100 милиона акули умират всяка година
1 март 2013 г — Популациите на акули в света намаляват значително като може би 100 милиона – или повече – акули измират всяка година, според проучване, публикувано в списанието Marine Policy тази седмица.
„Акулите съществуват от повече от 400 милиона години или от преди времето на динозаврите и са едни от най-старите гръбначни животни на планетата. Но днес популациите на тези хищници намаляват с такива значителни темпове, че стават обект на глобална загриженост”, обяснява Борис Уорм, професор по биология в Далхаузи.
В наскоро публикувания доклад „Глобалния улов, експлоатацията и възможностите за възстановяване броя на акулите”, Уорм и трима други изследователи от университета Далхаузи сформираха екип заедно с учени от университета на Уиндзор в Канада, както и от университета Стоуни брук в Ню Йорк, Международния университет на Флорида (FIU) в Маями и университета на Маями, за да изчислят общата смъртност на акулите и да определят възможни решения за защита на световните популации на акулите.
„Това е голям проблем, защото измирането на акулите може да засегне по-голямата екосистема”, казва Майк Хитхаус, изпълнителен директор на Факултета за околна среда, изкуства и общество на FIU и съавтор на доклада. „Работейки с тигрови акули виждаме, че ако няма достатъчно от тези хищници в морето, това води до каскадни промени в екосистемата, които бавно достигат чак до морските растения”. Тези промени могат да засегнат другите видове и да повлияят негативно върху промишления улов, обяснява Хитхаус.
На база на данните, събрани за последното пручване, е изчислено, че през 2000 г са умрели 100 милиона акули, а през 2010 г – 97 милиона. Общо смъртността им варира между 63 и 273 милиона годишно.
Най-големият виновник във впечатляващото намаляване на популациите на акулите е комбинацията от глобалния бум в улова на акулите – обикновено заради ценните им перки – и техните относително бавни растеж и възпроизводство. Тъй като липсват акуратни данни за улова на акули за по-голямата част от света, широките граници на възможната смъртност се основават на наличните данни за броя измиращи акули и на прогнозните изчисления за недеклариран, изхвърлен или незаконен улов. Но дори и при тези неточности, няма съмнение, че темпът на улов на акулите е далеч по-бърз от възпроизводството им.
„Акулите са като китовете и хората, защото и те съзряват късно и раждат малък брой потомство”, казва Борис Уорм. „Следователно, те не могат да поддържат броя си при наложената им прекомерна смъртност. Анализът ни показва, че приблизително една на 15 акули бива убита при риболов всяка година. Нарастващото търсене на перките им прави акулите днес по-уязвими отвсякога”.
Някои акули са защитени от национални и международни споразумения, но екипът от изследователи предлага законодателството да се разшири, за да включва по-голям брой видове. Налагането на данък върху вноса и износа на перки от акули също може да намали търсенето и да генерира приходи за управлението на местния улов на акули, според проучването.
„Заключенията са тревожни, но има надежда. Съществуващите разпоредби са чудесно начало, но трябва да подсигурим адекватното им налагане”, казва Самюел Гръбър от университета на Маями. „Освен това, повече страни трябва да инвестират в устойчиво управление на улова на акулите. Това означава въвеждане на лимити за улов, регулирана търговия и други предпазни мерки за най-уязвимите видове и за онези, които преминават международни граници”.
Източник: Science Daily, Shark Fisheries Globally Unsustainable: 100 Million Sharks Die Every Year, 1 March 2013
Снимка: edu-mikulas6.webnode.sk
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден