Пазете здравето си, направете си дезодорант сами

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

deodorant

Как да си направим собствен, здравословен за здравето вариант на този често срещан и токсичен продукт за лична хигиена

И в горещите летни дни и при усилена физическа дейност, трудно е човек да не се изпоти.

Конвенционалните дезодоранти съдържат много токсични химикали, които са вредни за костите. Както ще прочетете днес, концепцията зад ‘антиперсперантите’ (средствата против изпотяване) изобщо не е здравословна, дори и за костите.

За жалост, нетоксични дезодоранти трудно се откриват. А доста марки, хвалени като ‘натурални’ съдържат много от същите токсични съставки.

Днес, ще прочетете за най-вредните вещества и защо те увреждат костите. Освен това ви представям лесна рецепта за естествен дезодорант, който можете да си направите у дома за минути и да ухаете свежо без да увреждате костите си.

Кои са тези химикали и защо изобщо ги има в дезодорантите?

Казано с прости думи, тези химикали се използват, защото постигат резултатите – аромат, текстура и предпазване от изпотяване и неприятна миризма, към които се стремят производителите (без да се взима предвид тяхното въздействие върху здравето на хората, които ги използват). Списъкът на токсичните съставки е дълъг, така че нека погледнем онези, които най-много вредят на костите.

Алуминий

Може вече да сте чели за опасностите от алуминия и как той уврежда костите. Този метал е една от основните съставки в антиперсперантите, защото блокира порите и така не позволява на потта да излиза от тялото. (Прочети по-долу.)

Парабени

Съдържащи се в шокиращо голям брой в продуктите за лична хигиена, тези синтетични химикали се използват като консерванти. Парабените доказано увреждат ендокринната система и лесно се абсорбират през кожата. Изследване от 2006 година илюстрира това – учните откриха, че след използване върху кожата, парабените се съдържаха в урината на всеки от участниците в изследването.1

Фталати

Друг подобрител на консистенцията са фталатите, използвани за да придават на дезодорантите меката им консистенция. Някои класове фталати нарушават жизненоважната комуникация между клетките, позната като ‘сигнализиране за калций’, както е доказано в изследване.2 Други фталати разстройват ендокринната система и разстройват функцията на някои невротрансмитери. Помислете за това в светлината на сложната междуклетъчна комуникация, която протича при ремоделирането на костите.

Пропилен гликол

Този промишлен химикал се използва в антифриза за колите и за почистване от лед на пистите по летищата. Той се извлича от нефт, което му дава гладката текстура, използвана от производителите за придаване на дезодорантите на характерното усещане за мекота и за подобряване на проникването им през кожата. Пропилен гликолът е токсичен за бъбреците и черния дроб, ключови органи за поддържането на тялото свободно от токсини. Когато тези органи бъдат увредени или натоварени поради прекомерно многото токсини, отровите се натрупват и разстройват здравето на цялото тяло и на костите.

Освен това, всички тези химикали са киселинни. А както всички загрижени за здравето си хора знаят, високата киселинност в тялото изтощава костите, тъй като калция и другите алкализиращи минерали биват изтегляни от костите, за да неутрализират средата.

Кожата под мишниците абсорбира тези вредни химикали!

Както вече съм казвала, ‘Най-големият орган на тялото е кожата… Кожата както елиминира, така и абсорбира токсини, така че трябва да преценявате какви химикали допускате в грижите си за кожата’. Разбира се, това се отнася и за съставките в средствата против изпотяване и за дезодорантите, които използвате.

Антиперсперанти с/у дезодоранти

Средствата против изпотяване са насочени да спират изпотяването под мишниците. Дезодорантите просто се борят с неприятната миризма, не с изпотяването. През повечето от времето тези два вида продукти са в комбинация. Но средствата против изпотяване представляват особен повод за безспокойство, тъй като ‘потенето е здравословно защото детоксикира тялото и почиства порите от киселинните остатъци’.

Това е особено вярно що се отнася до мишниците, където се намират апокринните жлези. Тези жлези произвеждат много пот, именно затова мишниците са далеч по-мокри при изпотяване от другите части на тялото.

Човек не иска да спира този важен детоксикиращ тялото процес, но просто в обществото не е прието да се показваме изпотени под мишниците. За смекчаване на дилемата ето някои …

Съвети за намаляване на изпотяванете под мишниците 

  • Широките, неприлепващи и леки дрехи позволяват циркулирането на въздуха и изпаряването на потта преди тя да попие в дрехите.
  • Естествените материи като памук и лен позволяват на тялото да диша и са добър избор в горещите дни.
  • Подплънките по мишниците помагат – можете да закупите конвенционалните или да използвате залепващи се дамски подплънки, поставени на съответното място от вътрешната страна на ризата.
  • Много тънка памучна фланелка, носена под блузата попива потта преди тя да си проличи.
  • Светлите цветове отразяват силната слънчева светлина, а не я абсорбират и така вие по-лесно понасяте жегата.
  • Като не се навличаме през студените месеци ние избягваме неудобното прекомерно изпотяване.

Използването на натурален дезодорант който не съдържа токсини е най-добрият начин да позволите на тялото си да се изпотява според нуждите си като в същото време елиминирате неприятната миризма. Както вече споменах, те се намират трудно. Тгава защо да не си направим дезодорант сами?

 Направете си здравословен дезодорант

Ето лесна рецепта за домашно приготвен, здравословен за костите дезодорант. Този е със свеж аромат на лайм, но вие можете да използвате каквото си искате етерично масло. Сред любимите ми са лавандула, лимон, сандалово дърво и мента.

Какво е необходимо

– 2 супени лъжици кокосово масло

– 1 супена лъжица сода за хляб

– 3 супени лъжици брашно/нишесте от тропическото растение Marantha arundinacea

(то се използва за сгъстяване и обикновено се можете да си го закупите в супермаркета или от магазините за здравословни храни. За разлика от царевичното нишесте, то не позволява развитието на плесени)

– 5 капки етерично масло от лайм

– 2 чаени лъжички гел от алое вера (по желание)

Указания

Смесете всички съставки, разбъркайте добре и сипете в надписано бурканче с плътно затварящ се капак. Ако ви е трудно да ги размесите до хомогенна смес, първо разтопете кокосовото масло.

Използва се като гребвате взимате около ¼ чаена лъжичка от сместта и леко разтривате под мишницата, оставяйки кокосовото масло да омекне.

До следващия път,

Вивиан Голдсмит

Препратки

1 Xiaoyun, Ye, et al. “Parabens as Urinary Biomarkers of Exposure in Humans.” Environmental Health Perspectives. 2006 December; 114(12): 1843-1846. Web. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1764178/ 
2 Liu, P.S., Tseng, F.W., and Liu, J.H. The Journal of Toxicological Sciences. [2009, 34(3):255-263] Web. http://europepmc.org/abstract/MED/19483380/reload=0;jsessionid=rZdodFtvtcBr5cQMNAqD.12

Източник: How To Make Your Own BoneHealthy Version Of This Common (And Toxic) Personal Care Product; http://saveourbones.com/how-to-make-your-own-bone-healthy-version-of-this-common-and-toxic-personal-care-product/

Снимка: www.webmd.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *