МЕДИЦИНСКАТА МАРИХУАНА – 5 ЛЕЧЕБНИ УПОТРЕБИ

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Настоящата статия е само с информационна цел и не може да замени консултациите с лекар.

През годините алтернатив ната медицина се превърна в популярен подход за облекчаване на всичко от болките в гърба до депресията. Ароматерапията, акупунктурата, терапията с кристали и много други са често срещани заместители на традиционното посещение при лекаря. Друг метод на алтернативно лечение е медицинският канабис.

medical-marijuana

Прочетете още по темата: Защо канабисът е бъдещето на медицината 

 

Още в древната китайска медицина е имало последователи на тази ‘магична’ билка, хвалена за нейните облекчаващи болката и халюциногенни свойства. Макар че използването на медицинския канабис за лечение все още е незаконно в САЩ, популярността на употребата на лекарството за медицински цели расте. След като още щати легализират медицинския канабис всяка година – в момента 17 щата и Окръг Колумбия  са приели закони, уреждащи използването на лекарството за медицински цели – субстанцията все повече се използва за спомагане на лечението на следните пет често срещани заболявания.

5: Гадене и повръщане

В телата ни има два вида рецептори, което ни позволява да усвояваме въздействието на медицинския канабис – рецепторите CB1, които са съсредоточени основно в мозъка, гръбначния стълб и периферната нервна система и рецепторите CB2, които се намират в тъканите на имунната система. Когато влизат в контакт с канабиса, нашите тела произвеждат молекули (наречени ендоканабиноиди), взаимодействащи с тези CB1 и CB2 рецептори и това води до еуфоричното настроение, помагащо за притъпяването на сетивата ни към различни симптоми.

Една често срещана употреба на медицинския канабис е тази за облекчаване на симптомите на гаденето. В изпитания, проведени от Националния институт за ракови изследвания, две, одобрени от Агенцията за храните и лекарствата (FDA) и направени от канабис лекарства, дронабинол и набилон, помагат за снижаването на свързаните с химиотерапията гадене и повръщане при пациенти с рак. Когато се пият през устата тези лекарства ‘действат толкова добре, колкото или по-добре от някои от по-слабите, одобрени от FDA лекарства за облекчаване на гадене и повръщане”.

4: Загуба на апетит

Друга често срещана употреба на медицинския канабис е стимулирането на апетита. Клинично изпитание, проведено от Националния институт за ракови изследвания с пациенти с ХИВ/СПИН и загуба на тегло, открива че онези, които взимали дронабинол (delta-9-THC) имали повишен апетит и спрели да отслабват в сравнение с пациентите, които взимали плацебо’. Обаче, изпитанието също показва, че дронабинолът е по-малко ефикасен в повишаването на апетита на пациентите в напреднал стадий на рак от стандартните методи на лечение.

Изследвания със здрави хора, проведени от Института показват, че вдишването на канабис може да доведе до повишена консумация на калории, особено от сладки и мазни храни. Освен това, много изследвания с животни доказват, че вдишването на канабиноиди повишава консумацията на храна.

3: Напрежение и спазми в мускулите

Друга последица от използването на медицински канабис е способността за отпускане на напрежението в мускулите. През 2004 г. в изследване на Американското раково общество, хора с множествена склероза, които използват канабис – под формата на течен екстракт, съдържащ тетрахидроканабинол или THC и канабидиол – изпитали намаление на мускулните спазми и треперене.

В изследвания, проведени с пациенти с тежка инвалидност, причинена от множествена склероза (МС) приемът на тетрахидроканабинол (THC) довел до намаление на треморите и сковаността на мускулите. Всичките осем пациенти съобщават за ‘еуфория’, като двама са изпитали притеснение и лека параноя.

2: Болка

Отдавна съществува схващането, че канабисът има аналгетични свойства спрямо страдащите от хронични болки. Страдащите от невропатични болки – обичайно причинявани от алкохолизъм, ампутация, операция на гръбначния стълб, ХИВ или МС – често прибягват към медицински канабис като средство за облекчаване на болката.

В изследване от 2010 г., проведено от списанието Canadian Medical Association Journal, 21 мъже и жени на средна възраст 45 години са изследвани с четири различни по сила дози канабис – една с 9.4% тетрахидроканабинола (THC), една с 2.5% THC, друга с 6% THC, и плацебо. В продължение на два месеца всеки от участниците пуши цигари с различна сила (без участниците да знаят за различната сила на пушения от тях канабис) по три пъти на ден в продължение на пет дни. След пет- дневния период участниците оценяват нивото на болката си. Най-високата доза THC (9.4%) показва най-ниско ниво на болка средно от 6.1 на 5.4. Макар че тази промяна е малка, изследването отбелязва, че повечето сортове, продавани на улицата са с нива от 10% или 15% THC и следователно могат да доведат до дори по-голямо снижаване на болката.

1: Безсъние

В допълнение към съобщенията за успокояването на болката, много от ползвалите медицински канабис използват субстанцията също и като средство за облекчаване на безспокойството и на някои смущения в съня като безсънието. Според Националния раков институт (National Cancer Institute), изследванията, изпитващи ефикасността на канабиса показват, че участниците, които вдишали марихуана били с ‘подобрено настроение, повишено усещане за благополучие и по-малко безспокойство”.   Освен това, пациентите, които поглъщали екстракт от растението канабис със (с впръскване под езика) съобщавали за по-отморяващ нощен сън.

от ‘Discovery Fit and Health Writers

Очаквайте още статии за същността на медицинската марихуана.

Източник: http://health.howstuffworks.com/wellness/drugs-alcohol/5-common-uses-of-medical-cannabis.htm  5 COMMON USES OF MEDICAL CANNABIS

Снимка: www.buydutchseeds.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 


Важно
:

Сайтът „Здрави всеки ден” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски и други здравни сайтове и източници. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не са насочени да диагнозират, лекуват или предотвратяват което и да било заболяване. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.

Ето защо, „Здрави всеки ден” ви препоръчваме да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо  от настоящата или от останалите статии в сайта.

Надяваме се да ви бъдем полезни.

Бъдете здрави

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден

 

 


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *