Естрагон – лековита билка и изящна подправка

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Artimisia_dracunculus_Russisch_plant

Естрагонът, наричан още тарос, е братовчед на пелина и популярно лековито растение в тибетската и арабска медицина. Билката е много популярна като подправка в средиземноморските кухни. Ценните свойства на това ароматично многогодишно растение се дължат на съдържащите се в листата големи количества етерични масла, каротин и кумарин. Пресният естрагон съдържа витамините А, В1, В2, С, както и минерални вещества като калий магнезий, желязо и фосфор, а също танини и смоли.

Таросът принадлежи към семейство Asteraceae от рода: Artemisia и научното му име е Artemisia dracunculus. Счита се че родината на естрагона е Централна Азия, може би Сибир. Руският естрагон (A. dracunculoides) е по-силен. Той обаче е не с така изразен вкус като разновидностите, отглеждани в Средиземноморието и затова не се предпочита толкова като подправка.

Естрагонът има много полезни свойства и се препоръчва при липса на апетит, нарушена дейност на храносмилателния тракт, спазми в стомаха. Билката възстановява дейността на стомашно-чревния тракт, нормализира апетита като подобрява синтеза на стомашен сок и снижава възпалителните процеси.

В народната медицина естрагонът се използва като противоскорбутно, диуретично и тонизиращо средство при авитаминоза. Полезен е при заболявания на кръвта и на сърдечносъдовата система. Естрагонът оказва общо укрепващо действие и успокоява нервната система. Използва се в диети с ниско съдържание на натрий.

И така, нека обобщим лечебните свойства на естрагона:

  • Тази изящна билка е богата на редица полезни за здравето фитонутриенти, които са незаменими за оптималното здраве.
  • Основните етерични масла в тароса са естрагол (метил кавикол), цинеол, оцимен и феландрин.
  • Естрагонът се използва като традиционен лек за стимулиране на апетита и за облекчаване на симптомите на анорексия.
  • Научните изследвания показват, че полифенолните съединения в тази билка снижават нивата на глюкозата в кръвта.
  • Пресният тарос има една от най-високите антиоксидантни стойности като източник на храна сред билките. Общата му измерена стойност по скалата ORAC (способност за усвояване на кислородни радикали) е 15,542 тролекс единици на 100 г.
  • Лабораторните изследвания на естрагона показват, че някои съединения в билката спират тромбоцитната активация, предпазвайки от натрупването на тромбоцити и от отлагането им по стените на кръвоносните съдове. Те по този начин помагат за предпазване от образуването на тромби вътре в кръвоносните съдове на сърцето и мозъка и следователно пазят от инфаркт и инсулт.
  • Билката е много богат източник на витамини като витамин C, витамин A, както и на витамини от В комплекс групата като фолиева киселина, пиридоксин, ниацин, рибофлавин и т.н., които функционират като антиоксиданти, както и като спомагащи метаболизма вещества.
  • Таросът е отличен източник на минерали като калций, манган, желязо магнезий, мед, калий и цинк. Манганът се използва от тялото като вещество, съдействащо на антиоксидантния ензим супероксид дисмутаза (СОД). Желязото е особено важно за клетъчното дишане (съ-фактори за ензима цитохром-оксидаза) и за производството на кръвни телца.

Лечебни употреби на естрагона

  • Билката тарос се използва в различни традиционни лекове за стимулиране на апетита и като лек при анорексия, диспепсия, метеоризъм и хълцане.
  • Етеричното масло евгенол в билката се използва с терапевтична цел в стоматологията като локална упойка и антисептик при зъбобол.
  • Чаят от тарос помага в лечението на безсънието.

Противопоказания

  • Етеричното масло в тароса, естрагол може да причини раздразнение на кожата при някои хора.
  • Освен това, според „Научния съвет по храните към Европейската комисия” естраголът и неговия метаболит 1′-hydroxyestragole могат да причинят чернодробни тумори на лабораторни животни. Ето защо, намаляването на прекомерното излагане на естрагон и ограничаването на нивата на употребата му са препоръчителни.

Естрагон и кулинария

Зелената част от растението намира широко приложение в кулинарията в свеж вид в качеството си на пикантна и ароматна подправка.
В кухните на много народи по света това растение се използва за приготвяне на ястия от говеждо, агнешко, свинско и карантия. Младите зелени листа се използват в зеленчукови супи и бульони.
Листата на естрагона се използват също и при туршии от краставички, домати, за приготвяне на маринати, при направата на кисело зеле, в зимнината от ябълки и круши. Естрогенът се използва за подправяне на гъби. Достатъчни са няколко клонки за получаването на своеобразно пикантен вкус.
Няколко нарязани свежи листа придават пикантност на ястията с птици, яйца, светлите сосове, всички видове ястия с месо, както и във всички видове салати. Сушеният естрагон може да се използва в много блюда, стига да се добавя в края на готвенето, за да не изгуби вкусовите си качества.
Естрогенът придава изтънчен вкус на следните сосове – майонезен, равигот, беарнез, доматен, сметанов, лимонен, оцетено-естрагонов, татарски, както и на млечните продукти като киселото мляко и сирената.
Във Франция от листата на естрогена приготвят ароматичен пикантен оцет, използван за подправяне на осолени риби. Подправката може да се използва и за приготвянето на билково масло. С естрагон често се овкусяват алкохолни напитки. Няколко клонки естрагон – пресни или сушени, сложени в бутилка водка за няколко седмици придават на напитката необикновен вкус и аромат. Екстракт от естрагон се използва за ароматизиране на вина и безалкохолни напитки, коктейли и други.
Пресен и сушен естрагон се слага в салати, предястия и гарнитури от ябълки, домати, карфиол, краставици, тиквички, корнишони, картофи. Той добавя пикантен вкус на омлетите, студените супи, борша, пилешките и месни супи и бульони, студено сервираното печено говеждо и свинско, топлите ястия като задушеното пилешко и риба, пилаф, кнедли, задушени зеленчуци, бифтек, пържоли, блюда от дивеч с еленско месо, ястия от карантия (задушени бъбреци), ястие от фасул и грах.
Пресният естрагон се слага в горещите ястия 1-2 минути преди махането им от огъня, а в студените – в момента на сервиране. Добрите готвачи препоръчват месата, пилешкото и дивеча да се натриват със пресен естрагон преди топлинната обработка. Сушените листа от естрагон се добавят 3-5 минути преди ястието да се извади от фурната или да се махне от котлона.
Естрогенът добре се съчетава с черен пипер, джинджифил, шафран, индийско орехче, невен, лавандула, мента, кимион, горчица, лук, магданоз, копър, целина.

Как да съхраняваме естрагона

За да получим добре изсушен естрагон е необходимо леко да нарежем листата и да ги сушим отделно от стеблата (въпреки че в сушен вид, за разлика от повечето билки, естрагонът губи значителна част от аромата си). Листата на естрагона трябва да се сушат бързо при температура не по-висока от 35ºС, иначе ароматът изчезва, а листата побеляват.
Дръжте сушения естрагон в затворен стъклен буркан или в порцеланов съд на сухо и тъмно място.

Здрави всеки ден

Източник:

http://www.gippokratlechit.com/publications/detail.php?ID=61570

http://www.nutrition-and-you.com/tarragon-herb.html

Снимка: apeldoorn.groei.nl

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *