Царевицата и многобройните й ползи за здравето плюс неустоима рецепта
Никак не е случайно, че царевицата открай време е важен източник на храна за населението на много страни по целия свят.
Царевицата не само предоставя необходимите ежедневни калории за здравословен метаболизъм, но е и богат източник на витамините A, B, E и на много минерали. Богатото й съдържание на фибри играе значима роля в предпазването от храносмилателни проблеми като запек и хемороиди, както и от колоректален рак. Антиоксидантите в царевицата също така действат като противоракови агенти и предпазват от болестта на Алцхаймер.
Царевицата предоставя много ползи за здравето поради наличието на качествени хранителни вещества в нея. Освен че е вкусно допълнение към всяко ястие, тя също така е богата на фитохимикали и предоставя защита от редица хронични заболявания. Някои от добре изследваните и широко разпространени ползи от царевицата са изброени по-долу. Но разбира се, те се предоставят от истинската, органична царевица, а не от широко разпространената ГМО царевица.
Следват някои от ползите за здравето, предоставяни от царевицата
Богат източник на калории:
Царевицата е богат източник на калории и е основен продукт в навиците на хранене в много народи. Калорийното съдържание на царевицата е 342 калории на 100 грама, което е сред най-високите за зърнено растение. Ето защо царевицата често се използва за бързо напълняване, а в комбинация с лекотата и приспособимостта към условията на отглеждането й, високото съдържание на калории прави царевицата жизненоважна за оцеляването на десетки селскостопански държави.
Снижава риска от хемороиди и колоректален рак:
Съдържанието на фибри в една чаша царевица се равнява на 18.4% от препоръчителната дневна доза. Това спомага за облекчаването на храносмилателни проблеми като запек и хемороиди, както и снижава риска от рак на дебелото черво понеже царевицата е пълнозърнеста храна. Фибрите и консумацията на пълнозърнести храни отдавна се препоръчват като начин за снижаване на риска от рак на дебелото черво. Фибрите помагат с уплътняване на изхожданията, а това стимулира перисталтиката, както и производството на стомашен и жлъчен сок. Те уплътняват и прекомерно редките екскременти, а това забавя вероятността от развиване на синдром на дразнимото черво и диария.
Богат източник на витамини:
Царевицата е богата на В витамини, особено на тиамин (В1) и на ниацин (В3). Тиаминът е особено важен за поддържане здравето на нервите и за познавателната функция. Недостигът на ниацин води до пелагра, заболяване, характеризиращо се с диария, деменция и дерматит, които често се забелязват при недохранените хора. Царевицата е също така добър източник на пантотенова киселина (витамин В15), която е основен витамин за метаболизма на въглехидратите, протеините и липидите в тялото. Недостигът на още един В витамин – фолиевата киселина в бременните може да доведе до недоносено бебе, както и до дефекти на невралната тръба при новородените. Царевицата осигурява голям процент от необходимата дневна доза фолиева киселина, като царевичните зърна са богати и на витамин Е, естествен антиоксидант, който е особено важен за защитата на тялото от болести.
Предоставя важни минерали:
Царевицата съдържа изобилни количества минерали, които носят полза за тялото по множество начини. Всички сортове царевица съдържат фосфор, наред с магнезий, манган, цинк, желязо и мед. Тя също така съдържа микроминерали като селен, които трудно се набавят посредством повечето обичайни хранителни режими. Фосфорът е особено важен за регулирането на нормалния растеж, здравето на костите и оптималното функциониране на бъбреците. Магнезият е необходим за поддържане нормалната дейност на сърцето и за повишаване силата на.
Антиоксидантни свойства:
Според изследванията, проведени от Университета Корнел, царевицата е богат източник на антиоксидантите, борещи се с причиняващите рак свободни радикали. Всъщност, за разлика от много други храни, готвенето наистина повишава количеството използваеми антиоксиданти в сладката царевица. Царевицата е богат източник на фенолното съединение, наречено ферулова киселина, което е противоканцерогенен агент, доказано ефикасен в битката с туморите, водещи до рак на гърдата, както и до рак на черния дроб. Антоцианините в лилавата царевица също унищожават причиняващите рак свободни радикали. Антиоксидантите доказано намаляват много от най-опасните форми на рак заради способността им да причиняват апоптоза (програмирана клетъчна смърт) в раковите клетки като оставят здравите клетки незасегнати. Това се отнася най-вече за случаите, когато източникът на антиоксидантите са фитохимикалите, друг вид химикал, съдържащ се в големи количества в царевицата.
Защитава сърцето:
Според изследователите, царевичното масло има доказан антиатерогенен ефект върху нивата на холестерола, като по този начин снижава риска от редица сърдечносъдови заболявания. Царевичното олио, конкретно, е най-добрият начин за повишаване здравето на сърцето, а това произтича от факта, че царевицата съдържа почти оптималната комбинация на мастни киселини. Това позволява на омега-3 мастните киселини да изчистват вредния, увреждащ холестерол и да го заместват в местата на свързване. Това снижава вероятността артериите да се запушват, снижава кръвното налягане и снижава вероятността от инфаркт и инсулт.
Предпазва от анемия:
Царевицата помага за предпазване от анемия, причинена от недостиг на гореспоменатите витамини. Царевицата съдържа също така значително ниво на желязо, което е един от особено важните минерали, необходими за образуването на червените кръвни телца; а недостигът на желязо е една от главните причини за анемия.
Снижава LDL холестеролa:
Според списанието Journal of Nutritional Biochemistry, консумацията на масло от царевични люспи снижава плазмения LDL холестерол като снижава усвояването на холестерол в тялото. Както споменахме по-горе, това снижаване на LDL холестерола не означава снижаване на полезния HDL холестерола и може да има редица полезни ефекти върху тялото, включително снижаване на сърдечните заболявания, превенция на атеросклерозата и общо изтребване на свободните радикали в цялото тяло.
Съдържа витамин А:
Жълтата царевица е богат източник на бета-каротин, който формира витамин А в тялото и е особено важен за поддържането на доброто зрение и на кожата. Бета-каротинът е чудесен източник на витамин А, защото се преобразува в тялото, но само в количествата необходими на тялото. Витамин А може да бъде токсичен, ако се консумира в твърде големи количества, така че набавянето на витамин А посредством трансформирането на бета-каротин е идеално. Витамин А е също така полезен за здравето на кожата и лигавиците, както и за стимулиране на имунната система.
Количеството бета-каротин в тялото, което не се преобразува във витамин А действа като много силен антиоксидант, както всички каротеноиди, и може да се бори с ужасни заболявания като рака и сърдечните заболявания. Тук трябва да отбележим, че пушачите трябва да внимават за количествата бета-каротин, който приемат, защото пушачите с високи нива на бета-каротин е по-вероятно да се разболеят от рак на белите дробове, докато непушачите с високи нива на бета-каротин е по-малко вероятно да се разболеят от този вид рак.
Контролира диабета и хипертонията:
През последните десетилетия светът сякаш страда от епидемия от диабет. Макар че точния механизъм за това не може да бъде посочен, като цяло се приема, че той е свързан с храненето. Яденето на повече органични плодове и зеленчуци като царевицата се счита за завръщане към по-стария стил на хранене и се свързва със снижаването на признаците на диабета. Изследванията показват, че консумацията на царевица спомага контролирането на независещия от инсулина захарен диабет и че е ефективна срещу хипертония поради наличието на фенолните фитохимикали в царевицата. Фитохимикалите регулират усвояването и освобождаването на инсулина в тялото, което може да снижи вероятността от резки покачвания и спадове при пациентите с диабет и да им помогне да водят по-нормален начин на живот.
Козметични ползи:
Царевичното нишесте се използва в производството на много козметични продукти и може да се нанася върху кожата, за да я облекчава при обриви и възпаление. Царевични продукти могат да се използват за заместване на канцерогенните вазелинови продукти, които са основни компоненти в много козметични рецепти. Много от традиционните кремове съдържат вазелин за основа, което често може да запушва порите и да влошава кожните заболявания.
И понеже сега е сезонът на варената царевица, ето великолепна рецепта, която ще ви донесе много наслада. Освен че е неустоима, ще се чудите как сте яли варената царевица преди днешния ден!
Неустоима рецепта за варена царевица
Абсолютно сладка и нежна царевица на кочан! Сервирайте я поръсена със сол, черен пипер, лют пипер и/или пармезан или по ваш вкус:
Необходими са ви:
1 ½ чаена чаша прясно мляко
1/4 чаена чаша заквасена сметана
1 пакетче масло
8 кочана царевица, срязани на две
1/3 чаена чаша захар (по желание)
Вода, достатъчно, за да облее царевицата
Указания:
Необходимо време за: подготовка 15 м; варене 10 м; общо 25 м
- Оставете водата да заври в голяма тенджера;
- Добавете прясното мляко, сметаната и маслото (както и захарта, ако ще използвате такава – царевицата обикновено е достатъчно сладка, за да се добавя допълнителна захар, но това все пак е въпрос на личен вкус) и разбъркайте добре докато всички съставки се разтопят;
- Обърнете внимание, че при добавянето на прясно мляко то може да образува пяна, така че ви е нужна достатъчно голяма тенджера, която да напълните до половината с водата и останалите съставки;
- Леко пуснете царевицата в сместа и намалете огъня до слаб. Оставете царевицата да се вари до сваряване – прясната царевица обикновено се нуждае от 7 до 8 минути;
- Извадете царевицата с щипци, наредете я в чиния, овкусете я по ваше желание и я сервирайте веднага. Можете да изстискате лимон/лайм върху чинията преди да наредите царевицата, а после и отгоре, за да я направите още по-вкусна.
- Ако ще я сервирате по-късно, за да я запазите топла, увийте царевицата с алуминиево фолио.
Въоръжени с горните информация и рецепта, смело можете да се впуснете в добавянето на органична царевица в хранителния си режим. Тя ще ви донесе здраве и наслада!
Източници:
http://allrecipes.com/recipe/222857/daddy-ks-milk-boiled-corn-on-the-cob/
https://www.organicfacts.net/health-benefits/cereal/health-benefits-of-corn.html
Снимки: onedio.com; www.pinterest.com
Бъдете здрави
Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден