Репичките, искряща сила за здравето. 5 причини

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

radishes 6a00d8345295ab69e2014e87dad25e970d-500wi

Освен красота за очите, с многобройните си хранителни вещества, репичките са и балсам за душата и тялото. Писали сме вече за полезните им свойства за костите. Но ще се изненадате от следващите пет ползи за здравето, които те щедро ви предоставят. И като споменем, че те предоставят още много ползи за здравето, то репичките май ще се превърнат в любимия ви пролетен зеленчук!

Често биват пренебрегвани в полза на основните звезди в салатите и изтиквани встрани в чинията, но подценяваните репички са всъщност изключително богат източник на хранителни вещества. Като член на семейство кръстоцветни, репичките са първи братовчеди на суперзвездите сред зеленчуците броколи и къдраво зеле, само че те могат да се похвалят с дълъг списък полезни хранителни вещества, които единствено те кътат в червените си корени.

И така, репичките са:

Детоксикиращо средство. И в двете древни изкуства на източната и аюрведическа медицина, репичките са хвалени като забележително средство за детоксикация, способно да разгражда и изхвърля потенциалните, нахлули в организма причинители на заболявания.

Репичките съдържат важни ензими и помагат за регулиране производството на жлъчен сок и билирубин. Те са особено полезни в прочистването на черния дроб и жлъчката, като елиминират ненужния билирубин. А като естествен диуретик, репичките спомагат за изхвърлянето на натрупалите се токсини в бъбреците, които, ако се оставят там, могат да доведат до напрежение или инфекция.

Сънотворно. Репичките имат седативни свойства, които са известни от древни времена. Както гърците, така и римляните използвали репичките за стимулиране на съня. Опитайте чаша сок от репички, моркови и джинджифил преди лягане и той ще помогне на тялото ви да се освободи от напрежението и да се отпусне.

Те също така се:

Борят с респираторните инфекции. Репичките съдържат много витамин С и други важни хранителни вещества, които спомагат за отблъскването на причиняващите настинки и грип вируси. Те се борят също със симптомите на тези неприятни инфекции след като свойствата им да охлаждат и да побеждават възпалението снижават температурата, а естествената има способност на деконгестант помага за пречистването на синусите и дихателния тракт от прекомарната слуз. Репичките също така действат като естествен дезинфектант, така че не е зле да добавяте по няколко в салатата през сезона на настинките и грипа.

Предоставят защита срещу рака. Като други членове на семейство кръстоцветни, репичките съдържат глюкозинолати. Това са съдържащите сяра съединения, които помагат в предпазването на клетките от причиняващите рак генетични мутации. Репичките са единствените от това семейство, които съдържат антоцианини. Тези мощни флаваноиди, не само че придават на репичките червения им цвят, но те са по природа противовъзпалителни, което спомага предпазването от рак, както и предоставя защита от други заболявания.

Помагат в храненето. Репичките съдържат много малко калории (около 20 калории на чаена чаша), но въпреки това предоставят на организма силна доза хранителни вещества. Високото им съдържание на вода поддържа тялото ви хидратирано и правят по-малко вероятно за вас да объркате дехидратацията с глад. Те също така са добър източник на фибри, което означава, че те както помагат на храносмилането, така и ви държат заситени по-дълго време в сравнение със съдържащите повече калории, обработени въглехидрати в снаксовете, които предизвикват резки покачвания и спадове на кръвната ви захар.

Репичките често се прибавят нарязани отгоре върху салатите, но има много начини да ги добавяте в храната си, ако нямате нищо против да проявите малко творчество.

Нарежете ги на дебели парчета и ги сервирайте с разядка или хумус.

Оставете ги да омекнат на пара или във вряща вода и ги поръсете със сол и черен пипер или чесън.

Прибавете репички на пюре в намачканите картофи или карфиол, за да подсилите нивата на хранителните вещества.

Нарязвайте на кубчета сурови репички и ги прибавяйте в салца, сос, различни салати, дори в салата от зеле.

Метнете ги на скарата, наред с другите зеленчуци.

Тънко нарязани ги слагайте върху сандвичи или бургери, за да станат те по-хрупкави.

Добавяйте репички в пресно изтисканите си сокове за чудесен микс.

И непременно използвайте листата в салатите.

~The Alternative Daily
Източник: 5 Reasons Why Eating Radishes is Good for You, 31 January 2014

http://www.thealternativedaily.com/5-reasons-eating-radishes-good/

Снимка: sherellechristensen.typepad.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *