Изразете себе си, сътворете своя полезен за тялото парфюм!

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

perfume of your own

Вероятно познавате човек със характерно само за него ‘сигнатурно’ ухание. Където и да усетите този аромат, незабавно се сещате за него или нея.

Имайки свой, различен аромат е начин на изразяване на индивидуалност и вкус. Но синтетичните парфюми съдържат много окисляващи химикали, повечето от които не са указани на етикета.

Няма ли да е прекрасно, ако можехте да си създадете свой собствен естествен аромат, който не уврежда костите ви? Днес ще откриете колко лесно е да създадете свой си прекрасно ухаещ здравословен за костите парфюм.

Но първо ще обясня защо трябва да избирате естествените аромати.

Не се оставяйте модните дизайнерски имена в парфюмите да ви заблуждават

Производителите на търговски аромати наричат продуктите си на база на уханието, така че е лесно да се подведем, че те всъщност използват естествени съставки. Например, парфюм, наречен ‘цитрусово сандалово дърво’ може изобщо да не съдържа истински цитруси, нито сандалово дърво.

Ако погледнете списъка със съставките, най-вероятно няма да намерите повече разяснения – много етикети използват неясни, общи термини като ‘ухание’, което може да означава всичко от една единствена синтетична есенция до токсична химическа комбинация.

Когато Работната група за околната среда изпробва 17 популярни разновидности на парфюми, одеколони и спрейове за тяло, те откриха средно по 14 ‘тайни’ химически вещества във всеки продукт.

„Тайните” съставки будят голямо подозрение и не без основание при това. Ето един пример. Често срещаната ‘тайна’ ароматна съставка, диетил фталат, се загнездва в човешкото тяло и се свързва с увреждане на репродуктивността. „Спасителите” определят фталатите като токсична съставка, съдържаща се в продаваните в магазините дезодоранти и козметични продукти. Фталатите разстройват общуването между клетките в цялото тяло, включително в костите.

Синтетичните химикали увреждат костите

Подложено на натиска от този вид отрова, тялото просто не може да функционира оптимално. Освен че вкиселяват водородния баланс на тялото, тези токсични химикали натоварват черния дроб и бъбреците, които са детоксикиращите тялото органи. Калцият и другите минерали се процеждат от костите в опит да балансират pH на тялото. И така се задвижва верижна реакция и токсичното пренатоварване създава каскада от множество здравни проблеми, включително остеопороза.

Лесно е да си направите свой полезен-за-костите парфюм!

Има много преимущества в това да си направите собствен ‘дизайнерски’ аромат като използвате етерични масла. Те са нетоксични и 100% естествени и можете да създадете уханието, което приляга най-добре на собствения ви стил и предпочитания. Етеричните масла също така траят дълго – малка бутилчица може да послужи за десетки комбинации, така че създаването на собствен аромат, освен че е здравословно е и икономично.

Създаване на собствени ароматни ухания: Основни положения

Преди да споделя конкретна рецепта с вас, бих искала да спомена основите за правенето на парфюми. След това вие ще сте готови да се развихрите и да си правите вашите ‘сигнатурни’ аромати.

Музиката на уханието

Както музиката, така и различните миризми, изграждащи даден аромат се делят на ‘ноти’ – най-силни, средни и основни. Най-силните нотки са леки и ефирни, и ‘определят’ уханието, тъй като първо тях ще усетите.

Някои от силните нотки са:

  • Босилек
  • Бергамот
  • Цитрус (лимон, портокал, лайм, грейпфрут и т.н.)
  • Градински чай
  • Мента (в различните й разновидности – градинска мента, голтерия и т.н.)

Средно силните нотки обикновено са меки аромати, които не се долавят веднага.

Примери за средни нотки са:

  • Дафинов лист
  • Лайка
  • Лавандула
  • Индийско орехче
  • Розмарин

А за основни ноти търсете по-плътни миризми като:

  • Канела (понякога тя се използва и като умерена нотка)
  • Карамфил
  • Джинджифил
  • Жасмин
  • Пачули
  • Ванилия

Общото правило за ароматните нотки е следното: силните трябва да са малко по-малко от умерените и основните нотки в аромата. Например можете да използвате 7 капки основни ароматни нотки, 5 или 6 капки умерени нотки и 4 или 5 капки силни нотки. Това е само обща насока – чувствайте се свободни да променяте пропорциите, за да постигнете аромат, който ви харесва. В крайна сметка, това е ВАШЕТО индивидуално ‘дизайнерско’ ухание!

Други съставки, които ‘носят’ вашия парфюм

Етеричните масла не трябва да се нанасят направо върху кожата. Вместо това ще трябва да сложите капките етерични масла в масло носител, което е неутрално масло, което ‘носи’ или владее уханието. Жожоба, сладък бадем и дори зехтин са полезни за костите възможности.

В допълнение, използването на малко алкохол (като водка) и дестилирана вода спомага за разнасянето на аромата, но можете да ги пропуснете ако предпочитате. Не се безспокойте, че алкохолът ще се просмуче през кожата ви – той се изпарява почти веднага.

Много съм щастлива да споделя любим свой парфюм с вас днес

По-долу ще откриете рецептата на един от моите любими аромати. Той не съдържа опасни химикали като купените от магазина парфюми, спрейове за тяло и одеколони.

Обожавам прелестната и ободряваща комбинация от цитруси и зелени растения. Напомня ми на прясно окосена трева и ярко слънце. Надявам се да ви хареса.

Свежи поляни

Съставки

  • 6 капки етерично масло от босилек
  • 3 капки етерично масло от бяла мура
  • 7 капки етерично масло от див портокал
  • 7 капки етерично масло от бергамот
  • ¼ чаша алкохол
  • 2 супени лъжици дестилирана вода
  • 1 супена лъжица масло за основа

Метод

Налейте маслото за основа в бутилка или буркан от кехлибар или от тъмно стъкло. Добавете етеричните масла, след това сипете алкохола. Затворете и силно разклатете. Оставете сместта да престои няколко дни. След това добавете дестилираната вода и отново разклатете добре. Можете да коригирате уханието в този момент, като добавите капка или две етерично масло. Ако искате, сипете уханната течност в декоративна бутилка, но тя непременно трябва да е от тъмно стъкло или материал и да се затваря херметически.

Ухание без токсини

Чудесно е да знаете, че благоуханието, което сами ‘дизайнерски’ сте сътворили не допринася за токсичната обремененост на тялото ви. А скритите химикали в продаваните в магазините парфюми и одеколони ни показват, че токсините са навсякъде около нас дори и да правим всичко възможно да ги избягваме. Ето защо детоксикацията на тялото за поддържане на здравословния му pH баланс и за осигуряване на оптимална среда за възстановяването и ремоделирането на костите е жизнено важно.

Чувствайте се и ухайте прекрасно!

Вивиан Голдсмит

Източник: Save Our Bones, A Natural Bone-Healthy Designer Fragrance You Can Make At Home

Снимка: arielyve.blogspot.com

Очаквайте поредната статия за детоксикация и за поддържане на чисто и освободено от вредни вещества тяло наскоро.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *