Как да се справим с 3 неприятни миризми на тялото


Американците харчат 4 милиарда долара на година в битка с лошия дъх, лошата миризма под мишниците и с по-интимните аромати. Ако някоя част от тялото ви мирише неприятно, обикновено има нещо, което не е наред и което може да се оправи.
Естественият ви и уникален ‘ваш си’ аромат не е неприятен. Сгига редовно да се къпете, да си миете зъбите с четка и да ги почиствате с конец, то вие не се нуждаете от скъпи спрейове или води за устата. А ако наистина някоя част от тялото ви издава неприятна миризма, обикновено това означава, че нещо не е наред и че можете да го оправите.
Кое може да мирише неприятно: Дъхът. Ментовите бонбонки и дъвката не са способни да се справят с бактериите, които (може би благодарение на небрежна грижа за устната кухина) са открили лепкав пласт храна и слюнка, залепнали по задната част на езика от който да се хранят. В най-добрият случай ментовите средства за кратко маскират миризмата на развалени яйца, която излиза от устата. Съдържащите алкохол води за уста могат да имат обратен ефект като изсушават устата ви, и ви оставят без достатъчно количество от естествено почистващата я слюнка.
Решението: Търкайте с четката за зъби и езика си или даже използвайте стъргалка за език. В изследване на Нюйоркския университет хората, които миели зъбите и езика си с четка по два пъти на ден за 60 секунди, намалили с 53% влошаващите дъха серни съединения. Водите за уста със съставки, борещи се с бактериите също помагат. Уверете се, че избраната от вас вода за устата съдържа хлорхексидин, цетилпиридинов хлорид, цинков лактат или хлорен диоксид.
Очаквайте статия за лошия дъх наскоро.
Кое мирише неприятно: Подмишниците. Ако смятате, че подмишниците ви миришат неприятно, приемете, че не си въобразявате. Стресът, храната, остаряването и промените в хормоните могат да задействат експлозивно размножаване сред естествените бактерии в кожата, които припознават мишниците ви за свой дом (и виреят там от мазнините в потта).
Решението: Опитайте с миенето на мишниците с антибактериален сапун по два пъти на ден (няколко дни поред или при нужда, но в никакъв случай непрекъснато). След това подсушете и нанесете любимата си комбинация от дезодорант-антиперсперант – не само антиперсперант. Направете това преди да хвърлите много пари за дезодорант на етикета на който пише ‘клинично силен’. Обществена тайна в бизнеса с дезодорантите е, че малко хора (едва 1 от 20) наистина се нуждаят от такъв дезодорант. Миризмата продължава? Победете бактериите в мишниците с антибиотичен крем, изписван с рецепта, който съдържа клиндамицин (като Cleocin) или еритромицин (като E-Mycin, Erythrocin, или Ilosone). Ограничаването на яденето на чесън, лук, люти чушки оцет, синьо сирене, зеле, репички, маринована риба и червено месо също помага.
Очаквайте статия за потенето скоро.
Кое мирише неприятно: Мястото „там долу”. При жените вагиналните миризми се засилват и намаляват естествено съобразно месечния хормонален цикъл. Но силният мирис на риба, особено след секс, е показателен симптом за бакрериана вагиноза (БВ), прекомерно увеличение на бактерията Gardnerella vaginalis. (Ей, все някога трябва да научите тези неща.)
Решението: Не са промивките! Промивките нарушават естествения киселинен баланс, който поддържа вагиналните бактерии естествено под контрол. Мийте с мек сапун, изплаквайте добре и носете памучно бельо през деня и никакво през нощта докато спите. (Така си осигурявате излагане на циркулацията на въздуха и избягвате запарването.) Дайте почивка на тесните джинси и на прашките и незабавно сменяйте мокрите и овлажнени от потта дрехи. Ако бактериалната вагиноза не отшуми или ви сполети отново (което е вероятно) или ако сте бременна, посетете гинеколога си за да се уверите че именно бактериалната вагиноза е причината за миризмата и за да бъдете лекувана. БВ може да доведе до възпаление на таза и да ви направи по-податливи на ППБ. Да, полово предавани болести.
Източник: RealAge, 3 Stinky Body Parts and How to Fix Them, 20 August 2012 http://shine.yahoo.com/healthy-living/3-stinky-body-parts-and-how-to-fix-them-2468301.html
Снимка: www.sharecare.com
Важно:
Сайтът „Здрави всеки ден” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски и други здравни сайтове и източници. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не са насочени да диагнозират, лекуват или предотвратяват което и да било заболяване. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.
Ето защо, „Здрави всеки ден” ви препоръчваме да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо от настоящата или от останалите статии в сайта.
Надяваме се да ви бъдем полезни.
Бъдете здрави
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден