27 лечебни растения, които си струва да отглеждаме I
Каквито са палави децата, все току нещо се нараняват. Когато бях на 7 години ауспухът на мотор ме опари по крака. Баба беше наблизо и веднага взе нож и отряза дебело парче от растението алое вера в градината и натърка със сърцевината изгореното място.
Като се замисля, тогава осъзнах, че е важно да има лечебни растения близо до вкъщи, защото човек никога не знае кога ще му потрябват. Така че следва списък с растения с най-голяма лечебна стойност в сравнение с милионите видове в целия свят, които си струва човек да засади в градината си или направо в дома си.
1. Алое вера
Алое вера расте единствено на слънчеви места в добре дренирана или влажна почва. Въпреки отвратителния вкус на растението, то все пак е ядивно. Мъзгата от алое вера е изключително полезна с това, че ускорява зарастването и намалява риска от инфекции при:
рани
порязвания
изгаряния
екзема
Както и снижава възпалението.
Освен за външно приложение върху кожата, алое вера се взима и вътрешно при лечението на:
улцерозен колит (пие се сок от алое вера)
хроничен запек
липса на апетит
храносмилателни проблеми
2. Градинска ружа
Това е растението, от което се правят бонбони с този вкус. Коренът се пие вътрешно за лечението на:
а) възпаления и раздразнение на пикочните и дихателни лигавици
б) за противодействие на прекомерни количества стомашна киселина
в) пептична язва
г) гастрит
Външно коренът се прилага при:
а) синини
б) изкълчвания
в) болки в мускулите
г) ухапвания от насекоми
д) възпаление на кожата
е) забити в тялото трески
Листата са съвсем ядивни за разлика от тези на алое вера. Могат да се прибавят в салати, да се варят или пържат. Помага при цистит и често уриниране.
3. Репей
Нуждае се от влажна почва и може да расте без засенчване. Репеят е добре познат с това, че се използва за детоксикация, както в китайската, така и в западната билкова медицина. Коренът се използва за лечение на „прекомерно натрупване на токсини” в тялото, които водят до инфекции на гърлото и до кожни заболявания като”
а) циреи
б) обриви
в) изгаряния
г) синини
д) херпеси
е) екзема
ж) акне
з) импетиго
и) тения
й) ухапвания
Листата и семената могат да се счукат на лапа за налагане върху синини, изгаряния, рани и възпаления.
4. Невен
Расте почти на всеки вид почва. Няма проблем при слаби или много киселинни или много алкални почви, стига да са влажни. Добре известен лек за кожни проблеми, ярко оранжевите цветове на невена се прилагат външно при:
а) ухапвания
б) ужилвания от насекоми
в) изкълчвания
г) рани
д) екзема
е) възпалени очи
ж) разширени вени
Вътрешно се използва за лечение на треска и хронични инфекции.
Чаят от листенца невен тонизира кръвообръщението и ако се пие редовно облекчава разширените вени.
Нанасянето на начукани стъбла невен върху мазоли и брадавици скоро позволява лесното им премахване.
5. Готу кола
Готу кола действа върху различни фази на развитие на съединителната тъкан и стимулира лечението на:
а) язви
б) наранявания на кожата
в) намалява чупливостта на капилярите
г) стимулира липидите и протеините необходими за здрава кожа
Листата се счита, че поддържат младежкия вид. Начукани листа, нанесени като лапа лекуват отворени рани. Готу кола може да се използва и за:
а) лечение на проказа
б) ревитализиране на мозъка и нервната система
в) повишаване обхвата на вниманието и концентрацията
г) лечение на венозна недостатъчност
6. Лайка
Със сладкия си, остър, плодов и билков аромат лайката отдавна се използва лечебно като лек за проблеми с храносмилателната система. Тя има успокоително и облекчаващо действие в ароматерапията за премахване на стреса и като сънотворно. Цялата билка се използва за лечението на често срещани болки като зъбобол, болки в ушите, болки в раменете и при невралгия.
7. Артишок
Растение с горчив вкус, което се нуждае от много слънце, артишокът се е превърнал във важна лечебна билка през последните години след откриването на цинарина. Листата на артишока са най-полезни когато са набрани преди цъфтежа на растението и помагат за:
а. подобряване на функцията на черния дроб и жлъчния мехур
б. стимулиране на секрецията на храносмилателните сокове
в. снижаване на нивата на холестерол в кръвта
г. лекуване на хронични заболявания на черния дроб и жлъчния мехур
д. жълтеница
е. хепатит
ж. атеросклероза
з. ранни фази на късно проявил се диабет
8. Китайски сладки картофи
Вид сладки картофи, които могат да се ядат сурови – китайските сладки картофи се отглеждат лесно в плодородна, добре дренирана почна на слънчево място. Те са приятни и успокояват стомаха, далака и имат тонизиращ ефект върху белите дробове и бъбреците. Използват се вътрешно при:
а. умора
б. отслабване
в. загуба на апетит
г. лошо храносмилане
д. хронична диария
е. астма
ж. суха кашлица
з. неконтролируемо уриниране
и. диабет
й. емоционална нестабилност
Външно се прилагат при:
а. рани
б. циреи
в. абцеси
Листата се използват за лекуване на ухапвания от змии и ужилвания от скорпиони.
9. Ехинацея
Една от най-важните лечебни билки на света, ехинацеята има способността да повишава устойчивостта на тялото към бактериални и вирусни инфекции като стимулира имунната система. Тя има и антибиотични свойства, които спомагат в облекчаването на алергии. В основни линии, корените са полезни за лечението на възпаления, рани и изгаряния. Някога коренните жители на Америка използвали билката срещу ухапвания и ужилвания от насекоми и ухапвания от змии. Ехинацеята расте върху добре дренирана почва, стига да е на слънце.
10. Сибирски женшен
Сибирският женшен има широк спектър на полезни за здравето приложения най-вече като мощна тонизираща билка, която ни поддържа в добро здраве. Лечебните й свойства се използват при:
а. проблемна менопауза
б. старческа немощ
в. физически и умствен стрес
г. лечение на супресия на костния мозък, причинена от химио- и лъчетерапия
д. ангина
е. хиперхолестеролемия и неврастения с главоболие
ж. безсъние
з. лош апетит
и. повишава издръжливостта
й. подобрява паметта
к. противовъзпалително действие
л. имуногенни цели
м. химиозащитни предпазни цели
н. предпазване от вредни лъчения
11. Жълта тинтява
Коренът на жълтата тинтява е горчива билка, която се използва за лечение на храносмилателни болести и състояния на изтощение при хронични заболявания. Тя стимулира черния дроб, жлъчката и храносмилателната система като подсилва цялостно човешкото тяло. Вътрешно се взима за лечението на:
а. чернодробни оплаквания
б. стомашно разстройство
в. стомашни инфекции
г. анорексия
12. Облепиха
Облепихата се използва от векове в Китай за лекуване на кашлица, подсилване на храносмилането, засилване на кръвообръщението и облекчаване на болка. Клоните и листата се използват в Монголия за лечението на стомашно-чревен дистрес при хора и животни.
Кората и листата се използват за лечение на диария, стомашно-чревни и дерматологични заболявания и като локални компреси при ревматоиден артрит. Цветовете се използват за омекотяване на кожата.
Плодовете от друга страна се използват наред с други лекарства при заболявания на белите дробове, хранопровода, сърцето, кръвта и при метаболитни заболявания. Пресният сок от плодовете на облепиха се пие в случай на:
а. настинки
б. висока температура
в. изтощение
г. стомашни язви
д. рак
е. метаболитни разстройства
ж. чернодробни заболявания
з. възпаление
и. пептична язва
й. гастрит
к. екзема
л. гангрена
м. язвени заболявания
н. кератит
о. трахома
Втората част на статията можете да прочетете тук
Източник:
http://odyb.net/discoveries/27-medicinal-plants-worth-your-garden-space/
Снимка: fitolekarstva.narod.ru
Тази статия е информативна. Не се самолекувайте, преди това се консултирайте с личния си лекар или специалист. Те най-добре познават състоянието ви.
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден