Справяне със скръбта: Древните практики които ни лекуват

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Скръбта е разбиващо чувство в най-добрия случай. Справянето със загубата, особено със загубата на близък човек, е болезнено. То сковава мозъка и ни лишава от енергия. То може да задейства екзистенциална криза относно значението на живота, която често води до депресия и отчаяние.

managing-grief

Трудно е човек да се вземе в ръце при загуба, както е и особено трудно да се фокусира и да работи. В западния свят ние гледаме на скръбта като на чувство на сърцето и ума. Търсим терапия, която да ни помогне „да я преодолеем”, а понякога и лекарства, които да ни помогнат да „умъртвим болката” достатъчно, така че да се справим.

Наскоро загубих свой близък, моя най-добър приятел и ментор от почти 25 години. Обърнах се към традиционната китайска медицина, която да ми помогне да се справя и бих искал да споделя с вас концепциите и един метод, който използвам днес. Но първо нека поговорим за това как тъжим…

Определение на скръбта

Скръбта е вродената ни нормална реакция към загубата, особено при загуба на любим човек, когото сме обичали и с когото сме имали дълбока емоционална връзка. Скръбта е многоизмерно чувство, което може да ни въздейства физически, познавателно, поведенчески, социално и философски. След всичко това, не е за чудене, че загубата отнема толкова дълго време да я асимилираме и да се преборим с нея.

Скръбта е дълбока и обширна тема и има много начини да гледаме на нея и да подхождаме към нея. Един от основните начини за справяне със скръбта е като разберем „петте етапа” на скръбта.  Всеки скърби различно, но етапите могат да ви послужат за пътепоказатели или стрелки докато преминавате през процеса на скърбене.

Повечето от нас наистина преминаваме през пет етапа на скръб при траур и тежка загуба макар и не в един и същи ред или за еднакво дълги периоди. Тези етапи са важни и ни помагат да си възвърнем доброто физическо състояние — иначе, потискането на скръбта може да доведе до заболяване. Етапите са:

Етап 1. Отричане и изолация
Етап 2. Гняв
Етап 3. Пазарене
Етап 4. Депресия
Етап 5. Приемане

Скръбта в традиционната китайска медицина

Традиционната китайска медицина е холистичен метод на лечение, който приема тялото, човешкото същество, душата и енергията като свързано единно цяло. Физическото тяло наистина не може да бъде отделено от емоциите, мислите, храните или действията на даден човек. Конкретната част от тялото, на която традиционната китайска медицина гледа като на засегната от скръбта са белите дробове — които са свързани с белия цвят. Сезонът есен, пикантните храни и звукът ссссссссссс също се свързват със скръбта.

Съществува ли смъртта? Нова теория казва ‘Не’

Белите дробове са помпа в тялото, която поема свеж кислород и изхвърля токсичен въглероден двуокис, тяхната функция е жизненоважна за живота и ежедневните чувства, както и за добро физическо състояние. В традиционната китайска медицина всяка емоция се свързва с конкретен орган и неговата функция може да бъде засегната от тази емоция. Освен това, всеки орган има съответстващ му друг орган, като двата са свързани посредством конкретното време когато енергията се движи през тялото в непрестанен поток в рамките на ежедневен цикъл. Следователно, според теорията на традиционната китайска медицина, белите дробове се асоциират със скръб и тъга и са свързани с дебелото черво.

Дисхармонията на скръбта

Традиционната китайска медицина не гледа на заболяванията или неразположенията като на самостоятелни неща. Не съществува „лечение на скръбта” или „излекуване на астмата”. Обратното, след като традиционната китайска медицина гледа на тялото като на тясно свързана единица, тя вижда „дисбаланс” във вътрешната мрежа на тялото/умът/енергията. Тъгата и скръбта въздействат негативно на белодробната енергия чи — или на жизнено важната енергия на белите дробове.

Когато скърбим или тъгуваме често ни е трудно да дишаме — а на моменти дори и да говорим. Това може да доведе до недостатъчно поемане на свеж въздух и до снижено насищане на кръвта с кислород. Това може да причини скованост и болка в мускулите, летаргия и депресия. Ето защо се казва, че белите дробове контролират чи — или дишането регулира енергията и функционирането на тялото.

Десет стъпки за превъзмогване на скръбта

Като разберем многото начини, по които белите дробове са свързани с тялото и как скръбта директно въздейства на функцията на белите дробове, можем да научим от традиционната китайска медицина как да спомагаме регулирането и балансирането на белите си дробове като средство, помагащо за контролирането на скръбта.

Терапия на традиционната китайска медицина с дишане & звуци – тъй като скръбта въздейства на белите дробове, важно е да успокоим белите си дробове и да подобрим дишането си като ги освободим от скръбта. Най-бързият начин в момента е като заделим известно време, за да поемем поредица от спокойни дълбоки вдишвания. Понеже белите дробове се свързват с белия цвят и със звука ссссс, те са част от практиката на дишане за освобождаване от скръбта. Нека погледнем.

Намерете тихо място, където да седнете и да се отпуснете с изпънат гръбначен стълб, ако ви е възможно. Първо, поемете поредица от бавни и дълбоки вдишвания от диафрагмата, за да изпълвате белите си дробове до удобен капацитет; но не толкова пълни, че да болят. Издишайте и повторете девет пъти. В теорията на традиционната китайска медицина числото девет се свързва с тонизиране или подсилване.

След това продължете да дишате бавно и дълбоко, но този път си представяйте как бяла любвеобвилна светлина изпълва белите ви дробове. Докато издишате си представяйте, че бялата лека енергия проминава през всяка ваша клетка, докато негативната енергия напуска тялото ви наред с въглеродния двуокис. Повторете това девет пъти.

И накрая поемете бавни дълбоки вдишвания докато визуализирате изпълнената с любов бяла светлина. Но този път, докато издишате тихо издавайте звука ссссссс през цялото време докато въздуха напуска тялото ви. Този звук резонира с енергията на белите ви дробове и кара белите дробове да вибрират като по този начин освобождават заседналата в тях енергия на скръбта. Повторете девет пъти.

Синдром на разбитото сърце: Висок риск за здравето при внезапна загуба

Терапия на традиционната китайска медицина с храна – начинът на хранене също играе роля в справянето със скръбта. Според традиционната китайска медицина, определени храни въздействат положително и отрицателно на свързваните със скръбта бели дробове. Храните, които са вредни за белите ви дробове са онези храни, които са влажни по природа и следователно образуват слуз. Те засилват скърбенето като причиняват енергията му да „засяда” в белите дробове. Те включват захарта, прясното мляко, пържените и мазните храни.

Обаче, пикантните храни се казва, че укрепват функцията на белите дробове, така че при скърбене е добра идея да консумираме повече от тях: бадеми, кайсии, аспержи, банани, черен пипер, броколи, зеле, кардамон, целина, чили, канела, краставица, яйца, чесън, джинджифил, праз, мисо, синапени листа, боб, лук, круши, репички, ориз, соя, сладки картофи, орехи

Заключение

Това може да ви звучи много „ню ейдж”, но по време на скръб и траур, защо да на оставим настрани предубежденията за това как работи тялото и как да се справяме със загубата, и да опитаме тези основни методи на традиционната китайска медицина?

Накрая, скръбта, причинена от загубата ни кара да се чувстваме така все едно част от нас липсва. Може никога да не замените това парче, но можете да използвате методи, за да пренасочите спомените далеч от емоционалната и телесна болка към любов и преклонение. Справянето със загубата и скръбта е трудно за всички нас. Но използването на някои от споделените в тази статия методи на традиционната китайска медицина, може да ви помогне да регулирате енергията в си белите дробове и така да възстановите равновесието в тялото си и да запазите целостта си.

Д-р Марк Уайли

Източник:

http://easyhealthoptions.com/managing-grief-ancient-practices-that-heal/

Снимка: Centro Descubrir

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *