www.berkeleywellness.com/healthy-eating/nutrition/article/are-cooked-carrots-better-raw

https://food.ndtv.com/food-drinks/are-raw-carrots-more-nutritious-than-cooked-carrots-1770349

Снимка: onceuponachef.com

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *