Синдром на разбитото сърце: Висок риск за здравето при внезапна загуба

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Лекувам пациенти със сърдечни проблеми – повечето са над 50 годишна възраст със заболявания като блокирани от наслоилата се в тях плака артерии, високо кръвно налягане или структурни изменения. Но редовно ме посещават и пациенти, преживели сърдечен удар –лек и тежък – без предишна анамнеза за сърдечни проблеми.

broken heart

В някои случаи тези внезапни проблеми със сърцето са причинени от онова, което лекарите често наричат „синдром на разбитото сърце” – криза в здравето, причинена от стрес, прояваща се след загубата на близък човек – особено при внезапна и неочаквана загуба. Ако вие или някой, когото познавате сте изпитали загуба на близък човек, бих искал да ви разкажа за 30-дневния период на висок риск за здравето, който следва това събитие… 

30-дневният риск за здравето след внезапна загуба

Наскоро моя пациентка внезапно загуби съпруга си, който почина от инфаркт. Скръбта й беше смазваща и тя наистина се озова в болница.  Няколко дни след смъртта на съпруга си тя започва да усеща замаяност, мравучкане в ръцете и стъпалата и около устата. Тези симптоми обикновено вещаят настъпващ удар. В спешното отделение откриват, че кръвното й се е повишило, както и хормона на стреса, кортизол.

Тя бе приета за наблюдение за 2 дни и после й позволиха да се прибере у дома. Оказа се, че в хаоса, съпътствал смъртта на съпруга й тя бе забравила да взима редовно хапчетата за кръвно, което бе влошило симптомите й. Ако семейството й не я беше закарало в спешното отделение, тя най-вероятно щеше да получи удар – може би фатален.

„Синдромът на разбитото сърце” е мноо-го често срещан сценарий при хора загубили половинката си, дете, родител, брат, сестра или близък приятел. Това се случва най-често при хора на средна възраст или на възраст над 60 години. Но той не включва просто разболяване от това, че са забравили да си пият лекарствата. Синдромът на разбитото сърце може да бъде причинен от намален прием на храна, обезводняване, повръщане и безсъние.

Хора, които обикновено са относително здрави също могат да изпитат симптоми като при сърдечен удар и/или инсулт, гадене, повръщане и други гастроинтестинални разстройства, безсъние, депресия, дори мания, след смъртта на близък човек. Рискът им рязко се повишава в непосредствените 30 дни след преживяната загуба. Изследване, цитирано в списанието Journal of The American Heart Association казва, че рискът от получаване на инфаркт е 21 пъти по-висок от нормалния в първия ден, в който научат новината, и 6 пъти по-голям през първата седмица след това.

Скорошно изследване в University of St. George в Лондон, Англия също стигна до подобни резултати. Тяхното изследване показа, че вероятността някой да получи инфаркт или инсулт се удвоява през 30-те дни след смъртта на съпруга/ата си. Когато смъртта е внезапна и неочаквана, въздействието може да е дори още по-травмиращо за здравето на оцелелия.

Шокът и скръбта освобождават порой от кортизол – хормона на стреса – което може да повиши кръвното, пулса, рязко да покачи нивата на кръвната захар, да причини нервност и безпокойство, както и психиатрични проблеми като някаква мания, например. Това може да промени дори времето на съсирването на кръвта – да го забави – така че да ви постави в по-висок риск от развиване на опасни съсиреци на кръвта, които могат да доведат до инсулт или инфаркт.

Стресът и тъгата могат да причинят също така безсъние, което да доведе до „замъгляване на мозъка” и разсеяност през деня. В резултат на това, хората – като моята пациентка – често и редовно забравят да си пият лекарствата или пък мислят, че са ги пили. Ако няколко дни не си взимат лекарствата, това може да доведе до появата на неблагоприятни реакции и симптоми.

Изследване на University of London откри, че внезапното спиране на определени лекарства може да повиши риска ви от неблагоприятни реакции на сърцето. Изследователите обясняват, че много лекари в своята практика виждат повишаване на риска от инфаркт/инсулт при пациенти през първите 30 дни след смъртта на половинката им.

На второ място след съпруг/съпруга са братята и сестрите. Резултати, публикувани наскоро в списанието Journal of the American Heart Association показаха, че хората е твърде вероятно да получат инфаркт след смъртта на брат или сестра. Но периодът на риск е удължен над 30 дни до 4-6 години по-късно – особено ако братът/сестрата са починали от инфаркт.

Изследване на Института Каролинска в Швеция показва, че при жените е 25% по-вероятно, а за мъжете 15% по-вероятно, да получат инфаркт след смъртта на брат или сестра. Изследователите заключават, че лошото справяне, водещо до нездравословен начин на живот е в основата на синдрома.

В други, наскоро проведени изследвания в Училището за обществено здраве „Мейлман” на Колумбийския университет, изследователите също свързват внезапната загуба с рискове за здравето. В изследването си те откриха, че хората без предишна анамнеза за психично заболяване могат да се разболеят от няколко психиатрични разстройства, причинени от внезапната загуба. Те най-често включват депресия, паническо разстройство и безсъние. При хората над 30-годишна възраст, неочакваната загуба на някого също удвоява риска от новонастъпила мания, казват те.

Манията е заболяване, характеризиращо се с безсъние, френетична енергия и липса на способност за съсредоточаване или за концентриране в детайлите. Тя може също така да се характеризира от нехарактерни шопинг турове по магазините, запои с много алкохол или прекаляване с наркотици, рисково сексуално поведение, необузданост, изблици на гняв, смущение на обществения ред и т.н..

Рискът се повишава повече от 5 пъти при хората над 70-годишна възаст, а това е и възрастовата група, която е най-вероятно да преживява по-чести загуби на съпруг/а, братя/сестри, роднини и т.н.. Изследователите правят заключението, че настъпването на дадено психиатрично заболяване при по-възрастните хора без съществуваща до тогава анамнеза може да върви ръка за ръка с внезапната загуба на близък човек – особено на брачен партньор или брат/сестра.

Загубата на близък, било то очаквана или неочаквана, е може би едно от най-стресиращите събития в живота на човек. С остаряването, загубата на близките става по-вероятна. Както показват гореспоменатите изследвания, начинът, по който човек се справя със скръбта може да доведе до пренебрегване на собственото му здраве и/или възприемането на лош начин на живот, което може да доведе до влошаване на здравето и до катастрофални резултати.

Важно е приятелите и семейството да знаят за този повишен риск за здравето на хората, които те познават и които са преживели травмираща загуба. Предлагайки подкрепата си – по какъвто и да било начин – може да помогне за подсигуряване на здравословен начин на скърбене за ваш приятел или роднина.

Обаче, не забравяйте, че тъженето може да отнеме няколко години, за да отшуми напълно и че всеки прежалва загубата по свой си начин. Но приятелите и роднините трябва да знаят какви са признаците и симптомите на „патологичното скърбене”. Такива са случаите когато изглежда няма никакво оздравяване или когато тъжащият изглежда се влошава, вместо да се подобрява. Воденето на приятел или роднина, изпаднал в такова положение, на психолог, занимаващ се със скърбенето или дори на личния им лекар, може да им помогне да се справят с мъката си и да намали риска за здравето им.

Бъдете здрави,

Рон Бланкстийн, МД

Източник:

http://www.healthyanswers.com/healthy-aging/heart-health/2014/07/broken-heart-syndrome-the-high-health-risk-of-sudden-loss/?utm_source=iContact&utm_medium=email&utm_campaign=Healthy%20Answers%20&utm_content=HA+1050+7.21.14

Снимка: www.religionsfaget.dk

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *