Факт или мит: Аспиринът помага ли за предотвратяване на сърдечно заболяване?

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Това е МИТ.

Този мит бе първо разпространен през 1948 година, когато калифорнийски лекар публикува, че пациентите му, които се лекували с дневна доза аспирин намалявали риска си от инфаркти.

Четиридесет години по-късно, Агенцията за храните и лекарствата на САЩ (FDA) препоръча вземането на аспирин за предпазване от сърдечносъдови проблеми като инфаркт на миокарда, сърдечен удар и инсулт. Макар че редица изследвания оборват неубедителната връзка между аспирина и предпазването от инфаркти, препоръката на FDA все още не е променена.

asprin-pill

Развенчаване на мита

Заблудата, че аспиринът помага в предотвратяването на сърдечно заболяване първо бе подложена на внимателно изследване преди 10 години, когато д-р Джон Джи Еф Клиленд, кардиолог от Университета Хъл във Великобритания откри, че ползите от аспирина не само са неимоверно преувеличени, но са и опасно неточни.

Той анализира огромен брой изследвания, познати като Antithrombotic Trialists’ Collaboration, в които били наблюдавани 100000 пациенти, предразположени към усложнения на сърцето.

Той стига до заключението, че лечението с аспирин не предотвратява сърдечните заболявания поради няколко причини.

  1. Аспиринът разстройва нормалното функциониране на тромбоцитите – процес, който може да има опасни последици. (Тромбоцитите са кръвни клетки, които правят възможно съсирването на кръвта.)
  2. Всички подробни, широко мащабни изпитания показват, че жертвите на сърдечни удари, пиещи аспирин не живеят по-дълго от хората, които не са се лекували с аспирин.
  3. Аспиринът не слага край на инфарктите, той просто изменя начина на проявление на сърдечносъдовите усложнения.

Докладът на д-р Клиленд разкрива, че аспиринът, дори и ниската доза аспирин (LDA), може да нанесе повече вреда отколкото полза. Макар че аспиринът може да снижи риска от не-фатални сърдечносъдови усложнения, изследванията показват, че той повишава риска от внезапна смърт, защото може да прикрие възникването на сърдечносъдов проблем като инфаркт.

През 2004 година, д-р Клиленд продължи изследването си като проведе изпитание с 279 пациенти на разреждащи кръвта лекарства. Заключенията потвърдиха по-ранното му заключение: Хората, на които се дава аспирин претърпели най-лошите сърдечносъдови последици.

Изследване от 2010 година проучи дали пациентите, пиещи аспирин преди да заболеят от остър коронарен синдром са имали по-висок риск от периодични сърдечни проблеми или от смъртност. Остър коронарен синдром е всяка реакция, причинена от ограничен кръвоток към сърцето, като сърдечен удар или нестабилна стенокардия.

Изследователите откриха, че редовната употреба на аспирин води до по-високо разпространение на сърдечни проблеми, включително до по-голяма вероятност от смърт.

Искате още доказателства? Харвардски изследователи следят състоянието на 40000 жени в продължение на повече от 10 години, за да определят дали аспиринът наистина е полезен за сърцето. Заключенията? Ниските дози аспирин не снижават риска на жените от сърдечни заболявания нито от смърт.

Ефектът на аспирина върху сърдечносъдовото здраве на пациенти с диабет е от особен интерес за изследователите, понеже диабетът повишава риска от сърдечно заболяване.

През 2009 година списанието British Medical Journal съобщи, че няма никакви доказателства, че аспиринът предотвратява сърдечно заболяване при диабетици (мъже или жени). По същия начин, шведско изследване от 2009 година откри, че не само че аспиринът не носи каквато и да било полза за здравето на сърцето, но той също така повишава кръвоизливите при някои пациенти с диабет.

Прочетете още по темата:

Природното чудо рутин, 6 ползи

Природният ‘аспирин’ спира инфаркти и инсулти без станичните ефекти

През 2010 година във Великобритания е проведен мета-анализ на 6 изпитания, включващи повече от 7000 пациенти с диабет, който показа, че при онези от тях, които редовно пиели аспирин, рискът от сърдечносъдово заболяване не бил снижен.

Разкриване на вредата

Страничните ефекти на аспирина далеч надвишават която и да било забелязана полза от това болкоуспокояващо. Аспиринът е доказано, че повишава риска от…

  • Кръвоизливи, особено в стомашночревния тракт
  • Язви
  • Увреждане на хранопровода
  • Дивертикулит
  • Бъбречна недостатъчност
  • Рак на гърдата
  • Катаракта
  • Оглушаване
  • Тинитус
  • Повръщане
  • Стомашни болки
  • Силни главоболия

Скорошно изследване анализира действието на ниските дози аспирин върху стомашно чревния тракт на здрави хора. Ендоскопия показа, че употребяващите аспирин развиват „увреждания на тънките черва”. Австралийско изследване от 2009 година потвърди, че дори малко количество аспирин (80 мг на ден) причинява увреждане на стомаха и дванадесетопръстника.

Японско изследване потвърди, съобщавайки, че при употребяващите аспирин има по-голяма вероятност от кръвоизлив и 10% по-голяма вероятност за развиване на пептични язви. Този риск е дори по-голям при по-възрастните пациенти, на които рутинно се предписва аспирин, за да ги „защитава” от сърдечносъдово заболяване.

Предпазвайте сърцето си по безопасния начин

Има много по-безопасни начини за стимулиране на сърдечното здраве и за превенция на сърдечните заболявания. Ето някои начини за да имате здраво туптящо сърце.

  1. Ограничете приема си на захар до 25 грама на ден.
  2. Избягвайте обработените храни, които съдържат много консерванти и добавки.
  3. Винаги когато можете яжте сурови храни.
  4. Пийте хранителни добавки с омега-3 мастни киселини.
  5. Бъдете физически активни.
  6. Подхранвайте сърцето си с витамините D и K.

Даника Колинс

 

Източник:

http://undergroundhealthreporter.com/prevent-heart-disease-healthy-heart/#axzz3YhmLKv8m

Снимка: www.maviylepembe.net

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Важно:

Сайтът „Здрави всеки ден” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски, британски, руски и други здравни сайтове и източници. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не са насочени да диагнозират, лекуват или предотвратяват което и да било заболяване. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.

Ето защо, „Здрави всеки ден” ви препоръчваме да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо  от настоящата или от останалите статии в сайта.

Надяваме се да ви бъдем полезни.

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *