8 шокиращи неща, научени от книга на Стивън Хокинг

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Книгата обхваща важни въпроси оносно същността и произхода на вселената .

the universe

От идеята, че нашата вселена е една сред многото, до прозрението, че математикът Питагор всъщност не е измислил Питагоровата теорема, ето осем шокиращи неща, които научихме като прочетохме новата книга на физика Стивън Хокинг „Великият дизайн”, написана с колегата му, физика Ленард Млодинов от Caltech.

Книгата, която обхваща важни теми за природата и произхода на вселената бе пусната на пазара на 7 септември (2004) от издателя си, Bantam.

1. Миналото е възможност

Според Хокинг и Млодинов, една от последиците, произтичаща от теорията за квантовата механика е, че събитията в миналото, които не са пряко наблюдавани не са се случили по определен начин. Вместо това, те са се случили по всички възможни начини. Това е свързано с вероятностната природа на материята и енергията, разкрита от квантовата механика: Осен ако не са принудени да изберат конкретно състояние чрез директна намеса от външно наблюдение, нещата ще се носят в състояние на променчивост.

Например, ако знаем само, че дадена частица е преминала от точка А до точка В, тогава не е вярно, че частицата е преминала по определен път и ние просто не знаем какъв е той. По-скоро, тази частица едновременно е преминала през всеки възможен път, свързващ двете точки.

Да, все още се опитваме да обгърнем това твърдение с мозъците си.

Авторите обобщават: „Без значение колко изчерпателно е наблюдението ни върху сегашното, (ненаблюдаваното) минало, както и бъдещето, е безкрайно и съществува само като спектър от възможности”.

2. Силата на светлината

Този забавен факт: 1-ватова нощна крушка излъчва един милиард милиарди фотони всяка секунда.

Фотоните са малките вързопчета, от които е образувана светлината. Объркващото е че те, както и всички частици, се държат както като частици, така и като вълни.

3. Теорията на всичко

Ако ‘теорията на всичко’ изобщо съществува, и може да обясни цялата вселена, то това е М-теорията, според Хокинг и Млодинов. Този модел е вариант на струнната теория, която приема за факт, че на най-миниатюрните нива всички елементарни частици са в основата си малки струнни възелчета, които вибрират с различни честоти. И ако това е вярно, цялата материя и енергия ще следват правила, извлечени от природата на тези струни.

„М-теорията е единственият модел, който има всички свойства, които ние мислим, че окончатената теория трябва да има”, пишат авторите.

Една последица от тази теория е, че нашата вселена не е единствената – несметен брой сродни вселени съществуват с различни физични закони и свойства.

4. Общата теория на относителността

Ако повечето хора изобщо мислят за общата теория на относителността, те приемат, че тази отвлечена идея на Айнщайн се отнася само за супер-големите предмети, които са напълно извън сферата на нормалния живот, като например галактиките и черните дупки.

Но всъщност изкривяването на космическото време наистина засяга нещата, които познаваме и използваме, посочват авторите.

„Ако общата теория на относителността не бе взета предвид в GPS системите за спътникова навигация, в глобалните позиции щяха да се акумулират грешки от порядъка на десет километра всеки ден”, се казва в книгата. Това е така, защото общата теория на относителността описва как времето тече по-бавно колкото по-близо е даден предмет до такъв с голяма маса. Ето защо, в зависимост от растоянията на сателитите от Земята, часовниците на борда им ще показват леко различаващи се скорости, което може да изкриви изчисленията на позицията им, освен, ако този ефект не бъде взет предвид”.

5. Подтиснати риби

Преди няколко години, Градският съвет на Монца, Италия забрани на хората да имат за домашни любимци златни рибки в тумбести аквариуми. Този закон бе предназначен да предпази клетите риби от изкривената природа на реалността, тъй като изкривената светлина би могла да им показва странно обрисуване на заобикалящата ги среда.

Хокинг и Млодинов споменават случая, за да докажат, че е невъзможно да се знае истинската природа на реалността. Мислим, че имаме точна представа какво става, но как бихме могли да знаем, ако метафорично живеехме в огромен наш си сферичен аквариум, след като никога нямаше да можем да видим извън собствената си гледна точка, за да направим сравнение?

6. Питагор откраднал признанието

Мимоходом, авторите небрежно потвърждават, че прочутият гръцки математик Питагор всъщност не е открил Питагоровата теорема.

Без особени усилия, проучванията показват, че теоремата (a2 + b2 = c2, която описва връзката между трите страни на правоъгълния триъгълник) всъщност е била известна от по-отдавна. Вавилонците, например, изглежда са документирали основната идея върху древни математически плички преди Питагор да излезе на сцената през 570 пр.н.е.

7. Кварките никога не са сами

Кварките, възхитително наречените градивни елементи на протоните и неутроните, съществуват единствено в групи, никога сами. Очевидно, силата, която свързва кварките един с друг нараства с разстоянието, така че колкото по-далече човек иска да привлече само един кварк,толкова по-трудно той ще се върне обратно. Ето защо, свободни кварки не съществуват в природата.

Протоните и неутроните са направени от по три кварка. (Протоните съдържат два  ‘горни’ кварка и един ‘долен’, докато неутроните имат два долни и един горен.)

8. Вселената е собственият си е творец

Едно от най-обсъжданите твърдения в цялата книга е, че ние не се нуждаем от идеята за Бог, за да обясним какво е предизвикало създаването на вселената.

„Не е необходимо да призоваваме Бог за да се задействат нещата и вселената”, пишат Хокинг и Млодинов.

Вместо това, самите закони на науката могат да обяснят защо е възникнала вселената. Съвременното ни разбиране за времето предполага, че то просто е друго измерение, като космоса. Ето защо то няма начало.

„Тъй като има закон като гравитацията, вселената може и ще се създаде от нищо”, пишат те. „Спонтанното възникване е причината по-скоро да има нещо, а не нищо, причината да съществува вселената, да съществуваме ние”.

Статията е препубликувана с разрешението на  LiveScience.

Източник: Live Science, 8 shocking things we learned from Stephen Hawking’s book, 4 November 2010

Снимка: plus.google.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *