10 печеливши начина да използвате конкурентите си (в добрия смисъл)
Макар че законът на конкуренцията понякога може да е суров за отделния човек, той е най-добър за обществото, защото гарантира естествения подбор във всяка област, Андрю Карнеги
„Не мога да повярвам, че им даде цялата тази информация! Ами, ако те наистина я приложат и компанията им ни изпревари?“ попита Джени след края на срещата с един от преките ни конкуренти.
Това не беше първият път когато ми задаваха подобен въпрос.
Виждате ли, без значение в коя ниша на пазара действам, аз съм си изградила репутацията, че споделям данни и идеи с преките си конкуренти.
В интерес на истината, в света на финансовите бюлетини ние провеждахме кръгла маса всяка година. Събитието имаше за домакин различна организация всяка година и събираше двайсетте най-големи компании в сектора. Отделяхме три дни от натоварените си програми, за да споделяме за нещата, които работеха и, също толкова важно, за нещата, които не работеха.
Наистина, някои компании бяха много по-открити от другите в разкриването на своите тайни. Но също както слънцето винаги изгряваше, така и компаниите, които споделяха най-много редовно заемаха първите места в състезанието.
Моета отношение и нагласа винаги са били, че колкото по-силни са отделните компании, толкова по-силен е секторът, по-силни са потребителите.
И когато потребителите получават по-добри съвети и услуги, те купуват повече.
Знанието е равно на печалбата
Така че вместо да се страхувате от конкурентите си, прегърнете ги и си сътрудничете с тях. Онова, което ще научите далеч ще надмине онова, което предлагате.
Следва лесна формула в 10 стъпки за това как да печелите от конкурентите си.
1) Помествайте техни материали: Повечето от конкурентите ви притежават някакъв физически продукт, който те изпращат на своите потребители. Често в тези материали няма никакви реклами. Предложете или да купите ‘място за реклама’ като платите фиксирана такса, за да сте включени при доставката на техен продукт, или си делете приходите като не плащате фиксирана такса, а по-скоро си делите приходите, генерирани от вашия рекламен материал.
2) Обядвайте с тях: Заведете конкурента си на обяд. Не започвайте обяда като обстрелвате човека с въпроси, изискващи отговори. По-скоро се постарайте да го опознаете и водете непринуден разговор. След като конкурентът ви се отпусне, информацията ще потече.
3) Създайте асоциация: Това е чудесен начин да се срещате по няколко пъти в годината и да обсъждате състоянието на сектора, в който работите. Като събирате членски внос, това ще ви позволи да каните експерти в свързани области от маркетинга до продуктовото развитие. Събирането не е необходимо да е физическо – а по-скоро виртуално. Нека е телесеминар, така че всички членове да могат да участват.
4) Стартирайте бюлетин или списание: Създаването на бюлетин и/или списание (печатно или дигитално) ще ви позволи посланията на конкурентите ви да стигат до вашата аудитория, което разбира се е точка в тяхна полза. И ви дава безплатно съдържание – точка за вас.
5) Партньори в посттиженията: Използвайте конкурентите си, за да ви държат на правия път. Ако сте в един и същи сектор и на едно и също ниво, било то главен изпълнителен директор или директор по маркетинг, много е вероятно да имате подобен опит и да можете да си помагате един на друг с реалистични срокове и очаквания от проекта.
6) Смесено предприятие: Като рекламирате техните продукти и те вашите с имейли вие можете да правите пари, да набирате нови клиенти и инициативи и да събирате важна информация от проучвания и развитие. Но, най-важното е, че вие ще можете да обслужвате по-добре потребителите си. Нека си го кажем, създаването на добри продукти изисква много ресурси и време. Но като предоставяте трибуна на конкурента си, вие давате на своите клиенти нещо, което не вие сте направили, но което работи във ваша полза.
7) Станете клиент на своя конкурент: Много предприемачи правят грешката да искат отстъпки за абонамент и продукти. Вие всъщност трябва да купите най-добрите три продукта на конкурентите си. Това ви дава поглед отвътре за това как ТОЧНО те третират потребителите си. Научете всичко, което можете от това. Ако те вършат нещо чудесно – ревностно се опитайте да измислите нещо също толкова добро. Ако сте засегнати от някое тяхно действие и откриете, че и вие правите същото, вече ще знаете, че трябва да го промените и подобрите.
8) Социалните медии: Бъдете техен PR агент в социалните медии. Ако получите чудесен бюлетин от конкурентите си, качете го във фейсбук. Ако получите чудесна потребителска услуга от тях, качете я в туитър.
9) Конференции: Поканете ги да говорят на следващата ви конференция. Компаниите непркъснато правят тази грешка. Боят се да срещнат най-добрите си клиенти със своите конкуренти. Но реалността е, че като не го правите, вие правите лоша услуга на потребителите си. Без значение колко много знаете и колко сте добри в онова, което правите, вие не можете да сте всичко за всички. А някои от конкурентите ви просто може да е по-съзвучен с вашите клиенти. Не се страхувайте, че потребителите ще ви избягат, защото те няма да го направят. Те ще ви благодарят за прозрението да поканите именно този лектор.
10) Посетете офиса им: Като си насрочите посещение в офиса им, вие ще добиете представа за тяхната култура на поведение – нещо, което не можете да постигнете по телефона. Там ще можете да присъствате на техни срещи и да говорите с техните служители. Именно това промени развитието на кариерата ми когато бях много по-млада. Гледайки как лидери с опит взаимодействат с членовете на екипа си ми помогна да се превърна в лидера, който съм днес.
Но всички стъпки, описани по-горе ще сработят единствено ако сте готови на реципрочност. Не искайте да посетите офиса на конкурент, ако нямате намерение да му позволите да посети вашия. Или не ги молете да предоставят материали за вашия бюлетин, ако отговорът към тях би бил „Просто нямам необходимото време”.
Ако винаги се стремите да давате повече, отколкото получавате – накрая вие ще сте победителят.
от МериЕлън Триби
Източник: MaryEllen Tribby, 10 Profitable Ways to Use Your Competitors, 20 August 2012
Снимка: www.siccpasik.hu
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден