Мравките по-разумни от хората?
В изследване, публикувано онлайн на 22 юли 2009 г. в списанието Proceedings of the Royal Society: Biological Sciences, изследователите от Аризонския държавен университет и Принстън показват, че мравките осъществяват дадени задачи по-рационално от нас хората – макар и ние да сме мултимодални, с яйцевидна форма на главата, използваме инструменти, двукраки сме, и с насрещни палци.
Не казваме, че човешките същества са ‘по-глупави’ от мравките. Хората и животните просто често правят неразумен избор, когато са изправени пред решения, които представляват голямо предизвикателство, отбелязват създателите на изследването Стивън Прат и Сюзън Едуърдс.
„Този парадоксален резултат се основава на явно ограничение: повечето отделни мравки знаят за само една единствена възможност, а общото решение на колонията се самоорганизира от взаимодействието между много на брой, лошо индформирани мравки”, казва Прат, асистент в Училището по науките за живота в Колежа по либерални изкуства и науки на Аризонския държавен университет.
Прозренията на авторите идват от изучаването на процеса на избиране на гнездо при мравката Temnothorax curvispinosus. Тези колонии мравки живеят в малки кухини, толкова малки, колкото са жълъдите, и умело намират нови места, където да се прибират да спят. Предизвикателството пред колонията било да ‘изберат’ гнездо, когато им са предложени две възможности с много сходни преимущества.
Авторите откриват, че при колективното вземане на решение от страна на мравките, липсата на индивидуално право на избор води до по-правилни резултати чрез снижаването до минимум на шансовете отделните индивиди да направят грешки.
„Задейства се подхода на ‘проницателността на тълпите’, смята Прат.
Изследователите откриват, че отделните мравки вземат много по-лоши решения когато са изправени пред осем възможности, отколкото пред две, което означава, че осемте възможности ги пренатоварват извън способностите им. Колониите от мравки, от друга страна, се справят еднакво добре и при две и при осем възможни варианта, което показва, че колективно те могат да се справят с много по-трудни.
Изследването показва смятания от Прат отговор на два въпроса: Какво получаваме от това, че сме колективна интелигентност ? И второ, защо и по какъв начин групата е по-умна от индивида?
„Животът в група струва скъпо в много отношения, затова мравките трябва да извличат някаква полза от него”, казва Прат. „Като споделят тежестта на вземането на решение, колониите избягват грешките, които правят отделните животни когато са обременени с твърде много информация. Чудесното при тези мравки е, че виждаме как точно постъпват те като се уверяваме, че всяка от мравките обработва само информацията, която е способна да обработи”
„Рационалността в този случай трябва да се приема, че означава, че вземащият решение, който се опитва да направи най-доброто от дадено нещо, трябва просто да е последователен относно предимствата на това нещо”, казва Прат. „Когато става дума за животни, опитващи се да постигнат максималните си способности, например, те би следвало винаги да подреждат възможностите по важност, било то що се отнася до източници на храна, избор на партньор, или места за гнездене, съобразно това доколко те са подходящи и допринасят за каузата”.
„Което означава, че би било нелогично да се предпочете вариант ‘A’ пред вариант ‘B’ във вторник, а след това да се предпочете ‘B’ вместо ‘A’ в сряда, ако статистическите данни за двете възможности не са се променили”.
„Обикновено ние мислим, че да имаме много отделни възможности, стратегии и продходи ни е от полза”, добавя Прат, „но неразумните грешки е по-вероятно да възникнат когато индивидите правят директни сравнения между възможностите”.
Изследванията за това как или защо възникват неразумните решения могат да дадат прозрение към когнитивните механизми и ограничения, както и за това как става вземането на колективното решение. Прозрения като това на Прат и на Едуърдс могат също така да доведат до нови подходи в развитието на изкуствения интелект.
„Основна идея в колективната роботика е, че отделните роботи могат да са относително прости и некомплицирани, но въпреки това човек да извлече сложен, интелигентен резултат от цялата група”, казва Прат. „Способността да функционира без сложен, централизиран контрол наистина е желателна във всяка изкуствена система и идеята, че ограниченията на индивидуално ниво могат всъщност да помогнат на ниво група, потенциално е много полезна”. Прат работи по проект за разработването на ‘био-вдъхновени’ решения на инженерни проблеми.
Какво означават тези заключения потенциално за разбирането на човешките социални системи?
„Трудно е да се каже. Но поне се взема предвид възможността, че някои стратегически ограничения в знанията на индивида могат да подобрят представянето на голяма и сложна група, която се опитва колективно да постигне нещо”, казва Прат.
Изследването е частично финансирано от Pew Charitable Trusts.
Източник: Science Daily, Ants More Rational Than Humans? 25 July 2009
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/07/090724144524.htm
Снимка: http://phys.org/news
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден