Вижте разликата между недостатъчно активна и свръхактивна щитовидна жлеза плюс 10 съвета

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

underactive-overactive-thyroid

Вижте таблиците със списък на симптомите за недостатъчно активна и свръх активна щитовидна жлеза – и се опитайте да не се обърквате от сходството в термините „хипо” (което означава „твърде малко”) и „хипер” (което означава „твърде много” от нещо). За да ги запомните просто мислете за човек, който е хиперактивен и показва твърде висока активност.

Забележете, че някои от симптомите на тези заболявания са едни и същи. Моля обърнете внимание също така, че това не е медицински съвет и не е заместител за истинска професионална диагноза. Ако имате тези симптоми, трябва да се подложите на медицински изследвания и лекарят ви може да направи изследвания, за да открие действителните нива на щитовидните хормони, плюс всички останали наложителни изследвания, от които се нуждаете лично вие.

Хипотироидизъм (недостатъчно активна щитовидна жлеза):

  • Суха, груба коса
  • Загуба на окосмяването на веждите отстрани
  • Подпухнало лице
  • Уголемена щитовидна жлеза (гуша)
  • Бавен сърдечен ритъм
  • Напълняване
  • Запек
  • Цепене на ноктите
  • Повишен риск от артрит
  • Непоносимост към студ
  • Депресия/зависимост от настроенията
  • Суха кожа
  • Умора
  • Разсеяност
  • Безплодие
  • Обилни менструации
  • Мускулни болки
  • Рязка промяна в настроенията

Хипертироидизъм (свръхактивна щитовидна жлеза):

  • Косопад
  • Изпъкнали очи (болест на Грейвс)
  • Уголемена щитовидна жлеза (гуша)
  • Ускорен сърдечен ритъм
  • Изпотяване
  • Отслабване
  • Чести изхождания
  • Топли, влажни длани
  • Тремори (треперене)
  • Меки/цепещи се нокти
  • Разстроен сън
  • Непоносимост към топлина
  • Раздразнителност
  • Мускулна слабост
  • Нервност и безпокойство
  • Нередовни менструации

Щитовидната жлеза е част от ендокринната система, която произвежда и регулира хормони в тялото. Този малък орган с форма на пеперуда е в предната част на шията, видима единствено когато човек преглъща (докато щитовидната жлеза се движи нагоре и надолу). Щитовидната жлеза произвежда няколко хормона, а именно: тироиден стимулиращ хормон (TSH), тироксин (T4) и трийодтиронин (T3). Хормоните произвеждани от щитовидната жлеза регулират растежа, метаболизма и телесната температура – което е причината проблемите с щитовидната жлеза (било то по-ниското или свръхпроизводството на хормони) обикновено да се отразява на телесното тегло, активността и физическото развитие.

Хипотироидизъм (недостатъчно активна щитовидна жлеза, не произвежда достатъчно щитовиден хормон) и хипертироидизъм (свръхактивна щитовидна жлеза, която произвежда твърде много щитовиден хормон) са две много различни заболявания, макар че някои признаци и симптоми като умората се откриват и при двете. Справянето с щитовидните проблеми включва наблюдение на признаците и симптомите, така че да се установи точното заболяване, от което страдате – това е много важно.

Забележка – тази статия не е насочена към това вие сами да си поставяте диагноза или сами да се лекувате. Ако имате симптоми или мислите, че можете да имате щитовидни проблеми, консултирайте се с лекаря си за действителна диагноза и лечение.

Хипотироидизъм се характеризира с:

1. Напълняване, причинено от забавен метаболизъм.

2. Бавен отговор към стреса (отговор „бий се или бягай”), причинен от снижена чувствителност към адреналните (на надбъбречната жлеза) хормони.

3. По-бавни рефлекси и снижен мускулен тонус.

4. Умора, причинена от снижено сърдечно действие и по-бавен сърдечен ритъм.

5. Запек, причинен от снижено движение в стомашночревния тракт.

Гореща новина: Сок естествено пренастройва щитовидната жлеза и активира метаболизма

Хипертироидизъм се характеризира с:

6. Отслабване, причинено от ускорен метаболизъм.

7. Засилен отговор към стреса, причинен от повишена чувствителност към надбъбречните хормони.

8. Тремори и потрепвания, причинени от повишен мускулен тонус и рефлекси.

9. Умора, причинена от нередовен сърдечен ритъм (сърцебиене) поради повишена сърдечна дейност и ускорен сърдечен ритъм.

10. Диария, причинена от повишено движение в стомашночревния тракт.

10 съвета как да се справяме със заболяване на щитовидната жлеза

1. Ако сте уморени, разпределяйте равномерно нещата за свършване в рамките на деня – умората може да бъде победена като се дава достатъчно време за свършването на всяка дейност през деня и като се предвидят периоди за почивка между тях.

2. Говорейки за почивка – непременно следвайте режим на сън по едно и също време. Ако спите по едно и също време всяка нощ по-вероятно е да се будите добре отпочинали сутрин.

3. Регулирайте приема си на калории. Ако страдате от хипотироидизъм, трябва да намалите приема си на калории, за да се предпазите от напълняване.

4. Ако имате хипертироидизъм, трябва да повишите приема си на калории, за да посрещате нуждите на ускорения си метаболизъм.

5. Повишете приема си на фибри, ако имате проблеми със запек (например, зелени листни зеленчуци).

6. Ако имате диария, опитайте да включвате в храната си формиращи маса храни (например, банани).

7. Повишете приема си на протеин, за да се справяте с проблемите при синтезирането на протеините, характерни за щитовидните проблеми.

8. Отделяйте време за релакс. Стресът може да влоши симптомите на недобре работещата щитовидна жлеза, така че дръжте нивата на стреса на минимум и така ще се предпазвате от влошаването на признаците и симптомите.

9. Можете да приемате хранителни добавки с йод за да спомагате щитовидната функция, но само след обсъждане с лекаря ви. Съветът към бременните, които са в риск от хипотироидизъм е да приемат хранителни добавки с йод, за да подобрят нивата на щитовидните си хормони.

10. Не забравяйте да следите нивата на щитовидната си функция с редовни кръвни тестове. Лекарският надзор е много важна част за предпазване от неблагоприятните признаци и симптоми на хипотироидизъм и хипертироидизъм.

Очаквайте статия за лечение на щитовидната жлеза с билки.

Още по темата ще намерите в категория Щитовидна жлеза в сайта, както и в тези статии: 

Връзката между щитовидната жлеза и хроничната болка, която лекарите пропускат всеки път

Инфекции причиняват заболявания на щитовидната жлеза

Ето още начини за поддържане здравето на щитовидната жлеза

Кокосовото масло е незаменимо за здравето на щитовидната жлеза

Как да пренастроим щитовидната си жлеза да гори мазнини и да активира метаболизма

Източници:

http://herbsandhealth.net/do-you-know-the-difference-between-underactive-and-overactive-thyroid/

http://www.herbs-info.com/blog/10-signs-you-may-have-a-thyroid-problem-and-10-things-you-can-do-about-it/
Снимка: Top 10 Home Remedies

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Важно

Сайтът „Здрави всеки ден” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски и други здравни сайтове и източници. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не са насочени да диагнозират, лекуват или предотвратяват което и да било заболяване. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.

Ето защо, „Здрави всеки ден” ви препоръчваме да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо  от настоящата или от останалите статии в сайта.

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *