Впечатляващите здравословни свойства на червения пипер
Майка ми използваше червен пипер в какво ли не – пикантни яйца, ориз, картофи и дори в супи и яхнии. Той им придаваше цвят и сладък до пикантен вкус, характерни за детството ми. Онова което зная днес е че освен, че има такъв чудесен вкус, тази обикновена подправка с искрящ цвят е страхотна за здравето ми.
Червеният пипер се прави като се мелят сладки сортове чушки или люти чушки. Технически, всеки член на семейството на чушките (Capsicum annum) може да се използва. Според обработката и съдържанието се мени и цвета на червения пипер. За сладкия червен пипер, който е предмет на днешната статия, се използватсамо чушките, без семките, докато в лютивия чушките се мелят цели с месото, кожата и семките. Противно на създаденото мнение, че лютият червен пипер е полезният, трябва да отбележа, че сладкият червен пипер носи в себе си много ползи за здравето, както ще се убедите след малко. Лютият си има своите завоевания, но не трябва в никакъв случай да пренебрегваме щедрите ползи за здравето, които ни предлага сладкият червен пипер.
Благодарение на моята майка, аз обичам да включвам червен пипер в любимите си ястия днес. Дори държа запаси в дома си за различни лечебни употреби.
Ценните свойства на сладкия червен пипер
Ето някои от ефикасните вещества в червения пипер, които му придават толкова мощна лечебна сила.
Витамин А и каротеноиди
Витамин Е
Витамин С
Витамин К
Витамин В комплекс
Минерали, включително калций, цинк, магнезий, калий, желязо и фосфор
По-долу изброявам множество ползи от сладкия червен пипер… някои, от които може да ви изненадат.
Червеният пипер помага за заздравяването на раните:
Понеже съдържа значително количество витамин Е, червеният пипер помага на тялото да произвежда червени кръвни телца. Освен това, той помага в съсирването и по този начин спомага бързото заздравяване на раните. Ако се порежете, наръсете раната с червен пипер и я натиснете с чиста кърпа за няколко секунди.
Червеният пипер намалява бръчките:
Червеният пипер съдържа бета-каротин, който тялото преобразува във витамин А (ретинол). Ретинолът е незаменим за здравата кожа. Той изглажда тънките бръчици, намалява тъмните петна и дефектите по кожата, изсветлява кожата и кара порите да изглеждат по-малки. Ще ви издам една мъничка моя тайна, свързана с красотата. Всяка седмица си правя маска против стареене като смесвам три супени лъжици натурален мед с 1.5 супена лъжица червен пипер. Слагам маската върху лицето си за 30 минути и я изплаквам с топла вода. След това кожата ми се чувства свежа, гладка и жизнена.
Червеният пипер има противовъзпалителни свойства:
Хората, страдащи от автоимунни заболявания или от други възпалителни процеси като артрит, намират облекчение от отоците, болките и неудобствата като ежедневно консумират червен пипер. Можете също така да правите лапа и да я слагате върху възпаленото място, за да стимулирате кръвообръщението и да намалявате болката. Направете паста от червен пипер и топла вода и я разстелете върху кърпа, сложете лапата върху засегнатото място, за предпочитане върху тънка кърпа, а не директно върху кожата (за всеки случай, особено, ако кожата ви е чувствителна). Отгоре можете да увиете с найлон, който да държи лапата на място. Сменяйте на 3-4 часа или когато лапата изсъхне. Биологически активното вещество, на което се дължат тези ползи за здравето в червения пипер е капсаицинът, като от количеството на това съединение зависи лютивостта на чушките.
Прочетете още: 5 лесни стъпки предпазват от Паркинсон
Чревеният пипер е богат източник на витамин В6:
Червеният пипер е богат източник на витамин В6 или пиридоксин. Витамин В6 повишава количеството кислород пренасян към клетките в тъканите и органите, особено по време на по-интензивна физическа активност, което води до повече издръжливост на физически усилия. Освен това, той помага за разграждането на въглехидратите и за синтезирането на глюкогена, като по този начин осигурява добри енергийни нива. Подходящият прием на витамин В6 е ефективен в предпазването от умора, летаргия и дори от епизоди на депресия!
Червеният пипер лекува кожни проблеми:
Тази невероятна подправка е заредена с антибактериални свойства, които я правят ефикасна срещу кожни проблеми, свързвани с бактерии, включително акне.
Червеният пипер защитава очите:
Витамин А в червения пипер помага за предпазване от нощна слепота и дегенерация на макулата. Освен това, тази група антиоксиданти позволява на повърхността на окото, мукусните мембрани и кожата да бъдат ефикасни бариери за бактерии и вируси. Това намалява риска от инфекции на очите, дихателни проблеми и инфекциозни заболявания. Лутеинът и зеаксентинът помагат за предпазването от увреждане на деликатните очни тъкани от светлината.
Червеният пипер подобрява зрението:
Яркият червен цвят на червеният пипер показва наличие на мощни естествени съединения, наречени каротеноиди. Изследванията показват, че червеният пипер е невероятно богат източник на зеаксентин, каротеноид който действа както като антиоксидант, така и като витамин А. Зеаксантинът физически се съдържа в центъра на ретината, на място наречено макила лутеа и редовната консумация на храни съдържащи червен пипер се счита че предоставя защита от катаракта (перде на окото) и от дегенерация на макулата (загуба на централно зрение).
В основни линии, зеаксентинът предлага антиоксидантна защита и стимулира конусовидните клетки, форма очни клетки отговорни за острото, ясно зрение и за различаването на цветовете. Червеният пипер съдържа също големи количества натурален витамин А и лутеин.
Червеният пипер предпазва от рак:
Бета-каротинът доказано снижава риска от много форми на рак. В изследване, учените откриха, че повишаването на консумацията на бета-каротин от 1.7 на 2.7 милиграма на ден снижава риска от рак на белите дробове с повече от 40 процента.
Прочетете още: Кайен, като лют червен пипер, 17 ползи за здравето
Червеният пипер подобрява съня:
Както вече споменах, червеният пипер съдържа витамин В6 или пиридоксин, който помага на тялото да преобразува енергията в храната в глюкоза, метаболизира мазнините и подсигурява доброто функциониране на нервната система. Витамин В6 също така стимулира производството на мелатонин, което ви помага да поддържате нормален цикъл на сън. И това не е всичко, което той прави. В6 повишава серотонина и норепинефрина, които ви помагат да поддържате характера си спокоен.
Червеният пипер намалява повърхностните разширени вени:
Повърхностните разширени вени, които са по-близо до кожата често се появяват на места като зад коляното, по лицето и на други места. Червеният пипер има определени свойства да укрепва вените и кръвта, и следователно да намалява вероятността от появата на повърхностни разширени вени.
Червеният пипер има впечатляващи свойства в снижаването на кръвното налягане:
Капсаицинът е мощно натурално съединение съдържащо се в червения пипер, което е показало, че има снижаващо кръвното налягане действие. Редовната, но умерена консумация се казва, че има полезен ефект върху кръвообръщението като отпуска кръвоносните съдове.
Червеният пипер намалява риска от сърдечен удар и инсулт:
Червеният пипер съдържа калий, който му позволява да действа като съдоразширяващо средство, намалявайки съдовото съпротивление и повишавайки кръвотока и кръвообръщението. Това от своя страна намалява риска от втвърдяване на артериите, инсулти и сърдечен удар.
Червеният пипер помага за поддържане цвета на косата:
Витамин В6 в червения пипер е особено важен в производството на меланин, пигмент, които придава цвета на косата. Сладкият червен пипер, добавян в къната дава червеникав нюанс при боядисване. Непременно изпробвайте мъничко върху китката си преди да намажете главата си.
Червеният пипер предпазва от скорбут и подсилва имунитета:
Скорбутът е сериозно заболяване макар и рядко, което кара венците да кървят и да се подуват, причинява диария, депресия, отичане около костите, учестено дишане, жълтеница и още. Основната причина за скорбута е недостиг на витамин С. Червеният пипер е богат на този основен витамин, който се счита за чудесен фактор когато става дума за поддържането на силна имунна система.
Червеният пипер предпазва от косопад:
Желязото в червения пипер помага с преноса на кислород във фоликулите на косата, което стимулира растежа й като подобрява кръвообръщението в скалпа. Освен това, В6 помага и за предпазване от косопад.
Червеният пипер стимулира енергията:
Както вече споменах, червеният пипер е богат източник на витамин В6, който е ко-ензим, позволяващ на 100 различни ензими да функционират правилно в тялото. Тези ензими причиняват биохимични реакции в цялото тяло, които приозвеждат енергия. Освен това, желязото в червения пипер пренася кислород в цялото тяло и е част от редица създаващи енергия протеини. Здравословната ежедневна доза червен пипер спомага за поддържането на повишени нива на енергия в тялото ви.
Червеният пипер има мощни слабителни свойства:
Само 100 грама червен пипер съдържат впечатляващите 35 грама хранителни фибри. Ако страдате от хорничен запек включването на червен пипер в хранителния ви режим може да се окаже решението, от което се нуждаете.
Червеният пипер стимулира здравословен метаболизъм:
Според изследване, публикувано в списанието Journal of Agriculture and Food Chemistry, червеният пипер спомага отслабването.
Червеният пипер подсигурява здравословно храносмилане:
Червеният пипер балансира стомашната киселина и спомага здравословното храносмилане като повишава слюнката и стомашните киселини, които разграждат храната и помагат за предоставянето на хранителни вещества за енергия.
Сега вече знаете множество страхотни причини, поради които да добавяте повече червен пипер в храната си. Просто се уверете, че купувате подправка с високо качество, за предпочитане органичен червен пипер!
Сюзан Патерсън
Източници:
http://www.natureword.com/properties-and-benefits-of-paprika/
Снимка: hirmagazin.sulinet.hu
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден