Ето няколко причини да консумираме желатин в болест и здраве

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Какво е желатин?

Преди да започнем статията, ще ви зададем лесен въпрос – знаете ли какво е желатин? Ето най-важното за него – желатинът в голяма степен се състои от аминокиселините глицин и пролин, които много хора не консумират в достатъчни количества, понеже те се съдържат в костите, влакнестите тъкани и органите на животните. Тези аминокиселини са необходими не само за здрава кожа, добър растеж на косата и ноктите, но и за оптималната имунна функция и за регулиране на теглото! Глицинът представлява около 1/3 от аминокиселините в желатина на прах и има противовъзпалително действие, благодарение на което ускорява зарастването на раните. Глицинът в желатина също така подобряват добрия сън.

gelatin-hospital

Ценен въпрос – защо дават желатин на болните в болниците

Желатинът се приема за бистра течност точно като бульона, сока, чая, водата и т.н. Това е една от най-лесно смилаемите храни, така че в болниците го дават на пациентите при възстановяване от стомашни заболявания, когато те не могат да приемат никаква по-силна храна.

Хората с чувствителни стомаси трябва да си набавят калории лесно, така че болният да не страда. Желатинът съдържа захар, което означава, че съдържа и калории. Освен обичайната течна храна, ако се възстановявате от заболяване, вие би следвало да ядете желатин, понеже той е много лесно смилаем и стомахът ви няма да е подложен на допълнителни изпитания.

Желатинът е известен и с това, че подобрява цялостта и силата на храносмилането като подобрява секретирането на стомашна киселина и възстановява здравината на стомашната лигавица. Това е така, защото липсата на стомашна киселина и влошената стомашно-чревна бариера, пред които той е изложен са едни от най-честите храносмилателни проблеми днес.

Желатинът също така усвоява водата и поддържа движението на течностите в храносмилателния тракт, като по този начин стимулира доброто преминаване на храната през червата и здравословните изхождания.

Прочетете още за желатина: Чудодейна рецепта с желатин лекува болките в гърба, ставите и краката за 7 дни!

Ползи за здравето от желатина

Желатинът съдържа 6 грама протеини на 1 супена лъжица, което го прави чудесен продукт ако желаете да добавите протеин в храната си.

Желатинът естествено се свързва с водата и помага на храната да се движи лесно през храносмилателния тракт.

Желатинът е отличен в битката срещу хранителните алергии и непоносимости, защото лекува стомашната лигавица и храносмилателния тракт.

Желатинът е чудесен за поддържане здравето на костите и ставите понеже е богат на аминокиселини, които са жизнено важни за предпазване на ставните хрущяли от слабост и дегенерация.

Желатинът помага на тялото по-лесно да изхвърля токсините. Това се дължи на глицина, аминокиселина, спомагаща функцията на черния дроб.

Желатинът подобрява качеството на ноктите, косата и зъбите и е богат на мощния протеин кератин-а, съдържащ се в ноктите, косата и т.н.

Желатинът подобрява еластичността на кожата и като го консумирате по-често кожата ви става по-мека. Той е далеч по-добрата опция от кремовете за лице с колаген.

Той ускорява заздравяването на по-леки наранявания понеже глицинът има противовъзпалителни свойства.

Според изследване, хората не само спят по-добре когато са консумирали глицин, но и потвърждават, че се чувстват по-малко сънливи през деня и с подобрена познавателна функция. Ето защо, желатинът е онова, от което се нуждаете, ако искате да подобрите качеството на съня си.

Желатинът силно се препоръчва за отслабване понеже експертите твърдят, че той повишава производството на човешкия хормон на растежа и че подобрява метаболизма.

Непременно прочетете и тази статия за костния бульон: Рецепта за здрави кости, зъби и надбъбречни жлези

Приятна рецепта за домашно приготвено желе:

Съставки:

1 ч.ч. прясно изстискан сок от портокал

1 ч.ч. сок от грозде или от пресни ягоди

3 с.л. неовкусен желатин

1 ч.ч. зелен чай

мед или стевия

Приготвяне:

Първо, запарете зеления чай и добавете във водата малко мед или стевия. След това добавете неовкусения желатин и разбъркайте добре да се разтвори. След това махнете от огъня и оставете сместа да поизстине. Накрая добавете портокаловия и гроздовия (ягодовия) сок и разбъркайте добре. Сипете в стъклен съд и оставете в хладилника за поне 3 часа. Насладете се на вкусното домашно приготвено желе!

 

Източник:

http://www.stayonthehealthypath.com/this-is-the-reason-why-they-give-gelatin-to-sick-people-in-hospitals-when-you-find-out-the-reason-youll-be-shocked/#sthash.9qFVKvHO.dpbs

Снимка: www.natureandhealthyadvice.com

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *