Хумусът – суперхрана, лекуваща 6 здравословни проблема

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Hummus2

Суперхраната от Близкия изток облекчава множество различни здравословни проблеми, като се започне от анемия и се стигне до холестерол.

Кадифеният и декадентски вкус на тази разядка под формата на гладка паста в Близкия изток се е превърнал в основен компонент в здравословното хранене в домовете на милиони хора по целия свят. Съставките на хумуса, включващи нахут, тахан, олио, лимонов сок и чесън, зареждат гъстата паста с витамини, антиоксиданти и минерали. Суперхраната е не само полезна за здравето на сърцето, тя предоставя безброй ползи за ума, тялото и душата.

Хумусът бива различни видове, като разликата се дължи на добавянето на лимон, печен чесън и препечен червен пипер, които допринасят за по-голямото търсене, дължащо се също и на многото му различни употреби. Гъстата паста се използва в сандвичи, за намазване на пилешко и риба и дори с печени картофи. В САЩ хумусът се е превърнал в еквивалент на фъстъченото масло.

Основната съставка на хумуса или нахута, представлява зърна, богати на протеини и фибри, които се свързват със значителни ползи за здравето. Тази богата на фибри храна помага за снижаването на нивата на холестерола в кръвта, като наред с това осигурява и други ползи като снижаване риска от сърдечни заболявания и диабет тип 2 и улеснява отслабването.

Вижте по-долу защо добавянето на хумус в хранителния ви режим може да облекчи някои от най-често срещаните заболявания, засягащи човешкото тяло.

1. Облекчава анемия

Хумусът съдържа най-вече нахут, който е полезен растителен източник на желязо. Това означава също така, че една чаена чаша осигурява на организма повече от 25 процента от препоръчителната дневна стойност желязо. Освен това, нахутът съдържа витамин С, който спомага за усвояването на желязото от растителни източници. Това е начинът по който консумирането на нахут може да е полезно за хората страдащи от анемия.

Тялото усвоява желязо от месото по-добре, отколкото желязо от немесни храни, но и те могат да помогнат за повишаването на нивата на желязото в тялото. Съдържанието на желязо в нахута, включително и в тахана, помага за зареждането на червените кръвни телца с кислород. Освен нахута, грахът, лещата, белият, червен и печен боб и соевите зърна са отлични източници на желязо.

2. Намалява кръвните съсиреци

Консумацията на хумус може да доведе до намаляване на кръвните съсиреци. Лещата, както и нахутът са богати на витамин Е и на витамин К храни, които имат разреждащи кръвта свойства и естествено помагат за снижаването на риска от кръвни съсиреци. Витамин К предпазва от някои проблеми, свързани с кървенето и съсирването на кръвта и също така премахва последиците от приема на твърде много варфарин— лекарство за разреждане на кръвта — за предпазване от кръвни съсиреци. Изследване от 2012 година, публикувано в списанието Acta Poloniae Pharmaceutica откри, че изследваните два  различни сорта нахут са еднакво ефикасни в снижаванети на възпалителните маркери.

3. Снижава кръвната захар

Хумусът е сложен въглехидрат и като такъв осигурява освобождавана във времето енергия, която не води до резки покачвания на нивата на кръвната захар. Той е пълен с протеин, който ви засища. Разграждането и оползотворянето на глюкозата, която се съдържа във всички  бобови растения и скорбяли отнема известно време, което поддържа нивата на кръвната захар стабилни преди да започнат отново да падат.

Изследване от 2012 година, публикувано в алманаха Archives of Internal Medicine откри, че диабетиците, които ядат поне по една чаена чаша бобови растения на ден в продължение на три месеца като част от следвания от тях хранителен режим с нисък гликемичен индекс подобряват поносимостта си към глюкозата. Това учените свърват с намаляването на риска от коронарна болест на сърцето. Консумацията на бобови растения като нахута се препоръчва за диабетиците.

4. Снижава риска от рак

Хумусът съдържа 36 процента от препоръчителния прием на фолиева кисели в една чаена чаша. Храните, богати на фолиева киселина се свързват с по-нисък риск от някои видове рак като колоректалните, а също така снижават и риска от сърдечни заболявания. Изследване от 2007 година публикувано в списанието The American Journal of Clinical Nutrition разкри, че фолиевата киселина може да играе двойна роля в развитието на рака. Тя осигурява ранна подкрепа в канцерогенезата и на хора с ниско съдържание на фолиева киселина в телата си. Обаче, тя може също така да насърчава канцерогенезата, ако се даде по-късно и в потенциално висок прием. Фолиевата киселина, в умерени количества, може да е полезна, но не и в прекомерно високи нива.

5. Снижава холестерола

Ежедневната консумация на хумус може да помогне за свалянето на вредния холестерол. Нахутът съдържа изофлавони, които са антиоксидантите, познати с това че свалят холестерола. Изследване от 2008 година, публикувано в списанието Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics откри, че участниците на възраст от 30 до 70 години, които не се радвали на най-добро здраве, извлекли полза от яденето на нахут всеки ден в продължение на три години. Тази група консумирала по-малко мазнини и имала малко снижаване на холестерола в сравнение на групата, която ядела пшенични продукти и зърнени храни за ежедневния си прием на фибри.

Д-р Бари Сиърс, водещ авторитет по хранителен контрол върху хормоналния отговор в Марлхед, Масачузетс, и автор на книгата The Zone сподели с Medical Daily чрез имейл: „Теоретично, самият хумус има умерено съотношение на протеини към въглехидрати, което помага за стабилизирането на нивата на инсулина. Именно повишеният инсулин кара черния дроб да произвежда холестерол”. Обаче, той предупреждава, че ако човек намаже хумус на филийка хляб „всичко се оправя, защото въглехидратите в хляба значително ще стимулират производството на инсулин заради високия гликемичен отговор на хляба”.

6. Улеснява контролирането на теглото

Хумусът в умерени количества може би е суперхраната за отслабване. Нахутът е отличен източник на фибри, които не само помагат за изграждането на здрава храносмилателна система, но и ви карат да се чувствате сити и нахранени. Изследване от 2014 година, публикувано в списанието Journal of Nutrition and Food Sciences откри, че при хората, които похапват хумус има 53 процента по-ниска вероятност от затлъстяване и 51 процента по-малка вероятност за повишена кръвна захар, отколкото при хората, които не ядат хумус. Освен това, обиколката на талията им е средно с цели шест сантиметра по-малъка.

Хумусът съдържа 4 грама протеин на всеки 100 грама, но ако се добавя към твърдо сварен белтък без жълтъка, съдържанието на протеин се удвоява. Това влияе на потискането на апетита, което води до отслабване. „Ако се подсили с допълнителен протеин, като например с твърдо сварени  белтъци, това ще спомогне за намаляването на глада и за поддържането на мускулната маса по време на процеса на отслабване”, казва Сиърс. (Здрави всеки ден отбелязва, че яйцата – с жълтъците – не повишават холестерола(!), а са изключително потателна храна и източник на множество полезни хранителни вещества за организма. За повече информация за холестерола прочетете също статията Забранената храна, която парира рака)

chickpeas

Включването на хумус като част от ежедневното ви хранене ще спомогне за лечението на тези заболявания и ще ви поддържа в оптимално здраве

Лизет Борели

Източник:

http://www.medicaldaily.com/hummus-good-you-6-health-issues-superfood-dip-can-treat-326708?rel=most_read3

Снимки: plus.google.com; m.ebay.in

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Важно

Настоящата статия е информативна и не предполага самолечение, нито заместване на лекарства и храни с хумус. Винаги първо се консултирайте с личния си лекар или със специалист преди да въведете нова храна с цел лечение или отслабване.

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *