Горчицата, синапеното семе, история и 7 изненадващи употреби

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

mustard-forms

През последните няколко седмици имаше оплаквания, подадени от повече от 28 служители срещу гигантската верига Макдоналдс. Сред тях имаше оплакване от служителка, която се изгорила като паднала на скара. Супервайзър казал на тази служителка да сложи горчица върху раната. Не майонеза, не кечуп, не някаква друга подправка като салса или дресинг… а горчица.

Според съобщението, Бритни Бери, служителка на Макдоналдс, в ресторант в Чикаго паднала на мокър под и си изгорила ръката до лакътя на скарата. Менаджерите й казали да сложи горчица на раната – но тя се озовала в болницата с линейка, където я сложили на морфин за болката. Тя трябвало да си вземе първо три седмици неплатен отпуск, после шест месеца болнични в резултат на травмата, която причинила увреждане на нервите.

Макар че жалбата на Бритни е част от по-голямо, организирано усилие за подобряване на условията на работа в Макдоналдс в цялата страна… тя все още плаче за отговор на въпроса… дали горчицата наистина облекчава изгаряния?

Вместо да заемем позиция на атака срещу Макдоналдс за лошите им условия на работа (което много хора вече правят), ние решихме да направим малко проучване за тази популярна подправка. Ето какво открихме…

Помага ли горчицата при изгаряне?

Изследването изрови ненаучни данни относно ефикасността на горчицата при изгаряния, но нищо изключително конкретно или научно. Например, в съобщение във вестник People’s Pharmacy се цитират следните мнения:

„Работя като готвач и от години използвам горчицата при изгаряния…”   

„В рамките на един час след отмиването на горчицата от изгореното място, усещането за болка изчезна и на следващата сутрин почти нямаше никакви червени белези, останали по кожата ми. Тя действа”!  

Ние оставяме на вас да решите дали ще слагате охлаждаща горчица върху рана от изгаряне, за да проверите – обаче, силно ви насърчаваме да потърсите незабавна лекарска помощ в случай на сериозни изгаряния.

Какво представлява горчицата?

Горчицата се прави от дребните синапени семенца, които са доста люти. Макар че може би свързвате горчицата с хотдога (няма да навлизаме в подробности, защо не трябва да ядете именно тази храна) или като нещо като да ядете като дебел слой сандвичи с колбаси (без хляба разбира се!) тя е наистина доста люта и разностранна и малките семенца имат много употреби, някои от които няма как да не ви изненадат.

Синапът е висока, студенолюбива култура като растенията достигат до 1.2-1.5 метра на височина и имат златисти цветове. Дребните синапени семенца са в шушулки, подобни на граховите. Има три основни вида синапени семена, които се отглеждат в целия свят. Белите синапени семена (Brassica alba) са светло жълти и имат мек вкус, черните синапени семена (Brassica nigra) са с остър вкус и често се срещат в Южна Азия, и кафявите синапени семена (Brassica juncea), които се отглеждат в равнините под Хималаите в Северна Индия.

ФАКТ: Всяка година в света се консумират над 700 милиона паунда (350 милиона килограма) горчица

Горчицата е древна

Тази любима на много хора подправка е наистина древна. Ценени от най-богатите римляни, синапените семена се счуквали на масата и се смесвали с вино или вода за направата на паста – на това му се казва прясна подправка! Наред с нарастването на популярността й на специална подправка, горчицата се използвала и за лекуване на бойни рани. Семената се счуквали, смесвали се с прах от омар и с тази смес се намазвали отворени рани за ускоряване на заздравяването им.

Гърците също използвали горчицата по много подобен начин. Римляните предали знанията си за горчицата на монаси, които я отглеждали наред с гроздето в лозята на манастирите. До настъпването на 9-ти век, френските манастири вече печелели доста добре от продажбата на синап. Парижки търговци започнали да продават подправката през 13-ти век, а папа Йоан XXII толкова обожавал горчицата, че създал длъжността Велик производител на горчица на папата – Grand Moutardier du Pape. Тази работа той дал на своя племенник, който живеел в Дижон. Дижон бързо се прославил като световна столица на горчицата. През 1634 година е приет закон, който дава на мъжете в Дижон ексклузивното право да правят горчица.

Съвременната история на горчицата, каквато я знаем, започва през 1777 година когато Морис Грей и Антоан Попон създават своя фирма, комбинираща рецептата на Грей и парите на Попон…

colmans mustard

Почти петдесет години по-късно в Англия също започва производство на горчица когато Джеръмая Колман, мелничар, създава фирмата Colman’s Mustard of England  през 1814 година. Уникалната му техника включва смилането на синапените семена на много фина пудра без употребата на топлина, така че както маслото от семената така и силния вкус да остават незасегнати. Кралица Виктория назначава Колман като свой производител на горчица през 1866 година. И днес можете да видите герба и прокламацията върху опаковките на тази горчица.

Популярността на горчицата намалява леко след появата на нови и вълнуващи подправки, но старите имена запазват славата си и ние ги използваме и днес. Страните, които произвеждат най-много горчица днес са САЩ, Великобритания, Унгария, Канада и Индия. Не е изненадващо, че американците консумират повече горчица, от който и да било друг народ. Можете да я намерите навсякъде – както в най-изисканите ресторанти, така и на стадиона. Но онова, което много хора може би не знаят е че горчицата е повече от просто вкусна подправка. След съвсем мъничко ще опишем няколко начина, по които можете да накарате горчицата да работи за вас.

mustard-recipe

Горчицата е невъзпят герой в кухненския шкаф. Тя добавя частица топлина и дълбочина на вкуса в много и разнообразни ястия. Сосовете, които наричаме горчица се правят от синапени семена. Лютивината на горчицата зависи от добавянето на вода: целите синапени семена които се добавят в бульон, за направата на сос или които първо се пържат за приготвянето на къри са много по-меки на вкус от пастата която се приготвя от смлените семена и вода. Домашно приготвяната горчица се прави от синапени семена и други овкусяващи съставки.

Синапът е богат на фитонутриенти, минерали, антиоксиданти и витамини, включително на В-комплекс витамините ниацин, тиамин, рибофлавин, фолиева киселина, пиридоксин и пантотенова киселина. Семената са с високо съдържание на хранителни фибри и силно заредени с етерични масла и растителни стероли.

Странни употреби

И така, можете да използвате горчицата като глазура, подправка, в маринати, за намазване, като дресинг и т.н. … но се обзалагаме, че не знаете, че тези семенца могат да се използват както в така и извън кухнята. Ето седем начина за използване на горчицата, които може би ще ви изненадат.

Облекчава мускулни болки

Куркуминоидите, група разтворими пигменти, съдържащи се в джинджифила и куркумата (куркумин) имат много силни противовъзпалителни свойства, които могат да направят чудеса при болки в или отичане на мускулите на мястото на стероиди, например. Списанието Alternative Medicine Review публикува изследване през 2009 година, което разкрива, че куркуминът снижава болката, свързвана с такива възпалителни заболявания като ревматоиден артрит. Добавянето на синап на прах или на синапено масло в топла вана помага за облекчаването на мускулни болки и оток. Просто си вземете душ след ваната, за да отмиете силния аромат, освен, разбира се, ако той не ви харесва!

Ексфолиант за лице

Ако искате перфектна маска за ексфолиране на лицето, меката горчица може да свърши работа. Просто първо изпробвайте горчицата от вътрешната страна на ръката си, за да сте сигурни, че няма да има негативна реакция, понеже някои хора са чувствителни. Ако не сте – нанесете тънък пласт горчица с меко действие върху лицето си за отпушване на порите, стягане на кожата и придаване на мекота и влажност. Оставете маската да действа около десет минути, изплакнете с топла вода и попийте водата с хавлиена кърпа.

Балсам за коса

Обожаваме неща като ябълков оцет и кокосово масло за овлажняване на сухата, загубила блясък коса – но кой би си помислил някога, че горчицата може да е равна на споменатите ни два фаворита? Ние всъщност изпробвахме това и наистина малко синапени семена на прах, смесени със зехтин правят косата копринено мека. Втрийте балсама добре в косата – като непременно намажете обилно и краищата. Увийте косата си в пешкир или си сложете шапка за душ и оставете балсама върху косата за през нощта. На сутринта изплакнете добре и измийте с шампоан както обикновено. Ще сте очаровани от прекрасния вид на косата си и от това колко прекрасна е на докосване тя. Синапеното масло е познато със способността си да спира побеляването на косата.

Отслабване

Ако сте си поставили за цел да свалите няколко килограма, синапът може да помогне. Само 20 грама горчица, добавяни в каквато и да било храна помага на тялото да гори 20% повече мазнини. Според Джия Хенри, професор по хранене в Университета Оксфорд Брукс, горчицата съдържа изотиоцианати, химикали, които разширяват кръвоносните съдове и увеличават горящия мазнините хормон ефедрин. Само мъничка капка е достатъчна, за да усили способността на тялото да гори мазнини.

Балсам за кожа против стареене

Да, стареенето е неизбежно – и макар че няма начин да спрем часовника, има някои неща, които можете да направите, за да помогнете на възстановяването на клетките в тялото, което от своя страна ни помага да стареем много по-грациозно. Синапът съдържа сяра, която го прави силен противогъбичен и антибактериален агент. Това помага за поддържането на кожата здрава и за намаляването на бактериите, които могат да причинят обриви и други кожни заболявания. Синапеното масло, също известно като сарсон ка тел може да се намери във всяка индийска кухня, но то предлага много повече от кулинарна стойност. За да си направите чудесен балсам за кожата, смесете няколко капки синапено масло с малко органично кокосово масло и масажирайте лицето си с него. Ще почувствате затопляне – това да не ви притеснява – кръвообръщението просто се усилва, което е нещо хубаво. Изплакнете с топла вода и ще усетите кожата си гладка и много чиста. Това масло е гъсто и съдържа голямо количество витамин Е, който помага за предпазване на кожата от слънцето и от токсините в околната среда.

Облекчава възпаленото гърло

Често чуваме за неща като мед и лимон или корен от женско биле и мента за облекчаване на възпалено гърло, но един странен лек, за който може никога да не сте чували е синапът. Всъщност, когато смесите една супена лъжица синапено семе на прах със сока от един лимон, щипка морска сол, една супена лъжица натурален мед и 1 1/4 ч.ч. вода и оставите сместа да престои 15 минути, вие ще се сдобиете с много ефикасен лек за възпалено гърло. Правете гаргара с тази ефикасна противовъзпалителна смес по няколко пъти на ден за облекчаване на възпаленото гърло и за намаляване на възпалението, което предизвиква болката.

Бори се с рака

Синапеното семе съдържа алил изотиоцианат, който е доказано в изследвания, че спира рака на пикочния мехур и развитието на рака на пикочния мехур. Изследванията показват, че алил изотиоцианатът, съдържащ се в семената, може всъщност да блокира съединенията, с които са пълни обработените меса като ход дог, кренвиршите (нитрати), които причиняват рак. Всъщност пет от съставките, съдържащи се във френската горчица (оцет, синап, чесън, куркума и сладък червен пипер), всичките доказано имат противоракови свойства.

Разбира се, ние не искаме да облекчаваме виновното ви подсъзнание всеки път когато ядете хотдог като ви казваме да добавяте по малко горчица. Има множество чудесни причини, поради които не трябва да ядете хотдог, точка.

Макар че решението за ефикасността на горчицата при изгаряне още не е произнесено, ние ви насърчаваме да опитате някои от другите начини да използвате синапа, освен като подправка.

Дали ще чукате семенца на прах, ще използвате масло или просто ще добавяте по малко горчица в здравословните си ястия – няма как да сбъркате с тази пълна с укрепващи здравето свойства древна билка.

Здрави всеки ден

Източници:

http://www.thealternativedaily.com/7-surprising-things-mustard/?utm_source=internal&utm_medium=email&utm_campaign=N150325

http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2010/oct/12/dijon-mustard-recipe

Снимки: plus.google.com; colman-mustard.blogspot.com; cookingrecipesv.blogspot.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *