Кестените, хранителни, алкализиращи и в тон с празниците
Ядките са вкусна, естествена и полезна храна, но повечето видове окисляват организма, така че е истински бонус да се открият ядки, които са хем богати на полезни за костите хранителни вещества, хем алкализиращи.
Кестените, които са в сезон сега с чисто сърце можете да поставите напред в списъка си от празнични храни. Но не трябва да се ограничавате с яденето им единствено по празниците. Те съдържат не по-малко от 8 основни хранителни вещества за костите и имат място сред полезните за костите храни. И в случай че не знаете как да ги избирате и приготвяте, днес ще обсъдим практически идеи и начини да се наслаждаваме на тези уникални ядки.
Кестените: Хранителен профил
Споменавала съм в предишни статии колко впечатляващо е че някои от най-непретенциозните храни предлагат най-важните за изграждането на костите хранителни вещества. Кестените са едни от тях.
Ако има кестен в махалата, знаете за бъркотията когато те започнат да падат и покриват двора и улицата. Но ако хората знаеха колко здравословни са те, щяха да постилат платнища под дървото и да се възползват от този дар на природата!
Нека видим какво правят кестените за костите и основните хранителни вещества, които предлагат.
Каква точно е алкализиращата мощ на кестените?
Макар че някои други ядки, като бадемите, са алкализиращи, кестените са най-алкализиращите от всички ядки. Това е отчасти поради високото им съдържание на вода – ако сте яли кестени, знаете че те са с мека и сипкава консистенция. Когато са печени, структурата им повече прилича на тази на картофа, отколкото на ядка.
Именно на този висок процент вода в кестените се дължи както ниското им съдържание на мазнини, така и ниското им съдържание на калории. Впечатляващо е, че в 1 ч.ч. печени кестени се съдържат някакви си 350 калории и 3.15 грама мазнини. В сравнение, в ч.ч. печени кашу (окисляващи) има 786 калории и 63.5 грама мазнини, а в ч.ч. печени фъстъци (също окисляващи) има 73 грама мазнини и 854 калории. Това се казва разлика!
Осем основни хранителни вещества в кестените!
Това са хранителните вещества, от които костите ви имат голяма нужда, за да са силни, гъвкави и устойчиви на фрактури. Кестените съдържат 8 от тези особено важни хранителни вещества.
- B витамини: B1 (тиамин), B2 (рибофлавин), B3 (ниацин), и B6 (пиридоксин). Тези B витамини са част от витамините “B комплекс”. Те действат синергично и спомагат метаболизирането на въглехидратите, мазнините и протеините, и подобряват функцията на нервите и мозъка.
- Фолиевата киселина също е B витамин, витамин B9, така че тя работи с останалите „В-та”. Фолиевата киселина също така преобразува аминокиселината хомоцистеин в други видове аминокиселини – важна роля, имайки предвид, че високите нива на хомоцистеин се свързват с повишен риск от фрактура на таза.
- Пантотеновата киселина е, отново сред B витамините (витамин B15). Пантотеновата киселина е компонент на коензим А (CoA), който спомага преноса на здравословните мастни киселини в клетките.
- Витамин C не се нуждае от представяне – той е както витамин, така и антиоксидант, който е жизненоважен за силните кости и здравословния имунитет. Интересното е, че витамин С също така помага на пантотеновата киселина да пренася мастни киселини в клетките за преобразуването им в енергия.
- Витамин К е пренебрегван от медицинската общност що се отнася до здравето на костите, въпреки изследвания, датиращи още от 1999 година, които показват, че той снижава риска от фрактури. Но витамин К е необходим за процес, наречен карбоксилиране, който вгражда калция в структурата на костите.
Несъмнено кестените са храна са всеки. Ако никога не сте купували или готвили кестени, ето информация…
Как да избираме, запазваме и печем кестени
Дали берете кестените или ги купувате от магазина, избирането на хубави кестени е едно и също. Търсете здрави, блестящи кестени, които не са проядени или с начупена обвивка. Непременно се уверете, че не бият на кухо – това означава, че ядката вътре е изсъхнала или се е развалила.
Сложете кестените в хладилника, ако няма да ги използвате веднага – за разлика от много други ядки, кестените бързо се развалят. Можете дори да го замразите.
Един от най-добрите начини да се насладите на кестените е като ги хапвате прясно изпечени докато са още топли. Не е необходимо да ги печете на открит огън, за да са чудесни на вкус. С ниско съдържание на мазнина, кестените са идеален източник на фибри и на витамин С. Тъй като съдържат два пъти по-малко скорбяла от картофите, те се използват в Азия, Африка и части от Европа като основен източник на въглехидрати.
Кестените вървят добре със зеле, гъби, моркови, градински чай и свинско във вкусни ястия, както и с ябълки, сметана, сушени плодове и шоколад в сладкиши.
Как да печем (варим) кестени
- С малък остър назъбен нож направете плитък разрез върху издутата част на всеки кестен.
- Стиснете кестена леко, за да се отвори разрезът.
- Сложете кестените в тенджера и залейте с вода като добавите щипка морска сол.
- Оставете да заврат; веднага щом водата заври, отцедете кестените. (Ако искате да ги сварите, оставете ги да врат докато започнат да се разпукват.)
- Изсипете кестените в чугунена тава; сложете тавата в загрята на 220 градуса фурна за 15 минути.
- Сложете изпечените кестени в купа, покрийте с кърпа и оставете да изстиват около 10 минути. Отваряйте обвивките при мястото на срязване и се наслаждавайте!
Помнете, кестените не са сухи и хрупкави; те имат консистенцията на картоф и са по-вкусни с малко морска сол, за да това ги превърнете в 100% алкализиращо лакомство.
Наздраве!
Вивиан Голдсмит
Източник: The Nutrient-Rich Alkalizing Nut That’s In Season For The Holidays http://saveourbones.com/the-nutrient-rich-alkalizing-nut-thats-in-season-for-the-holidays/
Снимка: www.thewriteclub.co.uk
И две прекрасни рецепти с кестени за празниците:
Салата от брюкселско зеле и кестени
Брюкселското зеле е най-добро през зимата. Почистете и нарежете на розички до един ден предварително, оставете ги в хладилника в плътно затворен съд или пластмасова опаковка.
Достойни са за празничната трапеза и за сервиране по специален повод
8 порции (Всяка от по половин ч.ч.)
Продукти
4 ч.ч. почистени и нарязани на четвъртини розички брюкселско зеле (около 700 г)
1 1/4 ч.ч. нарязани на две сварени кестени
4 ч.л. зехтин
1/2 ч.ч. морска сол
1/4 ч.ч. едро смлян черен пипер (по желание)
Щипка смлян червен пипер
1 с.л. масло
Начин на приготвяне
1. Предварително загрейте фурната на 200°.
2. Смесете брюкселското зеле и кестените в голяма купа. Добавете зехтин, сол и пиперите; объркайте добре да се овкусят. Изсипете на един пласт в намазнена тава.
3. Печете на 200° за 25 минути или докато зелевите розички омекнат, като след 15 минути разбъркате. Извадете от фурната. Добавете маслото и разбъркайте докато то се разтопи.
Хранителна стойност:
Калории: 124; калории от мазнини: 32%; мазнини : 4.4 г; наситени мазнини: 1.4 г; ненаситени мазнини: 2.2 г; полиненаситени мазнини: 0.6 г; Протеини: 3.6 г; въглехидрати: 19.5 г; фибри: 4.4 г; холестерол: 4 мг; желязо: 1.4 мг; натрий: 149 мг; калций: 43мг
Източник: http://www.myrecipes.com/recipe/roasted-brussels-sprouts-chestnuts-10000001860031/
Снимка: www.myrecipes.com
Кейк от кестени
Продукти
450 г кестеново брашно
8 с.л. захар
щипка сол
8 с.л. (златни) стафиди
6 с.л. кедрови ядки
6 с.л. орехи
няколко стръка пресен розмарин
5-1/2 с.л. студено пресован зехтин плюс малко за намазване на кейка
4 чаши студена вода
Начин на приготовление
Накиснете стафидите за няколко минути в топла вода.
Смесете кестеновото брашно, зехтина, солта, захарта и водата – използвайте тел за биене, за да не остане тестото на бучки.
Отцедете 6 с.л. стафиди и ги добавете в тестото, след това добавете и половината кедрови ядки.
Изсипете тестото в намаслена тавичка с диаметър 25 см. (Ако искате да е по- тънък, можете да разделите тестото на две и да го изпечете в тавичка с диаметър 23 см)
Отгоре посипете клонките розмарин, орехите, останалите 2 с.л. стафиди, останалите кедрови ядки и малко зехтин.
Печете на 200 градуса 45 минути
Кейкът е готов когато на повърхността му се появят малки пукнатини.
Оставете да изстине и сервирайте студен.
Източник: http://whatscookinginyourworld.blogspot.com/2011/09/day-163-slovenia-castagnaccio-chestnut.html
Снимка: www.cakechooser.com
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден