Умората: Пет възможни причини

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

chronic-fatigue-syndrome
Умората е едно от най-често срещаните оплаквания на пациентите когато отидат при лекаря си. При всеки, който страда от това заболяване в различните му степени – от лека през средна до тежка, приковаваща към леглото умора – поставянето на точна диагноза може да се окаже точно толкова отчайващо трудно, колкото е самото заболяване.

Основната причина за умората е една от най-трудните за диагнозиране. Това е така, защото има много болести и други фактори, които причиняват липса на енергия. Често пъти клиницистите трябва да изключват множество заболявания преди да определят точно вероятната причина за умората. Освен това, симптомите имат склонността да се припокриват. Например, пациентите, страдащи от синдром на хроничната умора (СХУ) също показват и симптоми на базедова болест, което кара много лекари да смятат, че именно базедовата болест всъщност е причината за СХУ.

Настоящата статия, макар да не е съвсем изчерпателна, има за цел да обясни някои от най-често срещаните причини за умората. Тя също така ще обясни разликата между СХУ и ‘обичайната’ умора.

Алергии

Както сезонните алергии, така и скритите хранителни алергии са често срещана причина за умора. Алергичният ринит (сезонните алергии) се свързва с нарушения на съня, които причиняват сънливост през деня и умора. Запушеният нос, свързван с алергиите, причинява нарушено дишане при спане, а имунните медиатори се отразяват на моделите на съня и лишават страдащите от добра почивка през нощта и изсмукват енергията им през деня.

Скритите хранителни алергии могат да утежнят проблемите, причинени от сезонните алергии. Без значение дали даден човек страда от алергичен ринит или е засегнат единствено от хранителни алергии, това може да коства много на тялото му. Скритите хранителни алергии ерозират здравето с течение на времето и причиняват умора и други здравни проблеми.

Има два начина за справяне с умората, причинена от сезонните и/или хранителните алергии. Първата стъпка е да се идентифицират хранителни алергии чрез използването на имуно-теста ELISA. Използвайки комплекти за провеждане на теста в домашни условия, човек може да определи реакцията си към 96 различни храни като млечни продукти, пшеница, царевица, риба, зеленчуци, плодове, захарна тръстика, различни ядки, яйца и други често консумирани храни. След няколко седмици резултатите се изпращат обратно директно в дома на пациента. Тези резултати показват слаби, средни или силни реакции към различните храни. Избягването на храните – причинители може да помогне за възстановяването на енергийните нива и за огрничаването на умората.

Макар че хистаминът обикновено се свързва със сезонните алергии, изследванията показват, че хистаминът също така играе роля и при хранителните алергии. Ето защо, консумирането на вещества, снижаващи хистамина като кверцетин, бромелаин и витамин С може да снижи свързаната с алергиите умора без значение дали тя е причинена от полен или от фъстъци.

Нарушаване на съня

Погълнати от задълженията си в семейството, на работното място и другите си отговорности, може да се окаже трудно да се наслаждаваме на седем, осем или повече часа сън, от които повечето от нас се нуждаят, за да се чувстват в най-добрата си форма. Освен това, с остаряването, нивата на хормона на съня – мелатонина намаляват, което прави получаването на отморяващ сън през нощта още по-трудно.

Безсънието е една от най-често срещаните причини за загубата на така нужния ни сън и води до умора през деня. Макар че то обичайно се приема за разстройство на съня, всъщност безсънието е симптом на друго заболяване. Безсънието може да бъде причинено от разстройства на съня (като сънната апнеа или разстройствата на циркадния ритъм на съня, от които страдат работещите на нощни смени), емоционални фактори като страх, стрес, безпокойство и трескав ум, лекарствени средства и кофеин. Хранителните алергии, базедовата болест и физическата болка също могат да причинят безсъние. Без значение каква е причината, това заболяване е един от главните виновници за дневната сънливост и умора.

Причината, поради която загубата на сън причинява умора са хормоналните нарушения, възникващи в резултат на нея. Загубата на съня може да доведе до снижена секреция на мелатонин, както и до повишени нива на кортизола. В едно изследване на пилоти на хеликоптери с по-малко от 7-8 часа сън, когато не били на работа, и на 6 или по-малко часа, когато били на работа, нивата на кортизола били повишени с до 80 процента и оставали повишени в продължение на два дни след като пилотите не били на работа.

Ако е възможно, откриването на причинителя на безсънието може да е първата стъпка към решаването на проблема. При 112 по-възрастни хора, които заявили дневна сънливост, умора или безсъние сънната апнеа била широко разпространена. Доказано е също така, че и лекарствата като например някои антидепресанти също причиняват безсъние.

Сънната апнеа се получава когато меките тъкани на гърлото се извиват навътре и блокират свободното преминаване на въздух по време на сън. Това причинява хъркане и периодични епизоди на събуждане през нощта, което кара човек да се чувства изтощен на сутринта. Някои клиницисти са открили, че един естествен подход към сънната апнеа е МСМ, който поддържа и подсилва здравето на меките тъкани в гърлото.

При безсъние, причинено от стрес, безпокойство и емоционални проблеми, валерианът, хмелът, Л-тианинът, маточината и пасифлората предлагат синергична подкрепа. Мелатонинът е хормонът, който регулира цикъла сън-събуждане и той може също така да помага на хората, които страдат от безсъние, причинено от всякакви причини. В едно двойно сляпо, плацебо контролирано изследване на нормални обекти, на които им бе трудно да заспиват, когато на обектите даваха по 5 мг мелатонин, те заспиваха по-бързо и споделяха, че са по-малко сънени и уморени, отколкото когато им бе давано плацебо.

В случаите на безсъние, причинено от базедова болест, йодът (lodoral R) може да разреши проблема с недостига на йод, който се счита за причина за свръх активността на щитовидната жлеза, и по този начин да подобри качеството на съня.

Базедова болест

Изчислено е, че 40 процента от възрастното население страда от субклинична или явна базедова болест. При пациентите, страдащи от базедова болест, умората често е съпроводена от други на пръв поглед нямащи нищо общо с нея симптоми. Тези симптоми включват лоша концентрация, умствено объркване, нарушения на паметта, студени ръце и стъпала, прекалена пълнота, трудности с отслабването, менструални проблеми, суха кожа, изтъняване на косата и ниски енергийни нива. Базедовата болест също така се свързва и с мигренозните главоболия, хипертонията, депресията, хипогликемията, атеросклерозата, диабета, безплодието и акнето.

Тъй като кръвните тестове за базедовата болест са печално известни като неточни, най-добрият начин за определяне  дали симптомите са свъзани с това заболяване е да се използва далеч по-точния тест, създаден от д-р Брода Барнс, Според метода на д-р Барнс, температурата на тялото непосредствено след събуждането сутрин (докато човек е още в леглото) трябва да е между 36.6 и 36.8 градуса по Целзий. Той счита, че температура под 36.6 индикира базедова болест. Следователно, всеки който се съмнява, че умората му е в резултат на базедова болест, може да си мери температурата и пулса в спокойно състояние незабавно след събуждане (преди да стане от леглото сутринта). Ако температурата му е под 36.6, а пулсът под 70 удара на минута, това може да е индикация за базедова болест.

Пациентите с базедова болест могат да помолят своя лекар да им предпише тироид Armour R. Освен това, пациентите с базедова болест често пъти се чувстват значително по-добре и имат повече енергия след консумацията на йод (lodoral R), тъй като недостигът на йод се свързва с развиването на базедова болест. Тест на урината може да покаже прецизно от колко йод се нуждае всеки пациент, за да постигне достатъчно количество в тялото си от това важно хранително вещество.

Дисфункция на надбъбречната жлеза

Надбъбречната жлеза регулира енергийното ниво на тялото в голяма степен посредством ролята си в производството на стресовия хормон кортизол. Обичайно, надбъбречната жлеза сигнализира на тялото да произвежда кортизол при настъпването на стресиращи обстоятелства. Когато причинителя на стрес бъде премахнат, надбъбречната жлеза сигнализира за снижаване нивата на кортизола. Обаче, ако човек изпитва хроничен стрес, надбъбречната жлеза може да спре да сигнализира за снижаването на нивата на кортизола.  Нивата на кортизола тогава се повишават и повишават, докато надбъбречната жлеза ‘изгърми’ и вече не може да произвежда достатъчни количества кортизол, за да се справя със стреса.

Това състояние е известно като недостатъчност на надбъбречната жлеза и е често срещана причина за умора и изтощение. При изследване на 59 пациенти, страдащи от умора, по-голямата част от тях сутрин имаха ниски нива на кортизол. Ниски нива на кортизол също така се наблюдават и при пациенти с различни, свързани със стреса разстройства като синдром на хроничната умора, фибромиалгия и посттравматично стресово разстройство.

В допълнение към умората, симтопите за надбъбречна недостатъчност включват мускулна слабост, отслабване, ниско кръвно налягане, главоболия и потъмняване на кожата. Един ефективен и точен тест на слюнката, който определя нивата на кортизола и на DHEA, може да покаже дали недостатъчността на надбъбречната жлеза е потенциалната причина за умората.

Могат да се използват различни методи за подсилване на надбъбречната жлеза и за възстановяване на енергийните нива на тялото. Снижаването на стреса – под формата на упражнения, медитация и йога – може да послужи като първа стъпка в многостранната програма за поддържане функцията на надбъбречната жлеза. Освен това, здравословното хранене и ниско гликемичните храни, които не вдигат нивата на кръвната захар могат допълнително да помагат на надбъбречната жлеза.

В началния етап на недостатъчност на надбъбречната жлеза, когато нивата на кортизола за изключително високи, формулата за контрол на кортизола AdaptaPhase R и DHEA могат да помогнат за подхранване на надбъбречната жлеза и за снижаване на нивата на кортизола. Когато надбъбречната жлеза пресъхне заради изстискания от нея кортизол, вземането на хранителни добавки като женско биле (глициризинова киселина) и надбъбречна прах (каквато има в CortiTrophin R) могат да попълнят изтощените нива кортизол. Женското биле трябва да се взима само няколко седмици наведнъж, след това да се спира приемането му за две седмици преди приемането му да се поднови.

Синдром на хроничната умора

Една от водещите до най-голямо изтощение форми на умората е синдромът на хроничната умора (СХУ), също познат като синдром на имунната дисфункция при хронична умора (СИДХУ). За да диагнозират СХУ, лекарите обикновено трябва да изключат други причини за умора, тъй като няма прост диагностичен тест за СХУ. За да се определи, че има СХУ, пациетът трябва да изпитва редица симптоми и причини, които включват:

1)      Превъзмогването на изтощението, както менталното, така и физическото, е затруднено поради напрежение и не се облекчава (или частично се облекчава) след почивка.

2)      Състояние на умора, продължаващо поне шест месеца.

3)      Мускулни болки, ставни болки (без подуване на ставите или зачервяване), главоболия (особено от нов тип, сериозност или продължителност), болки в лимфните възли, болки в гърлото, коремни болки, както и болки в костите, очите и тестисите, невралгия и болезнена чувствителност на кожата.

4)      Познавателни проблеми, включително разсеяност, объркване, затруднено мислене, трудно съсредоточаване и ‘умствена умора’ или ‘замъгленост на мозъка’.

5)      Хиперчувствителност към светлина, звук и някои химикали и храни, включително повишаване на чувствителността от алергичен тип към храни, миризми и химикали.

6)      Ниска температура или лошо регулиране на температурата (човек се чувства презагрял или замръзнал), вероятно поради свързаността с хипоталамуса, който регулира телесната темпераятура.

7)      Емоционална нестабилност, безпокойство, депресия, раздразнителност, а понякога и емоционално ‘изхабяване’ (най-вероятно поради изтощението).

8)      Нарушения в автономната нервна система, като нисък кръвен обем, замаяност и световъртеж, особено при бързо изправяне.

9)      Хормонални аномалии, включително базедова болест и/или нисък кортизол и снижена способност за откликване на физиологичен и емоционален стрес (Таблица 1).

Някои от най-интересните нови изследвания на синдрома на хроничната умора (СХУ) показват, че пациентите, които страдат от това заболяване имат снижен брой клетки естествени убийци. Освен това, пациентите със СХУ имат снижени нива на перфорин, протеин в клетките естествени убийци, който е силен в разрушаването на вирусите и бактериите. Това показва, че продукт за ферментация на гъбички познат като ЕпиКор тм, който е доказал, че повишава убиващата ефективност на клетките естествени убийци, помага за поддържане здравето на пациентите със СХУ.

Освен това, много симптоми на СХУ се припокриват с тези при базедовата болест. Следователно, изследването за недостиг на йод е основателно при всички пациенти със СХУ. Ако телесната температура и пулсът са ниски, приемането като хранителна добавка на естествения тироид Armour заедно с йод (лодорал) може да спомогне за повишаване на енергийните нива и да подхрани мудната щитовидна жлеза.

Макар че не е открита конкретната причина за СХУ, някои лекари смятат, че пациентите със СХУ страдат от имунна дисфункция, причинена от излагане на алергени, включващи хранителните алергии или нетърпимостта към полени, както и алергиите към кучета и котки. Установявайки точно тези конкретни алергии с тест за алергия към храни може следователно да се окаже полезно, за да може пациентът да избягва причинителите на алергии.

При някои пациенти със СХУ се откриват митохондриални нарушения, което показва, че хранителни добавки, възстановяващи митохондриите като коензим Кю10, креатин, Д-рибоза, таурин, ацетил-Л-карнитин и (R)-липоева киселина могат да осигурят допълнителна подкрепа.

Изследователите откриха, че нивата на кортизола често пъти са ниски при пациентите с хронична умора. Приемането периодично на хранителни добавки с женско биле и надбъбречни кортикални екстракти могат следователно да спомогнат за повишаването на нивата на този хормон в пациентите със СХУ.

Мелатонинът е друг хормон, който е в ниски стойностти при пациентите със СХУ. Изследователите даваха по 5 мг мелатонин на ден в продължение на три месеца на пациенти със СХУ с нарушен циркаден ритъм. Изследователите оцениха отговорите на изследваните във въпросник, измерващ сериозността на лично изпитваната умора през 6 седмичен интервал непосредствено преди лечението и веднъж след тримесечното лечение. След лечението с мелатонин, общият резултат за умората и резултатите за умора, концентрация, мотивация и активност значително се подобриха. Резултатът за умората значително се нормализира при осем от 27 пациенти по време на лечението. При пациентите със забавена секреция на мелатонин, общият резултат за умората и резултатите за умора, концентрация и активност значително се подобриха в сравнение с пациентите, които секретираха мелатонин по-бързо.

Извлечената от рибено масло омега-3 мастна киселина, позната като ейкосапентаенова киселина (ЕПА) е още едно вещество полезно за страдащите от СХУ. Изследователите лекуваха пациентите със синдром на хроничната умора с есенциални мастни киселини под формата на хранителна добавка, съдържаща високи количества ЕПА. Лекуваните пациенти изпитаха подобрение на симптомите в рамките на осем до 12 седмици.

Други предложени причини за СХУ включват инфекции на ушите, синусите, зъбите и други инфекции. Заболяването целиакия или непоносимост на глутен, причинява симптоми, подобни на тези при СХУ при някои хора, също както и недостига на витамин В12 или на витамин D.

Заключение

Тази статия предоставя общ преглед на най-често срещаните причини за умора. Може да са необходими експерименти, за да се определи точно конкретната причина за изтощението. Определянето на източника на проблема обаче е спечелване на битката наполовина и в крайна сметка ще доведе до подобряване на енергийните нива и до повишаване на оптималното здраве.

Таблица 1. Диагностични критерии за синдрома на хроничната умора

на Центъра за контрол на заболяванията

Основният симптом на изваждащата ви от строя умора:

  • Ново или определено начало (не от раждането)
  • Необясним с друга медицинска причина
  • Трае поне шест месеца
  • Не се подобрява с почивка
Поне четири от следните осем симптома трябва да придружават умората:

  • Нарушаване на краткосрочната памет и концентрация
  • Гърлобол
  • Болезнени лимфни възли
  • Мускулни болки
  • Болки в няколко стави
  • Главоболия от нов тип, характер или интензитет
  • Сън, който не ободрява
  • Физическо неразположение след напрежение (умора продължаваща повече от 24 часа след напрежение)

от Кимбърли Прайър

Източник: Vitamin Research News, Fatigue: Five Likely Causes of a Common and Debilitating Problem, August 2006

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Важно:

Сайтът „Здрави всеки ден” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски и други здравни сайтове. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.

Ето защо, „Здрави всеки ден” ви препоръчват да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо  от настоящата или от останалите статии в сайта.

Надяваме се да ви бъдем полезни.

Бъдете здрави

Цялото съдържание на този уебсайт е защитено от ЗАКОНА ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА с всички запазени права и законови последици.

Вие НЯМАТЕ ПРАВО да възпроизвеждате, да предавате, да използвате статиите и материалите или да използвате за каквато и да е публична или търговска цел този сайт без да упоменете, че съответната информация е взета от нас – Здрави всеки ден – и да посочите линк, водещ към нас, примерно, zdravivsekiden.com, или без да имате предварителното писмено разрешение от собственика на сайта.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *