Изкуствен панкреас за пациентите с диабет тип 1 още през 2018

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Пациентите с диабет тип 1 може да имат възможността да получават изкуствен панкреас още през 2018 година. Този изкуствен панкреас непрестанно ще наблюдава нивата на глюкозата в кръвта и ще изпраща инсулин в тялото при необходимост, което ще елиминира необходимостта от ръчно поставяните инжекции инсулин.

artificial-pancreas-2018

На пациентите с диабет тип 1 се препоръчва да си инжектират инсулин по два пъти на ден. Обаче, това не взима под внимание вариращите нива на глюкозата в кръвта, от които тялото може да се нуждае през целия ден. Освен това, необходимото количество инсулин може да е различно в различните дни, в зависимост от нивата на активност, менструация, както и какво яде човекът в конкретния ден. Това означава, че повечето пациенти с диабет сега са принудени непрестанно да следят нивата на инсулина, за да са сигурни, че си бият точните дози.

Прочетете още за панкреаса: Защитете панкреаса си с този лесен план за детоксикация

Стресът дали винаги си бият точните дози инсулин може да доведе до лош контрол на кръвната глюкоза при пациентите с диабет тип 1, което ги поставя в по-висок риск от усложнения, включително сърдечни заболявания и проблеми със зрението.

Изкуственият панкреас ще означава край на тези дни, което със сигурност е нещо, което пациентите с диабет тип 1 да очакват с нетърпение.

Лекарите казват също така, че това е много необходима алтернатива, защото много от другите възможности за лечението на болестта изискват пациентите да се подлагат на сериозна операция. Лекарите Роман Ховорка и Худ Табит от Университета Кеймбридж във Великобритания обясняват защо изкуственият панкреас ще е такова впечатляващо новаторско научно откритие, цитирани от сайта EurekAlert:

„Има алтернативи на изкуствения панкреас като цялостната трансплантация на панкреаса, така и трансплантациите само на бета-клетки от панкреас, клетките, които произвеждат инсулин.

Обаче, рецепиентите на тези трансплантации се нуждаят от лекарства за потискане на имунната система, също както е при трансплантациите на други органи.

В случая с цялостна трансплантация на панкреас се изисква сериозна операция; а при трансплантация на островни (на Лангерханс) бета-клетки, имунната система на тялото също може да атакува трансплантираните клетки и да убие голяма част от тях (80% в някои случаи)”.

Редица изследвания се занимават именно с трансплантацията на Лангерхансови бета-клетки като начин за преодоляване на тези проблеми, като при тази трансплантация анормалните клетки на пациента се заменят със здрави клетки от здрав донор и по този начин производството на инсулин се възстановява. И макар че това лечение бе приветствано като „голямо научно откритие” за диабет тип 1, то както вече казахме изисква сериозна операция и последващ прием на имуносупресивни лекарства.

Прочетете също: Две храни помагат на панкреаса да побеждава диабета

Изкуственият панкреас, разбира се, избягва необходимостта от сериозна операция и от приема на потискащи имунната система лекарства и както обясняват лекарите Ховорка и Табит, той предлага по-малко инвазивно и по-ефикасно лечение за диабет тип 1 като може да премахне необходимостта пациентите непрестанно да измерват кръвната си глюкоза и да си бият инсулин само когато е необходимо.

Макар че резултатите в момента изглеждат обещаващи, изкуственият панкреас все още преминава през клинични изпитания за ефикасност и странични ефекти. Той може да бъде одобрен от Агенцията за храните и лекарствата (FDA) още през настоящата 2017 година и да достигне до обикновените клиники още в края 2018 година.

Ховорка и Табит казват за пациенти, които вече са използвали органа:

„В изпитанията към днешна дата потребителите са позитивно настроени за това как използването на изкуствен панкреас им осигурява „свободно време” или „почивка” от справянето с диабета, след като системата контролира ефикасно кръвната им захар без необходимост от непрестанно следене от страна на потребителя”.

Разбира се, винаги изниква моралната дилема от заменянето на органите, с които сме се родили с изкуствени, вървейки към свят в стил изкуствен интелект. Какво мислите вие по въпроса?

 

Източник:

http://naturalsociety.com/artificial-pancreas-may-available-type-1-diabetes-patients-two-years-3353/

Снимка: Mother Nature Network

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *