6 съвета за справяне със смяната на времето

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Изпробвани във времето начини за справяне с ‘новото време’ 

hqdefault

Пак е онова време през годината когато променяме часовниците и се опитваме да се пренастроим към промяната във времето, свързана с лятното часово време. Някои от нас лесно и безпроблемно понасят промяната, но други се чувстват неразположени и  раздразнителни с дни.

Макар че мозъкът ви знае, че часовникът показва различно време, вътрешният часовник на тялото ви не го знае. През есента когато печелим един час сън, може и да не се чувствате уморени, но може да станем раздразнителни когато трябва да чакаме още час до обедната почивка или когато ни се струва, че трябваше да си тръгнем от работа преди час. Когато преместим часовниците с един час напред през пролетта, губим един час сън.  Тази вечер може да не успеем да изпаднем в нормалните ритми на съня един час  по-рано, отколкото сме свикнали, и сънят ни няма да е с качеството от което се нуждаем.

Лятното часово време е обект на спорове ощо откакто бе въведено в началото на 90те години на двайсти век. Изследванията си противоречат, показвайки че лятното часово време влияе и положително и отрицателно на здравето, безопасността, консумацията на енергия и на икономиката. Извадка на проблемите включва:

  • Здраве: Лятното часово време осигурява дневна светлина за физическа активност навън и за работа в двора привечер, които могат да подобрят физическата ни форма. То също така осигурява повече възможности за излагане на слънце, което задейства синтезирането на витамин D в кожата. Обаче, по-дългото излагане на слънце може да доведе до повишаване на риска от рак на кожата, според някои експерти. А нови изследвания показват, че броят инфакртите се увеличава през дните след промяната на времето през пролетта (когато губим един час), и че спадат след промяната през есента (когато печелим един час).
  • Безопасност: В седмиците след промяната на времето през пролетта има повече пътно-транспортни произшествия. Но общо взето, през лятното часово време има по-малко смъртни случаи при катастрофите, отколкото през стандартното време.
  • Изразходване на енергия: Макар че се изказваха хипотези, че лятното часово време ще помогне за спестяване на енергия, няколко изследвания показват, че лятното часово време води до повишена консумация на енергия и горива.
  • Икономика: Някои сектори, като търговията на дребно, голф игрищата извличат ползи от лятното часово време, тъй като потребителите имат повече време да пазаруват и да играят. Но други сектори, като земеделието, театрите и най-гледаното време по телевизията са засегнати.

Въпреки полемиката, едно нещо е сигурно—лятното часово време ще се спазва дълго време. Затова следват някои изпитани във времето съвети за справяне с промяната на времето:

  • Започнете отрано. Смяната на времето обикновено се прави в малките часове на неделя сутринта, за да не попречи на работната седмица. За да си дадете повече време за приспособяване преди да започне работната седмица, нагласете часовниците на новоти време в началото на уикенда, например в петък вечер или в събота сутрин. Опитайте се да се храните, спите и да се будите според новото време. Когато дойде понеделник вие вече ще сте на път да се чувствате приспособени. Обаче, ако имате дейности или събития по време на уикенда, внимавайте да не се объркате за точното време!
  • Правете упражнения. Правенето на физически упражнения освобождава серотонин, химикал в мозъка, който помага на тялото да се приспособи. Правете упражнения редовно, за предпочитане на открито и рано през деня. Бързата разходка сутрин е идеална. Избягвайте да правите упражнения късно вечер, обаче, тъй като това може да наруши качеството на съня ви.
  • Подремвайте разумно. Опитайте се да устоите на желанието да спите дълго късно след обеда. Вместо това, ако се уморите, идете на кратка, енергична разходка из квартала. Ако трябва да дремнете нека е по-рано през деня и дремнете за не повече от 20 минути.
  • Никакви питиета. Алкохолът нарушава нормалните цикли на съня, така че не разчитайте на чашка преди лягане, за да заспите. Прочетете за други храни които помагат или пречат на съня ви тук.
  • Хранете се дълго преди часа за лягане. След смяната на времето може да огладнявате по-рано или по-късно от преди. Непременно си осигурете достатъчно време за смилане на вечерята преди да си легнете. Обилната храна в стомаха ще попречи и на качеството на съня ви.
  • Потопете се в светлина. Правилната комбинация светлина и тъмнина може да помогне на циркадния ви ритъм да се пренастрои, така че да можете да заспите при новото време и да спите по-дълбоко. Сутринта вдигнете щорите за повече светлина. Опитайте се да прекарате време навън през деня, ако е възможно. Вечерта използвайте приглушени светлини, така че тялото ви да разбере, че е време за почивка.

Да се надяваме, че тези предложения ще ви помогнат да се нагодите по-лесно към промените на времето два пъти в годината. Ако сте опитали всички тези предложения и все още имате проблеми да се приспособите към промяната на времето след няколко седмици, посетете лекаря си за помощ.

Лиза Барнс 


Източник:
http://www.sparkpeople.com/resource/wellness_articles.asp?id=1236  6 Tips to Deal with Daylight Saving Time

Снимка: www.ilovemuzic.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *