Какво точно са емоциите?
Повечето от нас приемаме, че мозъкът е за мислене или че има интелектуални функции. Често мислим за себе си и за характера си като за отражение на онези интелектуални функции, протичащи над врата. Всъщност, има още няколко части в мозъка, които допринасят за това кои сме и как формираме личността си, освен интелектуалната кора на мозъка.
Кората на мозъка е онова, което наричаме умния си мозък. Повечето от нас познаваме хора, които може да са блестящи от академична или интелектуална гледна точка, но те са в изключителна степен емоционално дисфункционални. Често ние погрешно приемаме, че мислещият ни мозък би следвало да е достатъчно ‘умен’, за да упражнява власт над емоциите ни.
Обаче, липсващото парче информация в случая е, че нашите емоции всъщност са адаптивен механизъм за оцеляване, който всеки от нас развива докато се приспособяваме към ранното си обкръжение и социална предопределеност.
Агресивни или пасивни
Някои от нас се научават да са догматични или агресивни в заобикалящата ги среда, за да се адаптират, а други се научават да са пасивни или да се опитат да са невидими, за да си осигурят безопасност и сигурност. Нищо не е по-силно в човешкото същество от инстинкта за оцеляване. Ето защо, нашите емоции печелят в битката между мисленето и чувствата.
Полезно е да разберем, че емоциите ни показват как сме се научили да се адаптираме към заобикалящата ни среда, особено през първите пет години от нашето развитие. Семейството ни учи по начина, по който Иван Павлов учи кучетата си, как да откликваме на стимулите, които получаваме като бебета и малки деца.
Вкоренена предопределеност
Вкоренената ни неврологична предопределеност не се превъзмогва с мисловни процеси; мисловният процес за човешките същества е най-новият компонент в примитивните ни или първични мозъци. Но именно в частта на адаптивното оцеляване ние формираме характера си и сме принудени да създаваме и взаимодействаме във връзките си.
Трябва да разберете, че разочароващите ви междуличностни проблеми може би са причинени от импулса ви за оцеляване и от насадените готови реакции към познатите ви стимули и околна среда. Проблемите не изникват от желанието ни да сме проклети, нито от лоши намерения. Осъзнаете ли това, вие можете да започнете да сте по-добри и по-мили към себе си и към другите.
Нашите емоции са начина, по който се научаваме да живеем и да оцеляваме в нашия свят. С мислене ние не можем да ги променим, но можем да отстъпим и да оценим работата, която те вършат и вълнуващите изпитания, които те предлагат в ежедневието ни. Ние също така можем да изследваме техники, които ни позволяват да имаме по-голям контрол върху емоциите си.
Джорджиана Донадио
Източник: Easy Health Options, Just What Are Emotions? 12 February 2013
Снимка: easyhealthoptions.com
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден