ВРЕДЕН ЛИ Е ШОКОЛАДЪТ? от Марион Колева
Шоколадът е бил обвиняван за много вреди. Целта на лекарите била болните да ограничат и напълно да откажат употребата му. От тук идва и лошата му репутация, че провокира нервни кризи, акне, кризи на черния дроб, епилиптичните кризи, болки в главата (тираминът, който той съдържа, може да бъде причина за появата на мигрени).
Има много заблуди около шоколада – както видяхме, той не винаги е бил сладък. Шоколадът може да бъде горчив и дори лют – в Мексико произвеждат дори шоколад във формата на люти чушки. Шоколадът може да бъде в най-различни цветове, бял, зелен и дори лилав. Формите му също са безбройни, зависят само от човешката фантазия. В Деня на мъртвите (религиозен празник подобен на нашата Задушница), децата в Мексико си разменят шоколадови черепчета, на чиито чела са изписани собствените им имена – един странен начин да се преодолее страхът от смъртта, да се споменат мъртвите близки и да се отпразнува карнавалното величие на живота.
ОЩЕ ЗАБЛУДИ ОКОЛО ШОКОЛАДА:
1. От тъмния шоколад не се пълнее
Това не е вярно. Дали ще излапате 100 грама натурален, тъмен, млечен или обогатен със сметана шоколад е все тая, калориите при всички видове са между 520 и 560. Същото количество, което се съдържа в едно нормално ястие. Всеки шоколад се състои от какаова маса, какаово масло и захар. В млечния шоколад има повече мляко на прах или пък сметана. Едно от обясненията за предполагаемия му диетичен ефект е, че той по-бързо засища желанието за шоколад. Освен това тъмният шоколад е и по-здравословен, защото в какаото има вторични растителни вещества, които предпазват от ракови заболявания. Още през XVI в. какаото и шоколадът са били използвани като лекарства, най-вече да се възобнови загубеното тегло или за да се подобри състоянието на кожата, при болни, които са отслабнали рязко. Чрез него се стимулира нервната система и храносмилането. Какаовите терапевтични свойства се отнасяли и за много случаи на анемия, анорексия, хрема, спадане на либидото, температура и др. Днес се използват и в козметични процедури.
2. В шоколада има твърде много кофеин
Оставяме ви сами да прецените – в един шоколад (100 г) се съдържат средно само 30 мг кофеин, а в чаша кафе не по-малко от 180 мг.
3. Шоколадът е много калоричен
В един шоколад се съдържат средно 300-450 калории. А той трудно може да бъде изяден само от един човек и наведнъж.
4. Шоколадът провокира появата на пъпки
Точно обратното – най-новите изследвания показват, че големите количества шоколад дори намаляват пъпките. Това обаче се отнася само до качествените продукти. Ако установите обратен ефект, то той се дължи на някоя от допълнителните съставки, а не на какаото в шоколада. Освен това подобна реакция е строго индивидуална и не може да се изведе като общовалидно правило.
5. Шоколадът разрушава зъбния емайл
Тук става дума за друго – всичко сладко има разрушително въздействие върху зъбния емайл. Т.е. избирайте по-тъмен шоколад (който не съдържа толкова захар) и нещата ще си дойдат на мястото. Зъбната хигиена също е определяща – измивайте си зъбите винаги, след като сте яли нещо сладко.
В самия шоколад дори е открито антисептично вещество, което потиска дейността на бактериите, образуващи зъбния камък. Изследване, проведено в престижната Бостънска политехника (MIT), доказва, че какаото не само не предизвиква кариеси, но и забавя тяхното развитие.
6. Шоколадът съдържа много холестерол
Не е вярно! Какаото е растителен продукт, а холестерол се съдържа само в продуктите от животински произход. Т.е. ако в шоколада ви е добавено повече (сухо) мляко или други мазнини от животински произход, само тогава в него може да има повече холестерол. Но и в този случай не може да става дума за “твърде много”.
7. Шоколадът предизвиква запек
Всъщност той има слабително въздействие. В какаото се съдържа танин – вещество, което регулира работата на червата и спомага за извеждането на шлаката от организма.
8. В шоколада няма никакви полезни вещества
Това, разбира се, не е вярно и не може да бъде вярно за нито една храна! Конкретно шоколадът е богат на витамини от група В, А, калций и калий. Освен това той съдържа и магнезий. Кофеинът, теоброминът и триптофанът тонизират нервната система, а една от съдържащите се в какаото аминокиселини способства за производството на серотонин.
Какаовите зърна съдържат и феноли, които укрепват стените на кръвоносните съдове, т.е. намаляват риска от развитието на сърдечносъдови и бъбречни заболявания, диабет от ІІ тип и дори Алцхаймер. Шоколадът произведен изцяло на растителна основа, не съдържа холестерол. Затова черният шоколад не само не предизвиква, но и може да ни предпази от атеросклероза.
Най-актуалните тенденции в храненето предполагат шоколадът задължително да влиза в менюто като профилактично средство на сърдечно-съдовите заболявания, защото съдържащите с в него флавоноиди възпрепятстват образуването на тромби.
Освен това шоколадът увеличава количеството на антиоксидантите в кръвта, а някои от съдържащите се в него етерични масла предотвратяват натрупването на холестерол по стените на съдовете.
Най-добре е да се избира тъмен шоколад без плънка. Колкото по-черен е той (т.е. колкото повече какао съдържа), толкова повече полезни феноли има в него, за сметка на по-малко мазнини.
При наличие на алергия трябва да се внимава повече с употребата на шоколад, да се намали неговото количество, като се предпочита белия – в него също се съдържа какао.
Някои субстанции на какаото, като кофеин, тирамин, серотонин имат стимулиращ ефект върху психиката. Тъй като съдържа магнезий, шоколадът се явява и антистресова подсилваща храна, едновременно подсилващо и успокояващо средство. Освен това консумацията на шоколад предизвиква освобождаването на допамин в мозъка – молекулата на удоволствието. Но тя предизвиква пристрастяване. Това отчасти обяснява защо някои хора са направо пристрастени към шоколада.
От диетична гледна точка шоколадът също има предимства. Захарта, която той съдържа, не предизвиква бърза и силна инсулинова реакция в организма, способна да наруши равновесието на кръвната захар, което благоприятства за образуването на мастни резерви и холестерол.
И накрая да не забравяме, че той е един от най-големите енергийни източници (около 500 ккл в 100гр.) Шоколадът е също така и добър източник на редица минерални вещества като: магнезий, мед и желязо, които се усвояват ефективно от организма.
Спомняте ли си книгата и филма „Като гореща вода за шоколад” на Лаура Ескивел? Лаура наистина е израсла в страната, която е усетила „духа на шоколада”. Като всяка мексиканка, тя умее да прави ястия, които пренасят емоционалното състояние на готвача върху консуматорите на гозбите. Магическата реалност на Латинска Америка диша и живее чрез тази чувствена творба, която превръща суетенето в кухнята в пряко свещенодействие. Стига само да споменем, че мексиканките слагат шоколад не само в сладкиши, но дори в класическото кафяво моле – сладко-солен сос, с който поливат печените си пилета. В това моле какаовият продукт е само една от 45те съставки, а 32 от останалите са различни видове чиле (чушки с различна степен на лютивина, форма, цвят и вкус). Ето само една от многобройните рецепти с шоколад, разпиляни щедро в книгата на Лаура и в малките ресторантчета на древната мексиканска земя:
Горещ Шоколад и Козуначен Кравай за Деня на Влъхвите (наречен в Латинска Америка Денят на Царете Магове):
В тенекиена тава се изпичат 900 г сурово соконуско какао, 900 г сурово маракайбско какао и 900 г сурово каракаско какао. После се отделят шлюпките и зърната се стриват заедно със захарта според вкуса. Сместа се разделя на купчинки, които, като изпръхнат, стават блокчета шоколад. Всяко блокче се потапя в кипнала вода, която заедно с какаото трябва да кипне още 2 пъти при непрекъснато разбиване. Ако се използва мляко, достатъчно е само веднъж да кипне, за да не се сгъсти прекалено много.
За козунака са нужни 30 грама прясна мая, която се разтрошава и размива в четвърт кило брашно с постепенно добавена половин чаша хладко мляко. Оформя се питка, тя трябва да втаса, докато достигне двоен размер. В още един килограм брашно се оформя кладенче. В средата му се чукват 7 яйца, 1 супена лъжица сол, 1 супена лъжица какао, 2 супени лъжици вода от портокалов цвят, 1 чаена чаша мляко, 300 грама захар, 300 грама краве масло и се замесва тесто. Прибавя се втасващото тесто и когато се получи хомогенна маса, тестото се поставя в намазана с масло тава. Още няколко часа краваят трябва да втасва, докато три пъти увеличи обема си. Тогава се изсипва на масата, разточва се дебел лист, наръсва се с парченца захаросани плодове, намазва се с разбито яйце и се посипва със захар. Пече се 20 минути в намазана с масло и посипана с брашно тава.
Марион Колева, собственик на www.marteniza.blog.bg
(първо публикувано в седмичника ТВ Сага)
Важно
Нямаме нищо против материалите, публикувани в сайта „Ние сме здрави” да бъдат публикувани на други места, стига да са в същия вид и в публикациите да се дава линк към нашия сайт.
Авторските художествени творби (проза, поезия, превод на проза и поезия) в „Ние сме здрави” могат да бъдат публикувани на други места само с изричното съгласие на сайта или на автора.
НСЗ