Хората със сини очи имат един единствен общ прародител
Екип учени от университета на Копенхаген проследиха генетична мутация, станала преди 6 до 10 хиляди години, която е причината за цвета на очите на всички хора със сини очи на планетата днeс.
Какво е генетичното изменение
„Първоначално всички сме имали кафяви очи”, казва професор Айберг от Катедрата по клетъчна и молекулярна медицина. „Но генетична мутация, засягаща гена OCA2 в хромозомите ни е довела до създаването на ‘ключ’, който буквално е ‘изключил’ способността за формиране на кафяви очи”. Генът OCA2 кодира така наречения Р протеин, който участва в производството на меланин, пигментът, придаващ цвят на косата, очите и кожата. „’Ключът’, който се намира в съседния на OCA2 ген обаче не изключва гена изцяло, а по-скоро ограничава действието му до намаляване на производството на меланин в ириса – като ефективно ‘разрежда’ кафявите очи до сини. Ето защо въздействието на ключа върху OCA2 е много специфично. Ако генът OCA2 беше напъно унищожен или изключен, хората нямаше да имат меланин в цвета на косата, очите и кожата си – заболяване, познато като албинизъм.
Ограничено генетично изменение
Изменението в цвета на очите от кафяв до зелен може изцяло да бъде обяснено с количеството меланин в ириса, но хората със сини очи имат само малка степен на изменение в количеството на меланин в очите си. „От това можем да заключим, че всички синеоки индивиди са свързани с един и същ прародител”, казва професор Айберг. „Те всички са наследили един и същ ключ на точно едно и също място в своето ДНК”. Хората с кафяви очи, напротив, имат значително разнообразие от индивид до индивид в ДНКто, контролиращо производството на меланин.
Професор Айберг и неговия екип изследват митохондриално ДНК и сравняват цвета на очите на синеоки хора в страни така различни като Йордания, Дания и Турция в изследване продължило повече от десетилетие и започнало през 1996 г, когато професор Айберг за първи път предполага, че именно генът OCA2 е отговорен за цвета на очите.
Природата размесва гените ни
Изменението на кафявите очи в сини няма нито положителен, нито отрицателен ефект. То е една от няколко мутации като цвят на косата, плешивост, лунички и бенки по лицето, които нито повишават нито намаляват шанса на човек да оцелее. Както казва професор Айберг, „това просто показва, че природата непрестанно разбърква човешкия геном, създавайки генетичен коктейл от човешки хромозоми и изпробвайки различни промени в процеса”.
Източник: Science Daily, Science News, Blue-Eyed Humans Have A Single, Common Ancestor, 31 January 2013