7 лечебни и ядивни бурена – билки

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Лечебни и ядивни бурени?! Но бурените са просто безполезни и досадни растения, нали?

Ами, бурените са просто растения, които растат там където човек не иска. Може би ще се изненадате да научите, че познаването на бурените в двора може всъщност да ви е от полза.

Има три основни начина да използваме тези растения:

  • Храна: Много листа са вкусна добавка към салатата за вечеря. Много цветове също. Други цветове могат да бъдат овалвани в панировка и изпържени като бухти; оваляни в захар за украса на торти; или сварени на желе.
  • Чай, настойка или тинктура: Всички сме чували за чай от листата, цветовете и корените, но настойката всъщност има наистина най-силно действие. Настойката е чай, който се оставя да кисне часове вместо минути, така че дори още повече от витамините и другите хранителни вещества попадат в напитката. Тинктурата се приготвя като части от растенията престояват в алкохол или оцет няколко седмици. След прецеждането, течността е заредена с хранителни вещества и лечебни свойства.
  • И като локален лек: Лековете за мазане върху кожата варират от лесни (начукване на листа и поставянето им върху кожата), до по-сложни за приготвяне (накисване в етерично масло за направата на мехлеми).

Така е, разпознаването на бурените може да се окаже полезно за всичко от салата за вечеря до лек против кашлица! Следват някои често срещани лечебни и ядивни бурени, които можете да откриете в района, където живеете:

gluharche

Глухарче

А, емблемата на нежеланите растения – никак не е трудно да разпознаем този плевел. Всеки път когато някой се жалва от глухарчетата, докато ги скубе и изхвърля, на мен ми се иска да си го поканя у дома. Глухарчетата наваксват за лошата си репутация с това че са най-всестранно използваните от ядивните бурени.

  • Най-забележителното лечебно свойство на глухарчето е че храни черния дроб. Все се говори за прочистване на черния дроб, но аз предпочитам да мисля, че глухарчето подхранва и стимулира този орган.
  • От листата и корените му се правят чай и настойка. Изпечените, изсуш ени корени се варят и заместват кафето, обикновено в комбинация с корен от цикория като рецептите са много.
  • Листата, особено младите листа рано напролет, са страхотна добавка към салатите. Една приятелка непрекъснато прави зелени смутита с глухарчета, набрани от задния си двор и децата й ги обожават.
  • Ами цветовете? Непременно откъсвайте зелените чашелистчета от цветовете, защото са горчиви на вкус. После цветовете могат да се овалят в панировка и да се пържат като бухти, да се правят на желе, вино, сладки, или дори да се накисват в олио, и с помощта на мазилото можете да облекчавате мускулната си треска.

lambs-quarter

Бяла лобода

Бялата лобода или див спанак прилича на спанака, но е по-хранителна от него. Наричана също сладка трева (листенцата имат форма на козе копитце) или щир, лекият вкус на билката я прави подходяща за почти всякакви употреби. Лободата съдържа повече витамин А от спанака и три пъти повече калций от него.

  • Оцетът с лобода е богат на минерали.
  • Дребните крехки листа са чудесни в салати.
  • Ако листата са по-големи, те могат да се готвят като спанак
  • Растението може да се суши и да се смила като заместител на брашно.
  • Можете дори да слагате лобода вместо спанак или босилек в песто.
  • Листата имат лечебно действие при болки в стомаха, а чаят от лобода е полезен при диария.

slez-malva_silvestris

Слез

Да не се бърка с градинска ружа и с бонбоните приготвяни от корена на градинската ружа. Като се попари с вряла вода слезът се превръща в лепкава слуз. Добавете разбити на сняг белтъци и захар и ще си направите бонбони, подобни на тези от градинска ружа.

Слезът е един от най-брилянтно умните бурени, който избягва изтребването си като се чупи в основата когато го скубете, така че от корена израства ново растение. Разкопаването на почвата около растението с лопата е най-добрият начин да го извадите.

  • Листата могат да се ядат сурови или готвени.
  • Чаят от слез облекчава възпалението, което означава, че лекува лигавицата, например, на белите дробове и на храносмилателния тракт.
  • Външно се използва за компреси и лапи при заушка, рани и циреи (сварен с мляко), за налагане при рак на гърдата.
  • От него се правят компреси при възпаление на очите и клепачите.
  • Използва се за гаргара при възпалено гърло и за жабурене при зъбобол.

lopen

Лопен (овча опашка)

До преди няколко години нямах никаква представа какво представлява лопенът, след което билките и ядивните бурени привлякоха вниманието. Това не е дребен бурен, а за мен той е направо царствен.

Лопенът има големи, меки, мъхести листа и не расте на височина през първата година. Той е двугодишно растение и през втората си година може да израсте в цветоносно стебло на височина от повече от метър и осемдесет! Цветовете цъфтят на посоки нагоре и надолу по стеблото така че е забавно да ги бере човек, но избягвайте семената, тъй като някои източници казват, че те са отровни.

  • Ако киснете цветове в олио няколко дни или седмици, после можете да го използвате за облекчаване на болката при ушни инфекции, както и да лекувате екзема и други кожни болести.
  • Сушените листа са чудесни на чай или в отвара за белите дробове – било то за лечението на инфекции или за по-хронични заболявания като астма. Прецедете чая внимателно през тензух защото ситните власинки по листата могат да раздразнят гърлото. Заради тях лопена не се счита за ядиве н бурен.

kopriva

Коприва

Копривата е една от най-важните хранителни билки, защото съдържа много витамини и минерали. Ако тя не расте в двора ви, можете да си я купувате и често да пиете настойка от билката. Това е една от най-важните хранителни билки, понеже съдържа много витамини и минерали. Тя пари заради химическо съединение във власинките по листата, но сготвена или изсушена губи това си свойство.

  • Интересното е че някои хора облекчават болката си при остеоартрит като налагат кожата с пресни листа от коприва.
  • Настойката на листата в оцет води до вкусна и богата на витамини основа за салатен дресинг.
  • Правенето на настойки става все по-популярен начин за извличане на хранителните ползи. Залейте сушена коприва с вряща вода, оставете я да преседи 4-8 часа, подсладете или добавете щипка сол за по-пикантен вкус и се насладете!

jivovliak

Живовляк

Вълнуващо е човек да се научи да разпознава бурени, като живовлякa например! Вкусът на живовляка е доста парлив, така че също като лопена, този бурен не винаги се включва в списъка на „ядивните бурени”. Но можете безопасно да го ядете. Химическото вещество, което придава този парлив вкус е отговорно и за невероятната способност на билката да лекува кожата.

  • Можете да си направите мехлем или просто да смачкате или сдъвчете листо и да наложите ужилване от пчела порязване и ожулване.
  • Като чай, живовлякът е известен с това, че помага при диария и лекува хранопровода.

violet

Виолетка

Виолетката е растение, което трудно можем да наречем бурен! Тя не расте така напористо като глухарчето; няма тръни или иглички; нито задушава другите растения. Така дребнички са тези пролетни растения и толкова деликатни, та човек трябва да ги пази когато попадне на тях в градината си.

  • Листата на този ядивен бурен могат да се сушат за чай, който има леко слабително действие.
  • Цветовете на виолетките могат да се захаросват за украсяване на десерти, да се слагат в салати или да се варят на желе. Уханието му е деликатно и флорално и то изобщо не прилича на плодовите желета.

Сали Бишоп

 

Източник:

http://www.sustainablebabysteps.com/edible-weeds.html

Снимки: tvoi-ogorod.ru horsetalk.co.nz www.tantasalute.it bilki.bg www.amando.it narodnymisredstvami.ru www.flowerbank.ru

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *