Правете си нетоксични шампоани за здраве и красива коса
Ако имате съвестно отношение към здравето си (което сигурно е така, след като четете тази статия!), вие вероятно сте размишлявали за продуктите за лична хигиена, които използвате.
Може да сте чували за някои обезпокоителни химикали в продаваните в магазините шампоани, гелове за тяло и балсами за коса, като парабени, парфюми, сулфати и фталати. Избягването на продукти, които съдържат тези химикали е разумно поради следните причини:
Парабените се усвояват през кожата, откриват се в урината, кръвта и туморите и се свързват с увеличен брой алергии, повишени нива на стреса и ДНК увреждане на спермата.
Фталатите се знае, че унищожават хормоните и водят до промени във функцията на щитовидната жлеза, снижено развитие при децата и по-голяма заболеваемост от синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD).
Сулфатите са пенещи се вещества, които се съдържат на практика във всеки сапун, гел за тяло, перилен препарат и шампоан. Те може да са канцерогенни и причиняват негативно въздействие върху бъбреците, черния дроб и централната нервна система.
Може би сте се разпускали и сте купували по-естествено звучащи или органични продукти. Обаче, дори и даден шампоан да струва $12 на опаковка и на етикета му да пише „не съдържа сулфати”, той все пак ви се продава в токсична пластмасова опаковка и въпреки всичко съдържа и други химикали, които изпълняват същата цел като сулфатите и вероятно ще се окажат карциногенни след няколко години.
Няма ли да е срамота да дадете пет пъти повече пари за шампоан само за да откриете, че вредните ефекти все още съществуват в него?
Най-добрият начин за избягване на тази подвеждаща, породена от маркетинга бъркотия е като използвате натурални продукти. Тези почистващи продукти на хранителна основа всъщност подхранват косата и скалпа вместо да ги лишават от важните за тях масла. Вие вероятно вече ги имате в кухнята си и те струват жълти стотинки.
Ето пет невероятни естествени алтернативи на шампоаните, които да опитате:
Сода за хляб:
Смесете 1-3 чаени лъжички сода за хляб в чаша вода. Изсипете сместа на части върху задната, горната, страничните и предната част на косата. Търкайте леко и оставете да постои няколко минути докато косата стане хлъзгава, след което я изплакнете добре. Това миене на косата може да я изсуши, ако го използвате твърде често.
Нивото на успех при миенето на косата със сода за хляб също така зависи от това колко „твърда” е водата в дома ви. Ако във водата има много минерали, използвайте по-малко сода за хляб и я изплаквайте с ябълков оцет, както е описано по-долу. Режимът на миене на косата със сода за хляб е чудесен за мъжете, понеже е много лесен за прилагане и може дори да предпазва от косопад!
Ръжено брашно:
Купете ситно смляно органично ръжено брашно. Сложете 1-2 супени лъжици в чаша вода и използвайте същата процедура като описаната по-горе. Изплакнете косата много добре. Оставете косата да изсъхне и я изрешете, за да премахнете остатъци от брашното, ако не сте я изплакнали достатъчно добре. Това е подхранващо измиване и предоставя витамини, които често се добавят синтетично в шампоаните. Нали знаете така желаните Pro-V витамини в продуктите за коса? Те се извличат от ръжено брашно!
Натурален мед и гел от алое:
Смесете 1 супена лъжица от двете съставки с малко гореща вода, за да ги разтворите. Нанесете препарата върху косата като шампоан, като го втривате в косата и скалпа. Оставете да подейства няколко минути, след това изплакнете добре. Това е щадяща смес за измиване на тънка коса или при сух скалп. Нивото на pH на алое-медната смес е много близко до естественото pH на скалпа, така че тя е съвсем щадяща косата.
Яйце:
Просто разбийте едно яйце (тези от свободно отглеждани кокошки съдържат най-много хранителни витамини) и го нанесете върху косата. Използвайте по-хладка вода при изплакването, за да не се втвърди яйцето по скалпа. Това е третиране с много протеин, което помага за укрепването на косата и й придава блясък.
Кефир:
Използвайте 3-5 с.л. кефир, за да измиете косата си. Непременно използвайте обикновен, неподсладен и неовкусен кефир. Кефирът е заквасен млечен продукт, подобен на киселото мляко, но много по-хранителен, защото съдържа седем до десет пъти повече пробиотични бактерии. Пробиотиците са невероятни за качеството на косата, както и за всякакви проблеми със скалпа. Кефирът оставя мирис на мляко, така че изплаквайте много добре като използвате суров ябълков оцет, а накрая леко напръсквайте косата с етерични масла, размесени с дестилирана вода.
Най-добрият начин да използвате тези нетоксични алтернативи на шампоаните е като ги редувате. Идеята е винаги да изненадвате скалпа като прилагате различни видове измивания и подхранване в зависимост от естествените му цикли. Храната, която ядете, хормоните и нивото на физическа активност могат да повлияят на това какво се случва със скалпа ви.
При проблеми с пърхота, много хора са се убедили, че добавянето на две или три капки етерично масло от чаено дърво към естествения режим на миене на косата напълно премахва люспите. Можете да обогатите сместа с етерични масла от розмарин или лавандула, за които се казва, че спомагат растежа на косата. Както и можете да използвате масло от кедрово дърво, което се използва за предпазване от косопад.
Кисело мляко:
Кисело мляко можете да използвате ако косата ви е суха. Смесете го със сода за хляб за добро измиване на мръсната коса и за овлажняването й. Оставете киселото мляко върху косата си за около 15 минути. Изплакнете косата си с хладка вода и тя ще е чиста, мека и блестяща.
Глина:
Ако косата или скалпа ви се нуждаят от особено добро измиване или детоксикация, опитайте пречистваща глина.
Смесете една чаена чаша вода с 1/2 чаена чаша ябълков оцет и приблизително 3/4 чаена чаша бентонит, зелена френска глина или глина Редмънд. Така ще получите паста, която да втриете в скалпа си и да разнесете до краищата на косата си. Оставете я да действа около пет минути и я изплакнете преди да засъхне. Глината извлича токсините от косата и я прави изключително чиста. Тази смес може да върши работата на шампоан за хората, които обичат да мият косата си само веднъж на една или две седмици.
Естествени балсами
Можете да опитате и различни естествени разтвори, с които да замените балсама си. За целта трябва да вземете предвид типа на косата си, понеже по-гъстата, по-твърда коса се нуждае от много различен балсам от тънката, предразположена към омазняване коса.
Ябълков оцет:
Суровият, непастьоризиран ябълков оцет е един от най-популярните балсами, които можете сами да си направите. Често пъти хората, които не използват шампоани мият косата си със сода за хляб, както посочваме по-горе. Това миене придава на косата много основно pH. След това се използва ябълков оцет, който да вкисели косата отново и да й върне естественото pH. Ябълковият оцет прави косата мека и лесна за ресане и правене на прически.
Процесът е лесен: просто смесете 2 супени лъжици суров ябълков оцет в 2 чаени чаши вода, разбъркайте и полейте косата. Някои хора препоръчват незабавно изплакване, докато други предлагат сместа да се остави върху косата за около минута. Това зависи от личното предпочитание, така че ще ви отнеме известно време да намерите идеалната процедура за себе си.
Но именно тук идва на помощ редуването на различните естествени разтвори, така че скалпът никога да не знае какво да очаква, което е важно за много хора. Можете също така да експериментирате с бял оцет, ако ябълковият не е ефикасен за вашата коса.
Зехтин или кокосово масло:
Ако косата ви е суха или гъста и не се омазнява лесно, тя вероятно ще понесе използването на чисти растителни масла. Просто капнете малко зехтин или кокосово масло на дланите си и ги прокарайте през косата си като се фокусирате върху краищата. Важно е да го правите върху мокра коса, когато тя най-лесно усвоява хранителните вещества. Оставете за една минута и изплакнете добре.
Корен от градинска ружа:
Ако сте прекалили с ябълковия оцет, и/или намирате, че третирането на косата ви с маслата е прекалено, коренът от градинска ружа може да се окаже чудесна алтернатива. Опитайте следната рецепта за балсам с корен от градинска ружа.
Необходими са ви:
3.5 ч.ч. дестилирана вода
2 с.л. корен от градинска ружа на прах (от магазините за здравословни храни или онлайн)
4-6 с.л. сушени билки по избор като лайка за светла коса или розмарин за тъмна коса.
Копривата също е отлична за здравето на косата
1/4 ч.ч. гел от алое вера
20 капки етерични масла по избор
Бутилка с пулверизатор от 240 мл
Средно голям съд за готвене
Указания
1. Сложете 3 ч.ч. вода и 2 супени лъжици корен от градинска ружа на прах на огъня да заври и оставете да къкри 15-20 минути.
2. След като отварата от корен от градинска ружа е готова, махнете от огъня и добавете останалите билки. Оставете ги да киснат докато течността изстине. Прецедете билките през тензух и непременно изстискайте билките в тензуха, докато изцедите цялата течност от тях.
3. Смесете 1/4 ч.ч. от билковата настойка с 1/4 ч.ч. гел от алое вера, етерични масла и още вода, за да напълните пулверизатора. Дръжте в хладилника, за да запазите течността по-дълго.
4. Употреба: Разтръсквайте енергично преди употреба. Пръскайте мократа или сухата си коса и я разресвайте.
Изключително успокоително е да се използват щадящите, домашно приготвени продукти, особено при бебета и деца. Те не щипят очите (с изключение на изплакването с оцет – внимавайте когато го използвате при деца) и са нежни за кожата без да я изсушават. Освен това, те предлагат пълноценна и безопасна алтернатива за растящите телца и за развиващите се хормони. Кожата (особено младата кожа) бързо усвоява всичко, с което влиза в контакт, така че е важно непременно да се използват продукти от хранителен тип и безопасни за ядене.
Много хора намират, че избягването на купешките шампоани помага за спирането на косопада и в голяма степен подобрява цвета и структурата на косата. В интернет има много истории за успешното прилагане на естествени алтернативи на шампоаните, в които се описва как мъжете, които ги използват спират оплешивяването си или дори на засегнатите места започва отново да им расте коса. Жените страдащи от алопеция или свързан с бременността косопад също могат да извлекат полза като дадат на скалпа си почивка от купешките продукти за коса.
Ако експериментирате с различни натурални средства за миене на коса и следите кое ви действа най-добре, ще се сдобиете с най-красивата и здрава коса, която някога сте имали.
~The Alternative Daily
Източници:
http://www.thealternativedaily.com/nontoxic-shampoo/
http://www.stylepresso.com/natural-alternatives-to-shampoo/#sthash.fcJFs02D.dpuf
Снимка: plus.google.com
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден