Жените излизат с танци от депресията
Туист, лимбо рок, влакче, макарена, патешкия танц … Танцували ли сте тези танци?
Да, говорим за купонясване и танци!
Танците идват от древни времена, когато са били движения на тялото, акомпанирани от музика и се е смятало, че притежават магическа сила. През Средните векове хората в Европа танцували, за да избегнат чумата, а племената в Азия и Африка танцували, за да си осигурят богата реколта или да призоват така желания дъжд, който да сложи край на сушата. Но освен за защита от заболявания и за призоваване на силите на природата, танците се използвали и пряко в лечението на болести и неразположения.
Танцовата или двигателна терапия се използва от много векове за подобряване на умственото и физическо благосъстояние на хората. Днес тя се счита за средство за фокусиране на ума и тялото, което да ги поддържа здрави. Тъй като танцуването е изкуство, то повишава самоизразяването и помага на хората да опознават себе си и другите. Танците са форма на изкуство, която предлага начин за изследване на психологическите корени за превъзмогването на някои болести като депресията. Изследванията показват, че танцуването е полезно с това, че помага за снижаването до минимум на последиците от депресията.
Знае се, че всяко от петте ни сетива изпраща послания в мозъка чрез нервите. Мозъкът обработва съобщенията, след което тялото реагира или извършва някакво движение. Обичайно, ние скачаме от радост, когато сме щастливи, и се прегърбваме когато сме тъжни. Когато тялото ни не реагира на поснанията в мозъка, ние можем да задействаме емоционална бомба и да изпаднем в депресия.
Според изследванията, жените е по-вероятно да страдат от депресия, отколкото мъжете. Статистиката показва, че повече жени се подлагат на терапия с танци от противоположния пол. Причините не са ясни, но изследванията подсказват, че на психологическо ниво жените е по-вероятно да погледнат навътре в себе си и да поемат лична отговорност за проблемите си. Обратното, мъжете е много по-вероятно да се отдадат на навици за отвличане от проблемите като злоупотреба с наркотици или алкохолизъм.
Танцовата терапия осигурява алтернативен начин да се изкарат на яве подтисканите емоции на жените. При танцовата терапия пациентите се обучават да изиграват скритите си болки. Счита се, че изиграването на минали болки и разочарования може да помогне на човек да приеме емоционалните си проблеми и по този начин да се научи да се справя с тях. Жените, опитвали танцова терапия за справяне с депресията откриват, че тя повдига настроението им и подобрява творческите им способности. Със сигурност, след като креативността им се подобри, следващото по ред е решаването на проблемите.
Танцовата и двигателна терапия обикновено се води от танцов терапевт. Обаче, има много възможности човек да танцува сам или в група дори без терапевт. Има книги за практикуването на танцова и двигателна терапия, а информация може да се намери по инернет.
Не се знае как точно действа танцовата и двигателна терапия. Обаче, наред с изразяването на чувства чрез движението, от тази терапия могат да се извлекат и ползите от физическото движение, както и от взаимодействието с групата и от слушането на музика.
Макар че танцовата терапия е относително нова практика, знае се че тя осигурява емоционално освобождаване на натрупаните и подтискани чувства и в резултат на това пациентът може да поеме по пътя на подобряване на умственото си здраве.
Цялото движение, завъртанията и стъпките и спазването на ритъма при танците осигуряват много повече от просто дневната доза здравословна физическа дейност. Тази форма на изкуство също така поддържа отстротата на ума и спомага за отблъскването на депресията.
Очаквайте наскоро статия за лечебното въздействие на арт-терапията.
Източник: Women Dance out of Depression
http://www.disabled-world.com/artman/publish/dancing.shtml#ixzz2O0plSG4b
Снимка: www.reddwine.com
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден