Хинапът укрепва имунната система и се бори с инфекциите

Хинап – плодовете, а НЕ бонбоните – са относително непознати в западния свят, макар че те се отглеждат от повече от 4000 години в Китай. Трябва да отбележим, че те съдържат много витамин С и са честа съставка в редица азиатски лекове.
Ботаническо име: Ziziphus jujuba
Хинапът е дребен, овален плод с костилка. Първоначално е светло зелен, след което става червеникав докато зрее. Хинапът се нарича също китайска фурма и червена фурма, обаче на вкус прилича повече на ябълка, отколкото на фурма. Плодовете са хрупкави и се ядат с кожата.
Някои сортове хинап включително ли, шеруд, захарна тръстика и хъни джар се отглежат за ядене в сурово състояние. Други сортове, като шанкси ли и ланг са най-добри за сушене. Хинапът може да се прави на туршия, на сладко, да се използва вместо ябълки или фурми в рецепти (особено сушените плодове) или да се вари на чай. Просто обелете плодовете и извадете костилките.
Обаче, плодовете на хинапа трябва да се консумират умерено, защото съдържат фруктоза, която в прекомерни количества може да е вредна за здравето.
Дърветата хинап са много издръжливи и толерантни, растат добре дори в суша и устояват на пролетен мраз. Те дават най-добрите плодове в дългите, сухи и горещи лета, затова процъфтяват в Калифорния, Тексас и в югозападните Съединени щати. Трябва им добре отцеждаща се почва, но оцеляват в почви с различни нива на киселинност. Плодовете узряват и са в сезон през есента.
Укрепващите имунитета свойства на хинапа се дължат на съдържанието им на витамин С – те съдържат около 20 процента повече витамин С от който и да било цитрусов плод. Макар и не в големи количества, хинапът съдържа също така широк спектър разнообразни витамини и минерали като калций, мед, желязо, ниацин, магнезий, манган, калий и фосфор. Витамините и минералите събрани в чаша лековит чай се използват от хилядолетия в много култури и предоставят сериозно лекарство за укрепване на имунната система, при настинка или дихателна инфекция, при възпалено гърло, както и при множество други заболявания (виж рецептата по-долу).
Хинапът съдържа и фитонутриенти, познати като флавоноиди. Осем различни флавоноиди се извличат от хинап. Един от тези флавоноиди, апигенин (съдържащ се също в лайката, мащерката и червеното вино), има силни антиоксидантни, противовъзпалителни и противотуморни свойства, които спомагат за снижаването на риска от редица хронични заболявания, включително храносмилателна дисфункция, алергии, чернодробни проблеми и дори различни видове рак.
Унищожаващият свободните радикали фенол пуерарин в хинапа помага за поддържането на нормални нива на холестерола и снижава риска от сърдечносъдови заболявания.
Фактът, че един плод може да предоставя всички тези ползи е свързан не просто с комбинацията, но също и със сложността на фитонутриентите в него. Два други флавоноида съдържащи се в хинапа, спинозин и свертиш, притежават седативни характеристики, поради което семената на хинапа се използват в традиционни китайски лекове за безсъние и тревожност от поколения.
Прочетете и за ползите от рожкова: Рожков: Другото аз на шоколада, но без мигрени и щадящо талията
Още ползи за здравето от хинапа
Екстракти от хинап се използват и в продуктите за грижа за кожата за намаляване на бръчките, при суха кожа и за третиране на болки при изгаряне на слънце.
Хинапът също така е зареден с 18 от най-важните аминокиселини, което помага за формирането на повече от 50000 протеина в тялото, един от които задейства процеса на зарастване на раните.
Изследвания на хинап
Медицински изследвания откриха, че плодовете и екстрактите от хинап имат способността да снижават кръвното, лекуват чернодробни заболявания и анемия и спират растежа на туморните клетки, които могат да доведат до левкемия.
Изследвания от 2012 година с депротеинизиран полизахарид от плодове на хинап го определят като потенциално средство за лекуване на рак на кожата като учените предложиха хинапа да се използва в още ин виво и клинични експерименти за тази цел. Етеричното масло на хинапа (ziziphus) бе открито също така, че подсилва растежа на косата, а екстрактът бе открито, че е ефикасно и безопасно лечение при хроничен запек и свързани заболявания.
Чай от хинап (червена фурма) и яйце
Съставки:
- 30 китайски фурми (хинап) без костилките
- 4 оризени купички вода (по 200 мл всяка)
- 1 яйце
Приготовление:
- Измийте плодовете обилно. Отцедете ги добре.
- Сложете водата и плодовете хинап в тенджера. Оставете водата на средно силен огън докато заври. Намалете огъня и оставете чая да къкри около 45 минути, докато остане само една оризена купичка вода (200 мл).
- Внимателно сложете яйцето в малък съд, залейте го със студена вода. Оставете водата да заври на средно силен огън. Намалете огъня и оставете водата да къкри 3 минути за рохко яйце или варете по-дълго според предпочитанията си. Отцедете яйцето с решетеста лъжица.
- Незабавно го сложете в купа с много студена вода. Оставете го да изстине и го обелете.
- Сложете яйцето в съда с чая от хинап. Затоплете яйцето малко. Сервирайте веднага.
Забавен факт за хинапа
Легендите в някои азиатски страни разказват, че сладкият аромат на дърветата хинап кара хората да се влюбват.
Писателят Ноулс Райърсън някога написа, „хинапът се нуждае от малко и ражда повече плодове от почти всяко друго дърво”. Добра причина да опитате тези сладки малки плодове. А защо не и да си засадите хинап в градината си.
Източници:
http://foodfacts.mercola.com/jujubes.html
http://www.thealternativedaily.com/strengthen-immune-system-fight-infection-jujubes/
Снимка: www.amazing.ir
Бъдете здрави
Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден