Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

mulberries

Освен че цветът на тези прекрасни плодове е много моден да кажем при дамските чанти, черниците са заредени с полезни за здравето вещества най-вече именно заради тъмния си и искрящ лилав цвят. Наситените цветове на плодове като черешите, нара, гроздето, боровинките и т.н. – често са индикация за мощните, борещи се с рака ресвератрол, полифеноли и антоцианини. Черниците не правят изключение.

Традиционно, листата на черницата се използват в Аюрведа като успокояващо средство и средство за изпотяване. Гаргарата с отвара от листата се използва най-вече за лечение на възпалено гърло. Плодовете пък се използват за лечение на депресия и висока температура. Листата от бяла черница лекуват висока температура, главоболие, сухота в очите и виене на свят. Лечителите използват кора на бяла черница да лекуват хрипове, раздразнителност и подуване на лицето. Плодовете се считат за лекарство срещу запек (зрели плодове), разстройство (не съвсем узрели плодове), преждевременно стареене, безсъние и тинитус.

Научната общност откри и невероятно обещаващи ползи за здравето от плодовете на черницата:

–Учените в Индия публикуваха изследване в медицинското списание Dovepress, което разкрива способността черницата (Morus indica) да снижава нивата на кръвната захар и нивата на гликогена в черния дроб, като по този начин илюстрираха нейния антдиабетичен и антиоксидантен потенциал.

– Изследване от 2012 година, публикувано в списанието Life Sciences откри, че белите черници съдържат мощни противо-язвени съединения.

–Според изследване, публикувано в „Междунароното списание на биологичните науки”, флаваноидите в листата на бялата черница побеждават оксидативния стрес и смъртта на клетките, причиняващи проблеми като висок холестерол, хипогликемия и формирането на катаракти.

–Друго изследване, публикувано от „Международното списание за диабета в развиващите се страни” потвърди потенциала на листата на бялата черница да снижават холестерола

–Изследване, публикувано в „Списанието за биохимия на храните” откри, че антоцианините в черниците подсилват паметта и предотвратяват болестта на Алцхаймер.

Отвара от черница – 1-2 ч.л. нарязани листа или кора се заливат с 250 мл кипяща вода. Прецедената течност се пие на глътки през целия ден или се използва за гаргара.

Запарка от черница – 2 с.л. листа се заливат с 400 мл кипяща вода и захлупени киснат 1 час. Прецедената запарка се изпива на 4 пъти преди хранене.

Въпреки тези изключителни ползи за здравето, Факултетът за градинарски науки в университета на Северна Каролина отбелязва, че белите черници са леко токсични.

Хранителна стойност на черницата

Според базата данни за храните на Министерството на земеделието на САЩ, 100 г черници съдържат следните хранителни стойности:

43 килокалории

9.8 г въглехидрати

1.7 г фибри (7% ПДП – препоръчителен дневен прием)

.4 г мазнини (1% ПДП)

1.4 г протеини (3% ПДП)

36.4 мг витамин C (61% ПДП)

.9 мг витамин E (4% ПДП)

7.8 мкг витамин K (10% ПДП)

.1 мг рибофлавин (6% ПДП)

.6 мг ниацин (3% ПДП)

.1 мг витамин B6 (4% ПДП)

6 мкг фолиева киселина (1% ПДП)

39 мг калций (4% ПДП)

1.9 мг желязо (10% ПДП)

18 мг магнезий (5% ПДП)

38 мг фосфор (4% ПДП)

194 мг калий (6% ПДП)

.1 мг мед (3% ПДП)

Съхранение на черниците

Черниците се запазват за ден два ако не ги миете и ги държите в хладилника. Не ги оставяйте на стайна температура, мийте ги едва преди да ги ядете или използвате (вижте предложенията по-долу). Можете да замразявате черници: просто ги разстелете в поднос/тава върху готварска хартия, замразете и след това ги прехвърлете в опаковки. Най-добре е да ги използвате в рамките на една година.

Идеи за рецепти и употреби на черниците

Черниците имат разнообразно приложение

–Добавяйте черници в шейковете: те ще им придадат плътен лилав цвят

–Намачкайте черници на пюре за плънка на пайове като добавите желаното от вас количество захар

–Добавяйте сок от черници в чайовете, за да им придадете лечебни и здравословни свойства

–Използвайте сок от черници в коктейли като заместител на червената боровинка

–Добавяйте парченца черници в мюслите и зърнените закуски

–Използвайте пресни, нарязани или сушени парченца в блокчета от мюсли

–Овалвайте черници в шоколад по подобие на ягодите

–Направете гъст (редуциран) сос от черници за заливки на сладолед или за глазура

–Добавяйте нарязани черници вместо боровинки или къпини в торти, палачинки, мъфини или тарталети

–Добавяйте черници в салати, особено в такива със спанак, червено цвекло, американски орехи и в други леки салати. Черниците могат да се използват в рецепти вместо къпини и малини

–Правете сироп за палачинки от гъстия (редуциран) сос, споменат по-горе

–Добавяйте сок от черници в лимонада, тръпчивият вкус на черниците добре допълва вкуса на лимона

–Направете студена супа като смесите черници и сок от портокал и добавите зрънца нар.

–Оставете черници да ферментират и се насладете на, нека го наречем, ликьора

–Ако се чудите какво да правите с черниците, които сте набрали, изсушете ги и ги използвайте през цялата година в мюсли или зърнени закуски. Или ги стрийте на прах и ги пийте като питателна хранителна добавка

И сега, обещаната рецепта

 Вино от черници

СЪСТАВКИ

 1.5 кг прясно набрани черници– узряли, но не презряли

1.1 кг гранулирана захар
1/2 ч.л. пектинови ензими
винена мая
1 ч.л. хранителна мая/ стимулант
4 литра преварена и охладена вода
1 таблетка за неутрализиране на бактериите (на сярна основа)

ТЕХНОЛОГИЯ

Измийте черниците внимателно и го сложете в съд за правене на вино. Намачкайте черниците, за да си пуснат сока и добавете всички съставки без винената мая. Бъркайте добре докато захарта се разтвори напълно и оставете сместта да престои около 12 часа. Добавете активираната винена мая  и разбърквайте черничената ‘шира’ пет поредни дни.

Прецедете винената смес като непременно изцедите всичкия сок от чернците. Преточете младото вино за първи път след един месец и след това още два до три пъти през редовни интервали през следващите 12 месеца. След година виното от черници би следвало напълно да се е избистрило и стабилизирало. Уверете се, че ферментацията е приключила напълно преди да налеете виното в сухи бутилки и го оставете да престои още минимум 6 месеца или повече преди да му се насладите.

Източник: http://theindianvegan.blogspot.com/2013/02/all-about-mulberry-in-india.html

Снимка: giniann.wordpress.com

 

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *