Вино от глухарчета
Пролетта е вдъхновяваща. И днес реших, че в този сезон няма как да не се опияни човек и да не пожелае да направи… вино от глухарчета, например. Не само заради носталгията по книгата на Рей Брадбъри, а просто, за да изживее усещането поне веднъж в живота си…
По-долу предлагам две рецепти, но първо да се запознаем с глухарчето, билката на месец април.
През април свежата пролетна трева по поляните се прошарва от жълтото на тези непретенциозни и направо упорити растения. Роднини на руколата, глухарчетата са в изобилие и са вкусни в момента.
Глухарчето, Taraxacum officinale, се оказава един от петте най-хранителни зеленчука, нареждайки се пред броколито и спанака. Съдържа витамин А, калций, желязо, тиамин, рибофлавин и микроелементи. В Европа глухарчето се яде от векове и можете да го намерите в престижните пазари и ресторанти.
Тук можем да го открием в дворовете, градинките около блоковете и по поляните извън населените места.
Лечебните свойства на глухарчето са многобройни и включват използването му като тоник за прочистване на черния дроб и лек диуретик, а пресните листа – за лечение на анемия, авитаминоза, атеросклероза, диабет, за да споменем само някои.
Всички части на растението се ядат. Листата на глухарчето можете да използвате в салати, ястия с яйца, супи, печени ястия с месо и зеленчукови ястия. Берете младите листа преди растението да цъфне, тъй като по-старите листа или листата от цъфнало глухарче понякога са горчиви. Можете да ги използвате в рецепти вместо спанак. През есента корените могат да се нарежат, изпекат и да се използват като здравесловен заместител на кафето.
Цветовете, накиснати във вода са ефикасни в миенето на лицето, за ползване във ваната или за парна баня. Можете да използвате цветовете също за направата на оцет или вино. Наронете листата на цветчетата и ги смесете с масло или сирене за направата на вкусни пастети или за гарнитура в ярък цвят на салати и други ястия. Цветовете са източник на естествена жълта боя и важен източник на полен за медоносните пчели.
Така че не омаловажавайте това щедро, слънчево малко растение. Берете го и го използвайте, за да подсили здравословно организма ви през пролетта, защото идеално противодейства на пролетната умора.
Чай от глухарчета
Две с.л. стръкове от глухарче се запарват 10 минути в половин литър вода. След като изстине, се прецежда. Пие се 3 пъти дневно по 1 винена чаша половин час преди хранене.
Ако се използват корени – 2 с.л. се варят 5 минути в половин литър вода и след изстиване отварата се прецежда. Пие се 3 пъти дневно по 1 винена чаша 30 мин преди хранене.
Обърнете внимание, корените се варят, а стръковете се запарват.
И сега…
Вино от глухарчета
Рецепта 1
Рецепта за наистина вкусно домашно вино от глухарчета! Догодина ще ви се иска да сте направили повече.
4.5 кг цветове на глухарче
9 л вода
3 лимона
3 големи портокала
900 г бяла захар
900 г кафява захар
350 г мед от детелини
900 г златни стафиди
Наберете цветовете по обяд, когато те са напълно разтворени. Махнете целите стъбла, но може да оставите малките венчелистчета. Сложете цветовете в керамичен съд. Оставете водата да заври и залейте цветовете с нея. Покрийте плътно с фолио или с плътно прилягащ капак.
Оставете така 2 дни, като разбърквате сместта по два пъти на ден. Изсипете сместта в тенджера и я оставете да заври отново. Добавете захарта, меда и корите от цитрусите и варете в продължение на един час. Върнете в керамичния съд и добавете сока и пулпата на лимоните и портокалите. Оставете да изстине. Добавете винена мая и винени дрожди и оставете сместта да отлежи 3 дни.
Прецедете сместта и сипете в съд, където да ферментира. Добавете стафидите и сложете въздушна запушалка. Оставете докато ферментацията премине, прецедете и налейте в бутилки.
Виното може да се пие след 6 месеца (по време на зимното слънцестоене), но е най-вкусно след една година (за първи май догодина!)
Рецепта 2
Рецептата на Гилбърт за вино от глухарчета
- 1.7 – 2.25 кг цветове от глухарче, набрани когато са напълно разтворени на слънцето, по обяд.
- Вода да ги покрие
- 3 големи портокала (кората без бялата част и прецедения сок)
- 1.15 кг бяла гранулирана захар.
- винена мая
Начин на приготвяне:
- Наберете цветовете от глухарчета по обяд когато те са напълно разтворени. Махнете стъблата изцяло, но оставете зелената част под венчелистчетата.
- Веднага залейте с вряща вода и ги оставете да киснат 48 часа.
- С остър нож внимателно обелете кората на портокалите (без бялата мека част). Сложете я при глухарчетата и отлежалия им сок и оставете сместта да къкри на огъня енергично 15 минути. Прецедете през муселин незабавно върху захарта и бъркайте за да се разтвори тя.
- Оставете сместта да изстине (покрийте съда плътно с памучна кърпа или с добре прилепващ капак).
- Като изстине, добавете сока от портокалите, кипнала винена мая и винени дрожди. Разбъркайте добре и оставете пет дни на топло място. Изсипете в стерилизирана дамаджана и долейте с преварена и охладена вода до 4.5 л. Оставете сместта да ферментира покрита. Сложете на топло място за поне един месец. Прецедете и прехвърлете на по-хладно място, когато първоначалната ферментация премине. Оставете да отлежи поне една година.
- Ако ферментацията е преминала и виното е бистро, прецедете в бутилки и го оставете да отлежи колкото можете да издържите (една година е идеалния период).
N.B. Аз използвам 900 г захар в първия етап и след това добавям 225 г (като захарен разтвор) след първото прецеждане за доливане на дамаджаната.
Ако се остави да отлежава както трябва повечето домашно вино става по-добро с годините. Опитвайте по малко на всеки шест месеца. Вино, което има ужасен вкус след една година, често се превръща в отлично вино след две години.
Водете си подробни записки (етикет върху дамаджаната е добра идея), за да можете да повторите рецептата. Всеки знае, че ако шест човека готвят по една и съща рецепта с еднакви съставки, всяко ястие има различен вкус. Същото се отнася и за домашното вино.
И така, изберете вашата рецепта, проявете творчество – тази пролет можете да се развихрите и са затворите собствени бутилки с вино от глухарчета, собствени спомени за магията на правенето на вино…
Стефи Коен
Снимка: www.theguardian.com
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден