Зимата може да влоши алергиите, причинени от домашните акари

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

allergies21fb76cОтново е зима а тя води със себе си настинки, грип и хроничен синузит, както и сиптоми в горните дихателни пътища, причинени от студа и влажното време. Зимата може също да изостри и физическата реакция към нещо, което можете да объркате с настинка или хронична инфекция на синусите. Нещото което имам предвид са домашните акари – тези микроскопични микроорганизми, които живеят във възглавниците, матраците, спалното бельо, мебелите и килимите/мокетите. Вие може да сте алергични към тях без да знаете. Нека ви разкажа повече за тези странни твари и какво можете да направите, за да се предпазите от тях.

Зимна настинка или алергия към домашните акари?

Макар че домашните акари са налице през цялата година, през зимата те могат наистина да се умножават прекомерно. С включването на отоплението, прахът и праховите акари навсякъде се увеличават. През зимата праховите акари във вашия дом (и причиняващите алергии техни екскременти) могат да достигнат милиони!

Ето някои изненадващи факти за праха и акарите в него, предоставени от Организацията за здравословна и безопасна околна среда:

  • Праховите акари се хранят с мъртвите кожни клетки на хората и с животински пърхот.
  • В 30 кв см от килима могат да живеят почти 100000 прахови акара. Матракът може да съдържа милиони от тях.
  • 1 прахов акар изхвърля по около 20 екскраемента на ден. Тези екскременти съдържат протеин, към който много хора са алергични.
  • Симптомите на алергията към праховите акари включват сърбящи обриви по кожата, сърбеж в очите, астматични пристъпи, хронична синусна хрема, кихане, оттичане на храчки, хронична кашлица, запушване на носа, хронично подпухване (торбички) под очите, и полипи в носа, които трябва да се премахват хирургически. Също така главоболие, умора и депресия. Тези симптоми често биват обърквани с настинка.
  • 18% до 30% от хората страдат от алергии от праховите акакри. Други 50% имат много високи нива на алергени от праховите акари в домовете си. Това може да създаде алергии от прахови акари у хора, които никога не са страдали от алергия. Тъй като през зимата седим повече у дома, това също може да е причина симптомите на тези алергии драматично да се засилят.
  • Домашният прах е една от най-токсичните субстанции около нас. Освен екскрементите от праховите акари и отмрелите им кожни черупки, домашният прах съдържа токсини като цигарена и друга пепел, продукти на горенето, фрагменти от насекоми, коса, козина и нокти от хора и животни, полен, частици полимерна пяна, гъбички, плесени, бактерии и вируси.

Как да се предпазим от домашните акари?

Почти невъзможно е да се отървем от всички прахови акари в средата, в която живеем, особено през зимата. Въпреки това, изследователите от Университета на Набраска, които изследваха конкретно праховите акари препоръчват да създадете бариери между себе си и праховите акари.

1.  Поддържайте чистота. Първо, и основно е да следите да няма натрупване на прах в дома ви. През зимата напръсквайте парала за бърсане на прах с обиращ праха препарат за мебели или просто с вода и избърсвайте дървените или теракотени подове под леглата. Редовно почиствайте мебелите, щорите и пердетата от прах. Саниращите мопове, работещи с пара помагат за убиването на праховите акари и на другите микроорганизми по подовете. Несъдържащите пестициди продукти, които съдържат бензил бензоат също спомагат за убиването на домашните акари.

2.  Използвайте калъфи. Обвивайте възглавниците и матраците си в пластмасови калъфи с ципове. Това е единственият начин да се предпазите от екскрементите на праховите акари, докато спите. Изпирайте тези калъфи веднъж в годината с гореща вода. Ако пътувате и отсядате в хотели можете да носите със себе си такива калъфи. Производителите на матраци от мемори пяна твърдят, че материалът, който използват не е благоприятен за акарите. Предпазните калъфи пазят и от дървеници (растящ проблем).

3.  Перете. Поддържайте чаршафите, одеалата, калъфките на възглавниците си чисти. Перете на всеки 2 седмици с много гореща вода, поне 50-60 градуса С.

4.  Оставяйте леглата неоправени:  Махайте покривките на леглата, и оставяйте чаршафите и завивките да се проветряват, особено ако се потите дори и малко докато спите.

5.  Влажност/топлина. Домашните акари виреят доста добре при по-влажни и топли условия, така че опитайте се да поддържате дома си по-сух и хладен. Влажността трябва да е под 50%, за да се намали броя на праховите акари. Пускайте поемащото влагата устройство поне веднъж или два пъти на седмица.

6.  Филтър HEPA. Инсталирането на такъв филтър в дома ви може наистина да снижи размножаването на акарите там.

7.  Пуснете светлината да влезе.  UV лъчите спомагат също в поддържането на ниски популаци от акари. Особено през слънчевите зимни дни, дръпнете завесите и щорите и пуснете слънцето в спалнята си.

  Какво още можем да направим?

Ако изпитвате много от изброените по-горе симптоми, това може да не е зимна настинка или грип. Това може да е хронична алергия от домашни акари. Можете да дадете кръв, за да се види дали не реагирате на някой алерген в средата, в която живеете. Второ, алерголог може да ви изследва за прахови акари. Прави се тест с драскане по кожата на гърба. Повече от 100 познати алергена се поставят върху драскотините и после се отчитат резултатите.

Макар че домашните акари и техните симптоми могат да са нежелани гости у дома ви, ако следвате простите препоръки по-горе, аз вярвам, че ще успеете да държите и неканените гости и хроничните симптоми, причинени от тях под контрол. Така можете да се совободите от хроничната зимна настинка завинаги.

д-р Марк Розенберг

Източник: Natural Health News, Winter Can Worsen Dust Mite Allergies, 18 January 2013

Снимка: skupinskinakup.si

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *