Как да преодолеем недостига на магнезий в тялото си
Всички основни органи на тялото се нуждаят от магнезий, за да функционират както трябва.
Магнезият е четвъртият най-разпространен в тялото минерал и ролята му за цялостното ни здраве доскоро бе подценявана. Той се съдържа в повече от 300 различни ензима в човешкото тяло и е основен играч в процеса на детоксикацията му.
Добрите нива на магнезий са нужни също за:
- Активиране на мускулите и нервите
- Създаване на енергия в тялото
- Ефикасно усвояване на протеини, въглехидрати и мазнини
Недостигът на магнезий често е „незабележим”, защото е трудно да се засече. Само 1% от магнезия в тялото се съдържа в кръвта, като останалата част е в органите и костите, където той се използва за множество различни биологични функции. Това означава, че кръвен тест не е достатъчен, за да определи надостига на магнезий.
Магнезият често се счита предимно за минерал полезен за сърцето и костите, но това е подвеждащо. Изследователите вече са засекли 3751 точки на свързване на магнезия с човешките протеини, още една индикация, че ролята му за човешкото здраве и заболявания може да е погрешно разбрана.
Всъщност, изследвания показват, че сериозният недостиг на магнезий играе роля в най-разпространените четири заболявания-убийци:
- Рак (всички видове)
- Исхемична болест на сърцето
- Удар
- Диабет
Тези заболявания не само убиват, но допринасят и драматично за влошаването на качеството на живот, както на жертвата, така и на семействата им.
Д-р Карол Дийн, автор на книгата The Magnesium Miracle, посочва 22 научно доказани медицински проблема, които се причиняват или задействат от недостига на магнезий. Те включват:
- Безпокойство и панически атаки
- Астма
- Съсиреци на кръвта
- Заболявания на червата
- Цистит
- Депресия
- Детоксикация
- Диабет
- Умора
- Атеросклероза
- Хипертония
- Хипогликемия
- Безсъние
- Заболявания на бъбреците
- Заболявания на черния дроб
- Мигрени
- Мускулно-скелетни заболявания
- Женски заболявания
- Остеопороза
- Синдром на Рейно
- Зъбни кариеси
Ниските нива на магнезий допринасят за появата на сърдечни заболявания и сърдечен арест, депресия, камъни в бъбреците, мускулни крампи, спазми и болки, проблеми с нервната система, занижена бъбречна функция и множество други проблеми. Най-вероятно, нивата на магнезий в тялото ви са опасно ниски.
Имаше време когато повечето от необходимия на тялото магнезий се набавяше от храната, която ядехме. Но хранителната стойност на посевите, които ядем значително е спаднала оттогава. Според изследване, публикувано през 2004 година в списанието Journal of the American College of Nutrition, хранителното съдържание на посевите спада с цели 40 процента между 1950 и 2004 година когато е проведено изследването. Спадът е свързан с усилията за създаване на култури, които растат по-бързо, дават по-голяма реколта и отблъскват вредителите.
„Новопоявяващи се данни показват, че когато избирате посеви според добива, те растат по-големи и по-бързо, но нямат непременно способността да произвеждат или поемат от почвата хранителни вещества със същия по-бърз темп”, казва водещият изследовател д-р Доналд Дейвис.
Друго изследване, публикувано в списанието Nutrition and Health откри, че нивата на магнезия са спаднали с 24 процента при зеленчуците, със 17 процента при плодовете, с 15 процента в месата и с 26 процента при сирената в прериода от 1940 до 1991 година.
Още за магнезия: Чудото, наречено магнезий
Какво причинява недостигът на магнезий?
Не само че повечето храни, които ядем днес предлагат нула магнезий, някои от тях дори допринасят за изхвърлянето на магнезия от тялото.
- Газираните напитки съдържат фосфати, които всъщност се свързват с магнезия в храносмилателния тракт и лишават тялото от него.
- Храните, обработени с помощта на рафинирани захари са „анти-хранителни вещества”, които де факто консумират хранителни вещества по време на храносмилането, което води до нетна загуба на хранителни вещества.
- Напитките, съдържащи кофеин карат бъбреците, които филтрират и изхвърлят минералите, да изхвърлят допълнителния магнезий.
- Алкохолните напитки също карат бъбреците да изхвърлят допълнителния магнезий.
- А много лекарства, изписвани по рецепта — особено, лекарствата за сърце и астма, противозачатъчните, терапиите със заместване на естроген и диуретиците — причиняват изхвърлянето на магнезий от бъбреците.
- Обеднелите естествени храни, обработените храни, лекарствата, стареенето, стресът и заболяванията се комбинират и причиняват недостиг на магнезий в тялото.
Ето още един поглед и четири причини за недостиг на магнезий
- Начинът ни на хранене. Готовите храни не съдържат магнезий поради процесите на производство, на които са подложени. Вместо тях яжте богати на хранителни вещества натурални, органични и пълноценни храни.
- За всяка молекула захар, която изяждаме, тялото се нуждае от 54 молекули магнезий за да я обработи.
- Силно стресирани сме. Производството на стрес хормони използва магнезий и колкото по-стресирани сме, толкова по-изчерпани са запасите ни от магнезий.
- Лекарствата, които пием за болка, за регулиране на кръвното налягане и на други заболявания изчерпват нивата ни на магнезий.
Признаци на недостиг на магнезий
Ранните признаци на недостиг на магнезий включват физическа и психическа умора, мускулна слабост, загуба на апетит, гадене и главоболия.
Но истинската опасност се крие в непрестанния недостиг на магнезий. По-дълготрайни признаци могат да са:
- Скованост и изтръпване на ръцете и краката
- Мускулни спазми и крампи
- Анормални сърдечни ритми
- Депресия и други промени в характера
- Мигрени
Симптомите на недостиг на магнезий включват още безпокойство, хиперактивност, трудно заспиване и затруднение да се спи непробудно, болезнени мускулни спазми, мускулни крампи, фибромиалгия, звънтене в ушите и влошаване на слуха, анормални контракции на сърцето, камъни в бъбреците, тикове на лицето, играене на окото и неволни движения на очите.
Прочетете също: Минерал „смекчава” втвърдените артерии & рязко намалява риска за сърцето
Как да си набавяме повече магнезий
Добрата новина е че е почти невъзможно да предозирате с магнезий. Има обаче странични ефекти ако консумирате твърде много магнезий които включват забавено дишане и неправилен сърдечен ритъм.
Разбира се, най-добрият начин на действие когато се опитвате да повишите приема си на който и да било витамин или минерал е да го правите по естествен път чрез храната. Тук избирането на органична храна е важно. Повечето от масово произвежданите и отглеждани храни са със занижени нива на магнезий, защото минералът е изчерпан в прекомерно използваната повърхностна почва, която освен това е пълна с пестициди.
Как да стимулираме нивата си на магнезий
Най-добрият начин за подобряване на приема на магнезий е като добавяме някои храни в режима си на хранене, които по естествен начин ще подсилят нивата на магнезий.
Храни с богато съдържание на магнезий включват:
- Семена, особено тиквени семки, слънчогледови семки и сусам
- Тъмно зелени листни зеленчуци, особено спанак, кейл и швейцарското зеле чард
- Ядки, особено бадеми, кашу и кедрови ядки
- Соя
- Черен боб
- Тиква
- Морски и кафяви водорасли
- Коприва
- Бамя
- Авокадо
- Банани
- Черен шоколад
- Кисело мляко
Д-р Каролин Дийн, M.D., препоръчва прием на 600 милиграма магнезий дневно.
Други начини на повишаване на приема на магнезий са:
- Вани с английска сол. Те не само осигуряват на тялото здравословна доза магнезий, но и спомагат изхвърлянето на токсини през кожата.
- Масажирането на кожата с магнезиево масло. Кожата усвоява до 70% от онова, което нанасяме върху нея и бързо го задейства в тялото.
- Пийте хранителна добавка с магнезий. Не всички магнезиеви добавки са еднакво ефикасни, така че следвайте препоръките на своя лекар или натуропат.
Практическо приложение на магнезия: Магнезий в действие, 4 рецепти
Важно е да се вслушвате в тялото си. И макар че недостигът на магнезий може да допринесе за много различни болежки, това не означава непременно че ако страдате от даден здравословен проблем, той е причинен именно от недостиг на магнезий.
Източници:
http://easyhealthoptions.com/almost-certain-magnesium-deficient/
https://www.powerofpositivity.com/5-signs-you-have-a-magnesium-deficiency/
Снимка: iStock
Бъдете здрави
Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден