Седем съвета за предпазване от летните настинки
Няма отърваване, нали? Вече сте прибрали багажа и сте готови да се отправите на лятна почивка, когато… апчи-ху… апчи-ху! Пипнали сте лятна настинка.
За жалост няма закон, който да казва, че настинките ще ви тормозят само през зимата. Всъщност, летните настинки могат да са по-опасни и дори да продължат по-дълго от зимните.
Първо, в началото те често биват бъркани с алергии. Така че може да не предприемете незабавно необходимите мерки, защото очаквате, че ще отшумят, когато спре цъфтежа на растението причинител.
Второ, през лятото сме склонни да прекаляваме със забавленията.
Повечето от нас имаме повече социални дейности през лятото, по-активни сме през по-дългите дни и често се лишаваме от сън. В резултат на това, когато ни повали лятна настинка, то ударът се поема от отслабената ни имунна система.
И последно, през лятото сме по-малко склонни да останем на легло, да ядем пилешка супа, увити в одеало – и да пропуснем летните забавления, които сме чакали цяла година! Така че справянето с лятната настинка може да отнеме по-дълго след като веднъж я пипнем.
В статията съм събрал моите най-добри 7 съвета за предотвратяване на лятна настинка. Все още имате достатъчно време, за да предприемете някои предпазни мерки. Освен това, съм добавил и два съвета за лечение на лятната настинка, ако тя вся пак ви повали, въпреки всички положени от вас усилия.
Съвет #1: Поддържайте тялото си хидратирано
Един от най-честите причинители на летните настинки е дехидратацията.
Ако прекарвате много време на климатик, лигавицата на носа и устата изсъхва. А ако прекарвате много време навън в жегата, вие се потите обилно. И в двата случая трябва да повишите приема на течности. Водата върши работа, но кокосовата вода и другите напитки, съдържащи електролити (но не и захар!) са още по-добри. Яденето на плодове с високо съдържание на вода като динята също помага.
Съвет #2: Колкото по-малко е климатизиран въздуха, толкова по-добре
Макар че самите климатици не причиняват настинки и не заразяват с вируси повече от печките през зимата, те могат да създадат условия, в които настинките да се развихрят. А именно, те въртят въздуха, което дава шанс на вирусите да процъфтяват и да се разпространяват. Освен това, те отнемат влагата от въздуха и го изсушават.
Лигавицата в първата линия на защита срещу патогените, причиняващи настинките и грипа – когато тя е суха, вие сте уязвими и шансовете за накърняване цялостта на лигавицата, позволяващо проникването на вирусите се повишават.
И накрая, големите промени в температурата затрудняват дейността на тялото, създавайки пролука в защитата на имунната система.
Съвет #3: Повишете приема си на витамини C и D
Тези два витамина предоставят основна защита на имунната ви система.
Не приемайте за даденост, че пресните плодове и зеленчуци, които ядете или повечето излагане на слънце са достатъчни. Все пак дайте на тялото си малко повече като приемате добавки, за да сте сигурни, че получавате максималните количества от всеки от тях. За витамин С това е по 5000 мг/ден, разделен на дози, а за витамин D по 125 мкг на ден. Преценете какво ядете и колко се излагате на слънце и съответно съобразете приема си на добавки с това.
Един портокал съдържа 45 мг витамин С, а спасителите на плажа получават 500 мг витамин D при прекарване на цял ден на плажа. Така че един портокал и 15 минути на слънце със сигурност не са достатъчни!
Съвет #4: Наслаждавайте се на лежерно лято
Ако ви е приятно да сте по-активни през лятото, чудесно. Но не забравяйте колко е важно да си почивате достатъчно, за да зареждате имунната си система.
Виждате ли, горещината естествено забавя дейността на тялото. Докато повечето хора просто засилват климатика и продължават да работят, помислете, че майката природа е имала намерение да го даваме малко по-полека през лятото. Зачитайте етсествените повици на тялото си. Почивайте си когато ви се спи вместо да се наливате с кафе и да форсирате напред.
Съвет #5: Възползвайте се от изобилието от плодове и зеленчуци през лятото
Няма по-добро време от годината за здравословно хранене от лятото, когато пресните плодове и зеленчуци са в изобилие. Въведете голямо разнообразие в хранителния си режим, опитвайте нови неща и яжте колкото се може повече отглеждани в района, в който живеете органични плодове и зеленчуци. Лятото е също така времето когато да замразите и складирате пресни зеленчуци за дългите зимни месеци, когато те няма да са в такова изобилие.
Съвет #6: Джинджифил всеки ден ви пази от лекарите
Китайската версия на ‘по ябълка на ден, държи лекаря далече от мен’ е ‘джинджифил през лятото и ряпа през зимата’ за отблъскване на настинките и грипа. Джинджифилът е лечебен корен, който лекува възпалението, стимулира циркулацията на кръвта и се бори с вътрешните инфекции.
Добавянето на джинджифил в храните или пиенето на чай от него е добра идея, както за предпазване, така и за лечение на летните настинки.
Съвет #7: Чесън през всички сезони
Може да не ви се ядат същите количества чесън и лук, както през зимата. Но все пак се възползвайте от лечебните качества на чесъна в летните храни.
Опитайте студени супи като гаспачо или сосове с чесън за зеленчуците. Можете да вземате чесън като хранителна добавка и през летните месеци, ако не го използвате като готвите, но все пак искате да подсилите имунната си система. Тъй като летните настинки обикновено са придружени от ентеровируси, вируси в гастеоинтестиналния тракт, приемането на чесън с храната през лятото е важно.
Да кажем, че се случи най-лошото. Тръшнала ви е настинката, от която толкова много се боите. Има две неща, които можете да направите, за да се оправите по-бързо:
Направете си билков чай – наблегнете на билките
Много от билките, познати с това, че предпазват от и облекчават настинките също са вкусни за пиене и през лятото. Или, ако не са вкусни (ехинацеята винаги има доста неприятен вкус), можете поне да прикриете вкуса на някои от тях като ги смесите с други.
Повечето билки в списъка ще намерите или изсушени или под формата на тинктури и можете да го смесвате на вкус и сила в комбинации, които да приемате или изстудени или горещи. Те са: ангелика, ехинацея, лайка, енчец, женско биле, мента, сибирски женшен, дива гулия / сладък картоф, бял равнец, коча билка, бъз, маточина и копър.
Правете си гаргара с куркума
Може да мислите, че куркумата се използва при възпаление – особено ако страдате от артрит. Но смесването на 1 чаена лъжичка куркума, няколко щипки морска сол и чаша вода като гаргара чудесно облекчава лятната настинка. Това е мощно антисептично средство, което намалява продължителността и силата на настинката, ако се използва веднага след появата на първия симптом и се прави по няколко пъти на ден, докато симптомите отшумят.
Помнете, да се грижим за себе си през лятото е също толкова важно колкото и през зимата.
Поддържането на здравословно хранене, физическата активност и достатъчния сън – дори и по време на пътуванията и почивките през лятото – ще подсили имунната ви система и ще ви поддържа здрави. А съобразяването на лекарствата за зимните настинки с летните месеци бързо ще ви върне във вихъра на слънцето и забавленията през лятото.
Искрено ваш,
Д-р Дейвид Блайуайс
Прочетете още: Стимулирай метаболизма + имунитета си
Очаквайте още за летните настинки и за лятото-то-то… всеки ден
Източник: Advanced Natural Medicine Bulletin, Seven Tips for Preventing a Summer Cold, 6 08 2012
Снимка: www.flickr.com
Важно:
Сайтът „Здрави всеки ден” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски и други здравни сайтове и източници. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не са насочени да диагнозират, лекуват или предотвратяват което и да било заболяване. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.
Ето защо, „Здрави всеки ден” ви препоръчваме да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо от настоящата или от останалите статии в сайта.
По отношение на диетите, препоръчваме преди да се подложите на каквато и да било диета, първо да се консултирате с личния си лекар и по възможност с диетолог за избягване на непоносимост към храни или режим на хранене. По този начин ще извлечете максималното от диетата, без да застрашавате здравословното си състояние.
Надяваме се да ви бъдем полезни.
Бъдете здрави
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден