Заболяването, което прави човек опак и сприхав

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

cranky

Ако непрекъснато сте раздразнителни и изпитвате желание да се карате, това може да е признак, че имате здравословен проблем. Учените мислят, че заболяване, от което страдат милиони хора допринася за тежките престъпления и убийства в целия свят.

И така, ако обществото се превръща в по-неприятно място, не трябва да отдаваме вината за това единствено на обидните коментари в интернет. Нарастващите случаи на диабет също може би правят хората по-агресивни и с язвителен темперамент. Неприятностите, смятат учените, започват с проблемите на преработването на захарта в организма. Именно те ни карат да сме по-раздразнителни и по-малко да прощаваме.

Изследване на Държавния университет на Охайо показва, че хората, които имат трудности с метаболизирането или с усвояването на глюкозата в телата си показват повече агресия и са по-малко склонни да прощават на другите.

„Диабетът не само вреди на отделния човек — той е вреден и за обществото”, казва изследователят Брад Бушмън. „Здравословният метаболизъм на глюкозата може да допринесе с внасянето на повече спокойствие в общество като осигури на хората по-високи нива енергия и самоконтрол”.

Изследвотелите показват как проблемите с метаболизирането на глюкозата могат да се превърнат в проблеми на социално ниво. Използвайки данни от 2001 година изледователите откриха, че нивата на диабет за всеки от 50те щата (на САЩ) са свързани с нивата на тежките престъпления. Щатите с най-високи нива на диабет имат и по-високи процент убийства, нападения, изнасилвания и кражби, дори след контролна сверка с нивото на бедността във всеки щат.

„Това показва, че диабетът не предполага тежко престъпление само защото бедността допринася, както за диабета, така и за тежките”, казва Бушмън. „Съществува истинска зависимост между диабета и насилието”.

В отделен анализ изследователите изследват дали друг здравен проблем, свързан с глюкозния метаболизъм е свързан с насилието в световен мащаб.

Те изследват широкото разпространение, сред населението на 122 страни в целия свят, на недостига на ензим, наречен глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа. Този ензим е свързан с глюкозния метаболизъм. Той е най-често срещаният ензимен недостиг в света, засягащ повече от 400 милиона души.

Страните с по-високи нива на това разстройство също така имат повече тежки убийства дори и без война.

“… Тези изследвания предлагат различен вид факти, които свързват малкото глюкоза и другите проблеми с метаболизирането на глюкозата с агресията и насилието”, казва Бушмън.

Карл Лоу

Източник: Easy Health Options, The Disease That Makes People Cranky And Violent, 23 May 2013

Снимка: www.health.com

Очаквайте статии за справяне с диабета скоро, а междувременно прочетете статията Как да намалим риска си от диабет с 80 процента

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден

 

 


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *