Свободата на минимализма и как да я постигнем

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

minimalism

„Ако ще правите някого щастлив, не добавяйте към неговите притежания, а извадете от сумата на неговите желания” – Сенека  

И така, като огледате дома си, изумявате ли се? Чудите ли се как по дяволите събрахте толкова много вещи? Килерите ви преливат ли и таванът ви наблъскан ли е та повече не може да побере?

Всичките тези вещи би следвало да ви карат да се чувствате малко тъжни или поне малко напрегнати. Макар и да ви се е струвало леко модно в началото, приемането на новия минималистичен начин на живот настъпва и хората, които възприемат тази гледна точка заявяват, че чувстват непознато, но обновяващо чувство на свобода за първи път в живота си.

Някои хора са принудени да живеят в минимализъм поради загуба на работа или други непредвидени събития в живота си, а има и такива, които просто сами правят избора да се ограничат и вместо в охолство да живеят само с нещата от които се нуждаят. И в двата случая, повече хора от всякога прегръщат това движение; някои в по-голяма степен от другите.

Какво казва културата ни по въпроса

Ние сме възпитавани от много ранна възраст да трупаме неща и никога да не сме напълно щастливи с онова което имаме. Притежанията или излизат от употреба или стават демоде – и следователно трябва да се подновят, колкото и функционални да са те.

Казват ни да сменяме дрехите си според сезона, колата да се подменя поне на всеки три до четири години и че трябва да изтъргуваме свободата си и да станем роби на 30 годишна ипотека, за да имаме място, което да запълваме с вещи.

Какво става когато мястото у дома ни не е достатъчно? Можем да намерим склад наблизо, който да наемем – има ги навсякъде. Индустрията за съхранение на вещи възлиза на бизнес за 20 милиарда долара само в САЩ. Поради някаква странна причина, американците днес се нуждаят от два пъти повече пространство от онова, което им бе необходимо преди 30 години, въпреки че семействата сега са по-малки.

Какво правите когато осъзнаете, че всичките тези вещи започват да ви задушават или че онова, което най-много желаете е свобода – да се отървете от дълговете си и от гнетящите ви вещи? Макар че има различни начини да се стигне до една и съща точка, ето само няколко стъпки, които можете да предприемете, за да започнете да се изкачвате и да излезете изпод планината от вещи.

Направете списък от какво наистина се нуждаете: Какво ви е наистина нужно, за да живеете? Можете ли физически да носите 16 чифта обувки по едно и също време или да използвате 12 дамски чанти? Това трябва да е много практична стъпка. Трябва да сте честни със себе си и да не се опитвате логически да се оправдавате и измъквате, за да запазите много излишни неща. Помнете, минимализмът не изисква да се отказвате от удобства. а по-скоро да постигнете баланс в живота си между онова, от което наистина се нуждаете и онова, което искате.

Изхвърлете, продайте или подарете: Ще се учудите колко пари можете да си докарате като продадете нещата, които не са ви необходими. Започнете с една стая, един килер или един ъгъл от дома си и организирайте вещите си в групи. Една за изхвърляне, друга за продаване и трета за раздаване.

Мислете за другите, които нямат вашия късмет и направете дарение. Това е чудесен начин да се отървете от товара и ще донесе на вас и на хората, на които давате голяма радост. След като се отървете от част от вещите, можете да организирате останалите и ще се удивите колко свободни ще се почувствате.

Замразяване на харчовете: Тази стъпка често пъти е най-трудната. Озаптяването на ненаситния ни апетит за вещи е трудно в свят, в който ни заливат с реклами и с култура, основаваща се на притежанието и вещоманията. Обаче, поставете се в режим на замразяване на харчовете дори и само за няколко месеца, за да видите колко е хубаво да преминавате покрай вещи, които знаете, че са ви непотребни. Купувайте само онова, което наистина ви е нужно и първо проверявайте в магазини втора ръка.

Не само ще спестите пари, но и ще продължите да развивате отношение на благодарност за онова, което имате и ще осъзнаете колко е ненужно наистина трупането на купища вещи. Помнете, че нехайното харчене на пари води от една фалшива еуфория към друга, прекомерно потребление, дългове, задръстване с информация и по-малко свободно време.

Минимализъм означава много неща и е лично пътуване, което просто трябва да извървите сами. Никога не позволявайте на другите да ви казват от какво да се отървете, за да сте щастливи; вие първо трябва да стигнете до тази точка сами, за да има тя някакво истинско значение в живота ви.

The Alternative Daily

Източник: The Alternative Daily, The Freedom of Less and How to Achieve It, 18 December 2013; http://www.thealternativedaily.com/freedom-less-achieve/?utm_source=internal&utm_medium=email&utm_campaign=N131218

Снимка: blog.mvsic.co

Важно

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *