Десет стъпки за превъзмогване на скръбта

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

overcoming grief

Човек никога не се справя лесно със загубата на любим човек. Без значение дали това е било неизбежно или очаквано, дали е било пълна изненада, катастрофа или нарочно причинена смърт. Справянето с гамата емоции последващи смъртта на обичан човек може да се окаже едно от най-трудните изпитания в живота. Но то може да се превъзмогне въпреки всичко. По-долу описвам десет основни стъпки за превъзмогването на скръбта. Моята надежда и молитва е, посредством опита си в преживяването на загубата на близки хора да мога да помогна някому.

1. Позволете си да тъгувате.

Когато някой, когото обичаме почине, ние незабавно се изправяме пред дълъг списък със задачи за свършване. Трябва да се предприемат конкретни стъпки, всичко да се организира, да е поръчат цветя и т.н.. Разходите и стресът по планирането на погребението и времето отделено на приятелите и семейството могат да отклонят мислите и действията ни дотолкова, че да пренебрегнем необходимостта си просто да скърбим. Необходимо е да разсъждаваме за своята лична загуба заради собственото ни израстване и успокоение. В много случаи психичното ни състояние просто се включва на „автоматичен режим на действие” през този период. Понякога сме буквално в шок и автопилотът ни поема контрол и върши каквото трябва да се свърши. Ако имате подкрепата на семейството и приятелите си, обмислете възможността да им позволите да се погрижат за детайлите, за да можете вие самите да плачете, крещите или правите каквото ви е необходимо непосредствено след загубата си.

2. Разберете, че не сте сами в скръбта си.

Вие може да смятате, че сте били най-близкият човек на починалия и че никой друг не може да изпитва онова, което вие изпитвате. Дали това е родител, съпруг, дете, брат или сестра, приятел или роднина, бъдете сигурни, че вие вероятно не сте единственият човек, който го е обичал или на когото той ще липсва. Ще се уверите в това от приятелите и семейството около вас. И те преживяват загубата. Вие не сте сами. Не се страхувайте да се облегнете един на друг и да се подкрепяте през това трудно време.

3. Не задържайте цялата скръб вътре в себе си.

Това е едно от най-важните неща, които можете да направите за себе си и за другите, които скърбят. Говорете помежду си, смейте се и плачете и споделяйте спомени. Ако не сте готови да разкривате чувствата си пред семейството и приятелите си, помислете за посещение при психолог. Той може да е добър отдушник за чувствата ви, защото няма да е емоционално свързан с живота ви или със загубата ви. Тези специалисти няма да ви съдят или да очакват нещо от вас. Те могат да са обективни и да направят някои прекрасни предложения за това как да се справяте с чувствата си.

4. Разберете, че хората не показват скръбта си по един и същи начин.

Някои хора изпадат в истерия и викат и плачат. Други се затварят и държат всичко в себе си. Трети вършат каквото трябва да се свърши и външно остават силни, докато вътрешно се разпадат. Четвърти се отдават на деструктивно поведение като пиене или наркотици или направо изпадат в истинско безразсъдство. Много различни хора се справят с нещата по различни начини. В това няма нищо лошо, няма правилен начин за справяне със скръбта и няма определена времева граница за скърбене. Някои хора може да изглеждат все едно са се върнали към нормалното след няколко седмици или след месец – два. На други може да им отнеме по-дълго, дори години. Утешавайте се с факта, че с времето ще ви стане по-леко, мъката ви в крайна сметка ще се разсее. Може да не я превъзмогнете никога напълно, но ще можете да функционирате и след време да продължите напред.

 share grief5. Не се страхувайте или срамувайте да молите за помощ.

Смъртта е опустошителна, а смъртта на любим човек може да ви се стори непоносима. Често ни налягат чувства на вина и гняв или на страх и негодувание. Това всепомитащо чувство на загуба и на тъга, което съпътства скръбта може да доведе до депресия, ако не се справим с нея. Помислете за посещение на група за подкрепа или на група за утешаване на скръбта. Това ще ви помогне да разберете какво чувствате, защо го чувствате и как да се справяте, с онова което чувствате. То също ще ви помогне да осъзнаете, че и други хора преминават през същото и са се възстановили. Разговаряйте с приятелите и семейството си. Заедно можете да си помагате един на друг в преодоляването на скръбта. Разчитайте на източник на сила за себе си. Както духовен, така и физически, но го намерете и му позволете да е скалата, на която да можете да се облегнете.

6. Отдайте се на нещо, което обичате да правите.

По-голямата част от хората, които са потопени в скръб са склонни да спрат дейности в живота си, които им носят щастие, защото смятат, че щастието ще предизвика мисли на вина или ще им напомня за любимия човек за когото скърбят. Но много ефикасен механизъм за справяне е да сте непрекъснато заети и съсредоточени в нещо друго, вместо да мислите за загубата си. Заемете се отново със старо хоби или започнете ново. Върнете се на работа, правете нещо обичайно. Ще се учудите колко много пренасочването на вниманието може да подобри цялостния ви светоглед и отношение към живота.

7. Не използвайте скръбта си за извинение за лошото си поведение.

В повечето случаи, човекът когото сте обичали и е починал би искал да сте щастливи и успели хора. Ако използвате скръбта си като извинение, за да си вършите работата зле, да се отнасят с неуважение към семейството си, да си вредите с безразсъдно поведение – веднага престанете. Така не помагате нито на себе си, нито на семейството си. Те вече, всеки самостоятелно, се справят със своята болка, защо бихте искали да добавяте към нея стрес и притеснения за вас самия? По същество вие се самонаказвате, и за какво? Би ли искал човекът за когото скърбите да се държите така? Не искате ли по-скоро той да се гордее с вас?

8. Почетете човека, който сте загубили.

Това може да се окаже трудна задача, особено ако все още дълбоко тъжите. Когато чувствата ви се поуспокоят малко, помислете да направите нещо в памет на човека, който сте загубили. Напишете стихотворение или песен, посветете дърво или посадете градина в негова памет. Наречете звезда на името му. Има безброй идеи. Моята свекърва готвеше чудесно, затова аз взех много от рецептите й и ги подредих в готварска книга с нейни снимки и я копирах за всеки член от семейството. Посещението на място където починалият винаги е искал да отиде и оставянето на спомен там в негова памет е друга идея. Направете всичко, което ви се струва правилно, направете нещо, което би му доставило удоволствие. Извършването на нещо такова е изпълнено с щастие и този акт може да послужи като мощен метод за сбогуване и утешаване на тъгата ви.

9. Концентрирайте се в сегашния момент.

Зная от личен опит, че методът за справяне с нещата едно по едно или ден за ден е ефикасен начин за справяне с всичко, през което преминаваме. Поемете дълбоко въздух и се концентрирайте върху преживяването на деня – днес. Мислете за утре, утре. За момента просто се фокусирайте върху преживяването на следващите 24 часа. Дори и за справянето с преживяването на един час в началото, ако ви се налага. Мислете за днешния ден, за една стъпка във времето, за едно нещо. Вдишвайте и издишвайте. Всичко ще е наред. Вие ще се справите.

10. Не губете надежда.

Една от най-опустошителните последици от скръбта и депресията е чувството за безнадеждност. Безнадеждността може да включва усещането, че сте можели да направите повече, че трябва да правите повече, че никога повече няма да се смеете, нещата никога вече няма да са същите или безброй подобни мисли. Но това просто не е някакво правили, не е нужно да се случи. Има светлина в края на тунела. Може да ви отнеме известно време да стигнете до нея или тя да стигне до вас, но я има. Продължавайте да се движите към нея. Ако не можете да я видите в момента, бъдете спокойни, че я има. Търсете я, намерете я. Помолете някой да ви помогне да я намерите. Обърнете се отново към онзи източник на сила – било то за вас той да е бог или йога или прекарване на време със семейството, какъвто и да е той. Използвайте ресурсите пред вас, за да достигнете до по-добро място.

Можете да го направите, зная, че можете. Вярвам във вас, а дори не ви познавам. Искате ли да знаете защо? Защото четете тази статия и това само по себе си доказва, че търсите начин да превъзмогнете скръбта си. Така че помнете, главата горе и ще се видим от другата страна!

Ребека Малори, Yahoo Contributor Network

Източник: Yahoo Contributor Network, Ten Steps to Overcoming Grief, 2 June 2009

http://voices.yahoo.com/ten-steps-overcoming-grief-3365636.html

Снимка: sunshinereiki.ucoz.ru ;  bsgconnect.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Важно

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден

 


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *