Не изхвърляйте прорасналия чесън; той е суперхрана
(NaturalNews) Първо, нека уточним нещата за слуховете, че „чесънът бил отровен”, споделяни от някои хора, подобно на фанатиците, сеещи страх с твърдението, че „семките на ябълките и костилките на кайсиите са токсични”.
Малкото познания по даден въпрос са опасни когато пренебрегват всички подробности относно голямата картина, свързана с него. Дезинформиращите, подклаждащи страх фанатици трябва всичките да бъдат пренебрегвани.
Обаче, има известна истина за токсичния чесън, ако купувате конвенционално отглеждан вносен чесън. Повече от половината от конвенционално отглеждания чесън идва от Китай. Почти всичкият останал чесън (в САЩ) идва от Мексико и от някои южноамерикански страни.
Част от чесъна, внасян от Китай е отгледан не в почва, а в човешки екскременти според австралийски доклад. След задържането на няколко големи доставки в САЩ, поради наличието на мухъл и инсекти в чесъна, Китай и други страни започнаха да избелват и дезинфектират чесъна си с метил бромид, силно токсичен пестицид, който е забранен на някои места!
Обаче, има решение. Плащайте малко повече и купувайте местно отглеждан или поне от страната, в която живеете, органичен чесън на глави. Ироничното е, че токсичните мерки, които се прилагат в опит да се предпази внесения от чужбина чесън от разваляне, премахват също така свойството на чесъна да кълни, а това свойство оказва се подсилва характерните здравословни качества на лютивия зеленчук.
Покълналият чесън е дори по-здравословен от стария чесън
Покълналият чесън, старите глави чесън с ярко зелени кълнчета, поникващи от скилидките, обичайно се счита, че вече е негоден за ядене и редовно бива изхвърлян в кофата за боклук без никакво колебание.
Макар че когато някои използвани за храна растения започнат да кълнят, като картофите например, те са наистина опасни, защото отделят токсични химикали, които вредят на хората, случаят с прораслия чесън не е такъв.
Всъщност, изследване, финансирано от Корейския институт по планиране и оценка на технологиите, което наскоро бе публикувано в списанието на ACS Journal of Agricultural and Food Chemistry откри, че прорасналият чесън съдържа дори повече антиоксиданти от младия си по-пресен събрат.
Изследователите разбрали това, понеже докато младите стръкчета се превръщат в зелени растения те произвеждат много съединения, някои от които защитават растението от патогени.
Изследователят д-р Йон-Сан Ким обяснява, „По време на поникване растенията са много податливи на атаки от страна на бактерии, вируси и насекоми. Това ги кара да произвеждат редица различни химикали, наречени фитоалексини, за да се защитават. Повечето от тях са токсични за микроорганизмите и насекомите, но са полезни за здравето на хората”.
Изследователската група на Ким приема, че подобен процес може би протича когато зелените стъбла изникват от по-старите скилидки чесън. Те откриха, че екстрактите от кълнил пет дни чесън имат най-силно антиоксидантно действие, докато екстрактите от суров чесън имат по-ниско антиоксидантно действие.
Освен това, покълването променяло метаболитния профил на чесъна: Метаболитният профил на кълнилия в продължение на пет до шест дни чесън се различавал от метаболитния профил на кълнилия четири или по-малко дни чесън.
Изследователите заключили, че кълненето може да се окаже жизнено важен метод за повишаването на антиоксидантния потенциал на чесъна, макар че те все още не са сигурни какви точно механизми участват в процеса.
Покълналият чесън подобрява доказаната противовъзпалителна и подсилваща имунитета защита на чесъна способност, която допринася за здравето на сърдечносъдовата система, както и способността му да убива 14 вида ракови клетки. Съдържащото се в чесъна и богато на сяра съединение алицин е ефикасно срещу бактерии, вируси, гъбички и паразити и няма токсични странични ефекти.
Така че смело си набавете глави местен органичен покълнал чесън от пазара или просто позволете на стария чесън да прорасне в долапа или мазето ви, за да подобрят антиоксидантните си свойства.
Пол Фаса
Източник:
http://www.naturalnews.com/049214_garlic_sprouting_antioxidants.html
Снимка: mysticalmagicalherbs.com
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден