Основни умения за оцеляване, които всеки трябва да знае
Какво ли не сме виждали, някой се губи в пустошта без провизии и без да има представа в каква местност ще се движи, група туристи забравили да си вземат компас… Те бързо загазват и човек се чуди защо не са се подготвили повече?
Няма значение дали си падате по лагеруването на открито, туризма или природата като цяло, познаването на няколко основни умения за оцеляване може да се окаже много полезно в извънредни ситуации. Ако човек научи тези умения и не забравя да си носи комплект за оцеляване, няма да има причина да се страхува да излиза сред природата.
Научете правилото за 3-ите
Правилото за тройките ще ви помогне да подреждате по важност приоритетите си и да взимате най-добрите възможни решения ако се окажете в трудни ситуации сред природата. Човешкото тяло оцелява без кислород три минути, без подслон три часа, без вода три дни, без храна три седмици.
Подслон и огън
Разбира се, ако времето е топлпо, подслонът може да не изглежда особено важен. Обаче, изграждането на подслон и запалването на огън мотивират хората да останат в безопасност или където са. Много по-лесно е да се намери човек, който се е загубил, ако той не се мести, отколкото, ако се скита. Всъщност, много важен съвет за безопасност е всички родители да съветват децата си, ако някога се загубят в природата да прегърнат дърво.
Подслон може да се направи лесно от три или четири дебели пръчки, опрени една в друга и формиращи подобна на типи структура. Можете да използвате връв или пълзящо растение за връзването на пръчките горе и върху тях да насипете клони, листа и треви за прикритие.
Непременно се научете да палите огън не само с кибрит, но и с лупа, кремък и огниво или дори с две пръчки. Помнете, че огънят е особено важен източник на топлина, за готвене и чудесен начин за изпращане на сигнал на хората, които може би ви търсят.
Вода
Намирането на безопасен източник на вода е много по-важно от набавянето на храна. Макар стомахът ви да ви казва, че е време за ядене, водата е далеч по-важна. Жизненоважно е да сте готови за пречистване на водата. Портативните филтри за вода са малки и ви позволяват бързо да пречиствате всеки източник на вода, така че да можете да я пиете.
Ако се изгубите
Едно от най-лошите неща, които можете да направите, ако се загубите е да се паникьосате; това със сигурност ще влоши ситуацията. Ако се загубите, първото правило е да СПРЕТЕ. Отделете минута да седнете, да подишате дълбоко и да се успокоите. След като се успокоите, идва ред да обмислите ситуацията в която сте попаднали.
Мислете кое е важно за оцеляването ви. След това се огледайте и проучете заобикалящата ви среда. Потърсете пътища, пътеки и обозначения, както и източници на вода и подходящо място за запалване на огън или за изграждане на подслон. Формулирайте план за действие, който включва най-непосредствените ви нужди
Комплект за оцеляване
Комплектите за оцеляване са впечатляващо компактни за ползите, които ви предоставят; дори можете да носите по-голямата част от екипировката по тялото си. Дори и до го носите на туризъм или лагеруване 100 пъти без да ви се наложи да го използвате, нищо чудно на 101-я път сред природата той да ви потрябва. Най-важните инструменти от екипировката са онези използвани за запалване на огън, връзване и рязане.
Хубавият нож с множество екстри по него, който можете да закачите на колана си е незаменим. Този нож може да ви помогне да запалите огън и да си направите подслон. 15 м (50 фута) шнур могат да се направят на гривна и да се носят на китката.
Връв (въже) можете да използвате за построяването на подслон или да се разнищи и използва за запалване на огън като подпалка. Винаги имайте под ръка няколко различни начина за запалване на огън: добре е да имате кремък и огниво, но можете да носите и малка запалка с бутан на врата си.
В комплекта трябва да имате водоустойчив кибрит, въже от юта, лупа, пластмасова торба за боклук, кукички за ловене на риба, аварийно метално наметало, вода, преносим воден филтър, компас, аптечка за първа помощ и ядки или енергийни блокчета.
Кажете на някого, че тръгвате на поход сред природата
Преди да тръгнете на излет сред природата, добра идея е освен да сте с приятели, да кажете някому, че отивате, както и кога планирате да се върнете. Без тази информация никой няма да знае къде да започне да ви търси, ако случайно се изгубите.
~The Alternative Daily
Източник:
http://www.thealternativedaily.com/basic-survival-skills-know/
Снимка: indulgy.com
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден