Ето защо не трябва да ядете отглежданата в развъдници тилапия
Тилапия е общо име за почти сто вида риби от семейство Цихлиди, обитаващи различни пресноводни местообитания, включително плитки потоци, реки и езера. Но от друга страна, тилапията е най-често отглежданата в развъдници риба (в Съединените щати) и от известно време е обект за засилено внимание поради многото проведени изследвания за оценяване въздействието на развъждането на тилапия в Китай (където надзорът над рибопроизвоството е занижен), както върху околната среда, така и върху здравето на потребителите.
Истинският проблем с тилапията изниква от начина, по който тази риба се култивира. По-голямата част от тилапията, която се продава в магазините се отглежда в развъдници, а не е хваната в природни условия. Невероятно трудно е на пазара да се намери тилапия, която не е от развъдник. Дори повечето ресторанти сервират тилапия от развъдници.
Докато дивата риба тилапия се храни с езерни растения и водорасли, отглежданата в развъдници не яде същите тези естествени храни. Здравословното рибено масло в диво живеещата риба тилапия на практика липсва в отглежданата в развъдниците риба. Всъщност е доста трудно да се открият каквито и да било ползи за здравето от консумацията на отглежданата в развъдници тилапия.
Още по темата: Факт или мит: Сьомгата от развъдници е токсична
ЗАЩО ТИЛАПИЯТА ОТ РАЗВЪДНИЦИ Е ВРЕДНА ЗА ЗДРАВЕТО
Възпаление
Много изследвания потвърждават, че яденето на отглеждана в развъдници тилапия бива хранена с царевица и соя и може да причини възпаление. Тази риба може също така може да влоши вече съществуващо възпаление, причинено от редица здравословни проблеми като астма, сърдечно заболяване и артрит. Хората често смятат, че омега-3 мастните киселини в рибеното масло ще снижат риска им от сърдечни удари, но в действителност тилапията ви поставя в повече риск от развиването на атеросклероза от бекона или хамбургерите.
Причиняващи рак замърсители
Повечето отглеждани в развъдници риби са изложени на канцерогенни замърсители и химикали в много по-голяма степен от диво живеещите риби. Лекарства като nitrofuran и оцветители като малахитено зеленото са познати канцерогени и следи от всяка от тези субстанции се откриват в отглежданата в развъдници риба отново и отново.
Повече пестициди и антибиотици
Отглежданата в развъдници риба в повечето случаи съдържа в себе си по-високи нива пестициди и антибиотици. Това се дължи на факта, че тази риба се отглежда в плътни пасажи, което я прави по-уязвима на заболявания, предавани от риба на риба. Затова им се дават толкова много антибиотици. Рибата е третирана и с пестициди за избиването на морските въшки (паразити по нея, причиняващи редица заболявания при хората). Тези пестициди въздействат върху околната среда понеже неизбежно стигат до морето и това трови флората и фауната там.
Ниски съотношения на омега-3 към омега-6 мазнини
Отглежданата в развъдници тилапия не съдържа същите количества здравословни хранителни вещества като живеещата в природата риба. Съотношението между омега-6 и омега-3 мастните киселини е 11 към 1, което прави омега мастните киселини в отглежданата в развъдници риба не така полезни за нас, като тези в дивата тилапия. Прекомерната консумация на омега-6 мастни киселини ни прави по-податливи на възпаление. Този дисбаланс между омега-6 и омега-3 мастните киселини придава на храната отрицателно въздействие върху телата ни.
Високо съдържание на диоксин
В повечето отглеждана в развъдници риба се откриват високи нива на диоксин. Дори и краткото излагане на диоксин може да причини лезии по кожата и да повлияе отрицателно на чернодробната функция. Дългосрочното излагане на диоксин доказано разстройва имунната система, нервната система, ендокринната система, както и репродуктивните функции. Хроничното излагане на диоксин води до развиването на няколко вида рак.
Яденето на тилапия (бяла риба от развъдници) в умерени количества може и да не е вредно. Това е риба с ниско съдържание на калории и е добър източник на нетлъсти протеини и други хранителни вещества.
Но от друга страна няма и една важна причина да ядем такава риба. По-мазните риби като сьомга, треска и скумрия са далеч по-добър избор, предоставяйки повече полезни за мозъка и борещи възпалението омега-3 мазнини. Стига разбира се и те да не са от развъдници.
Още за рибата, която да ядем: Петте риби с най-ниско съдържание на живак, полезни за сърцето
Важно да знаем, че отглежданата в развъдници тилапия не съдържа необходимите на човешкото тяло и полезни за здравето хранителни вещества. Това се отнася за всяка отглеждана в развъдници риба, така че опитвайте се да избягвате такава риба по възможност да ядете риба, хваната в природни условия.
Замразеното филе от тилапия обикновено е от Азия понеже е най-евтино на рибния пазар. Но както вече споменахме там надзорът над производството е занижен и няма как да знаем с какво е хранена и отглеждана тази риба.
Източници:
http://juicing-for-health.com/why-you-should-never-eat-farm-bred-tilapia.html
http://blog.paleohacks.com/tilapia/#
Снимка: meiorural.com.br
Бъдете здрави
Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден