Зрялата душа, етап 4 от прераждането

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

picasso 51N7lhNPxLL

Хората, които преминават през четвъртия етап на прераждането са познати като зрели души. През този етап животът се състои в това да прегърнем другостта – други перспективи, други хора, други култури, други части на собственото си същество.

Познавам себе си, познавам теб

Животът на зрелите души се фокусира върху изследването на истинската същност на аза, живота и особено на другите. Достигайки отвъд непосредствената независимост на третия етап, основното предизвикателство в четвъртия етап от прераждането на душата е да се открие как да живеем във взаимна зависимост с другите и с другостта по принцип.

Ето защо …

  • Докато младата душа се фокусира върху това да се налага, конкурира и да е успешна, зрялата душа се фокусира върху това да е чувствителна, съдействаща и истинска.
  • Докато младата душа настоява, че нейната гледна точка е правилна, зрялата душа осъзнава, че другите гледни точки са еднакво правилни.
  • Докато за младата душа собственият интерес е единствено важен, зрялата душа е по-загрижена за взаимоотношенията между аза си и другите.

Възприятия на зрялата душа

Зрялата душа развива все по-задълбочаващо се усещане, както за себе си, така и за другите. Животът повече не е просто въпрос за онова, какво се случва там в света, но и за онова, което се случва ‘тук вътре’, откъде идваме, какво означава всичко това.

Като разбира все повече и повече собствената си психология, зрялата душа научава също какво кара другите да функционират. Те осъзнават, че всички останали са техни равни поне вътрешно. Всъщност, тяхната собствена гледна точка не е нищо друго, освен една от многото еднакво добре обосновани гледни точки.

С други думи:

Аз виждам света от своята гледна точка, а ти виждаш света от твоята гледна точка.  Аз приемам, че моята гледна точка е просто още една перспектива и не е необходимо тя да е единствената „правилна” перспектива. Всички гледни точки са еднакво обосновани. И ние можем да постигнем взаимно разбиране като споделяме гледните си точки един с друг.

Това уважение към гледните точки на другите е застъпено, например, във филмите на  Стивън Спилбърг (Зрял майстор). Макар че сценарии като Челюсти и Война на световете можеха да са малко повече от обичайните екшъни, режисьорът успява да покаже обосноваността и гъвкавостта в гледната точка на всеки от героите – било то дете или възрастен, мъж или жена, силен или слаб персонаж.

Съпричастие

На това ниво съществува и развиването на съпричастност – уважаване на преживяванията на другите от тяхната гледна точка.

Оценявам как  преживяваш живота. Представям си живота така, както ти го възприемаш. Зная как се чувстваш и разбирам защо. Макар че нашите възприятия не са еднакви, ние всички сме еднакви отвътре.

Но чувството на зрялата душа за аза може да стане объркващо, заради това съпричастие към другите:

Много добре зная как ти ме възприемаш, какво чувстваш спрямо мен. И аз мога да се индентифицирам с теб, но аз не съм ти. Така че кой съм аз?

Зрялата душа непрекъснато бива подсещана, че всички гледни точки са обосновани, но не са непременно правилни и че има гледни точки за гледни точки за гледни точки… Така започва търсенето на по-дълбоката истина, която в крайна сметка ще доведе обратно до единството.

Други характеристики на зрялата душа

В контраст с насочените навън приключения на младата душа, на това ниво от развитието на душата има фокусиране навътре върху възприятия, важни неща, проблеми, взаимоотношения и значението на живота.

Зрелите души се стремят към разбиране, истинност и почтеност, особено във взаимоотношенията, но и в другите аспекти на живота, включващи изкуствотото и духовността. Те започват да оценяват, както разнообразието, така и сложността на живота, но може да преминат и през доста „вглеждане в себе си”, докато се борят да достигнат до дъното на всичко това.

Поради готовността им да приемат и включват другите, и съпричастността им към преживяванията на другите, зрелите души може да са прекалено самокритични понякога. Докато младите души са склонни да обвиняват всеки друг, но не и себе си за собствените си проблеми, зрелите души с готовност търсят своите собствени грешки.

И докато младите души обичат да налагат своето мнение и то да го налагат със сила, зрелите души са по-двойствени що се отнася до вземането на страна, по който и да било въпрос.

В началото на етапа те ще са склонни да отхвълят и критикуват изградения върху конкуренция, материалистичен напън на културата на младата душа. (Ироничното е, че много зрели души, които са писатели, артисти и изпълнители, постигат слава и богатство по този начин.)

Към края на етапа – чувствителни към сложността на живота – самият факт, че поддържат силно черно-бяло мнение за и против всичко (дори и срещу културата на младите души!) вече изглежда съмнителен и дори абсурден.

Взаимоотношенията на зрялата душа

Повече от в който и да било друг етап на душата, зрелите души е вероятно да се свържат доживот в положителна, любяща и интимна връзка. Това е време за сродни души да се съберат и да помагат една на друга да решават проблемите като създават зряла здравословна връзка.

На това ниво любовта обикновено се преживява и изразява като оценяване, искрено приемане на другостта на другия.

Без значение дали ме караш да се чувствам добре или не, и независимо какво ти изпитваш към мен, аз те обичам такъв какъвто си.

Зрялата душа е привлечена от възможностите да изразява това оценяване на другостта или различието, и колкото по-непознато и чуждо е то, толкова по-добре. Например, човек може да развие любов към екзотичната дива природа или към чужди култури.

Начини на живот на зрялата душа

Зрелите души могат да имат изтънчена, авангардна и постмодерна чувствителност, но насаме те могат да се борят с основни емоционални проблеми. Тъй като животът сега е единствено за това да се оптимизират взаимоотношенията на човека с всичко и всички, зрелите души могат да приемат, че животът е много сложен и стресиращ, изпълнен с емоционални бури, понякога непреодолимо завладяват всичко. Вътрешният конфликт е много често срещан.

Ето защо често пъти е необходимо да се намери време и място за интроспекции или за психотерапия или може би артистичен отдушник, за противодействие на объркването и негативността вътре в себе си.

Оттук следва и желанието да избягваме, както наложените ограничения на културите на бебешката душа, така и конкурентността „първо аз” в културите на младата душа. Прави го където искаш, но не тук е мотото на зрелите души, и това често е отразено в гримасата на лицето им.

На това ниво също така възниква желанието да се изследват по-дълбоките и по-незабележими форми на духовността като зен будизма. Зрелите души са склонни да гравитират към либерални мултинационални градове като Лондон и Сан Франциско, макар че те предпочитат относителното спокойствие на предградията пред блъсканицата в центъра на големия мегаполис.

Някои известни зрели души

Има много известни зрели души, най-вече в изкуствата. Противно на ‘мога, ще’ отношението на младите души, именно изтънчеността, чувствителността и искреността в постиженията на зрелите души ги карат да се открояват. Много от великите художници, романисти и музиканти в света за зрели души, включително Ботичели, Микеланджело, Шекспир, Виржиния Улф, Достоевски и Ван Гог… както и Моцарт, който очевидно се е преродил в Майкъл Джаксън.

Дали те двамата не са една и съща душа?

Много от големите актьори в киното в света са зрели души (за разлика от самозваните кино звезди, които са по-скоро млади души). Както казва зрелият занаятчия, Майкъл Кейн, кино звездите искат промяна в сценария, за да подхожда той повече на имижда им, докато актьорите променят себе си, за да подхождат по-добре на сценария. Някои очевидни примери на актьори зрели души включва Кейт Уйнслет, Джони Деп, Мерил Стрийп и Хелена Бонъм Картър.

В сферата на политиката, лидерите зрели души са по-скоро либерални, обединяващи и интернационалисти, а не консервативни и националисти. Това е нещо, което много бебешки и млади души намират за неразбираемо и омразно.

Примерите включват Тони Блеър и Барак Обама (и двамата са добросъвестни зрели жреци).

 

Източник:

http://personalityspirituality.net/articles/the-michael-teachings/reincarnation-the-35-steps/stage-4-the-mature-soul/

Снимка: www.amazon.de

Прочетете още по темата:

Детската душа: етап 2 от прераждането

Младата душа, етап 3 от прераждането

Старите души и завършване цикъла на прераждането

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *