Депресия: Използване на положителното мислене

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

depression1

Депресията е заболяване, което кара човек да се чувства тъжен и безпомощен през по-голямата част от времето. Това е различно от това да се чувствате малко натъжен или унил. Депресията може да се лекува с терапевтично консултиране с психолог, с лекарства или и с двете.

Положителното мислене също може да спомогне за избягване или контролиране на депресията.

  • Ако ви минават мисли да нараните себе си или някой друг, трябва незабавно да отидете при личния си лекар или при терапевт. Положителното мислене може да помогне при депресия. Но може да имате нужда и от лекарства и терапия.
  • Негативните мисли могат да задълбочат депресията или да повишат вероятността да развиете депресия.
  • Когнитивната поведенческа терапия или КПТ е вид терапия, която може да ви помога да заменяте негативните мисли с позитивни.
  • Промяната в начина ви на мислене ще отнеме известно време. Трябва да се упражнявате в здравословно мислене всеки ден. След известно време положителното мислене ще ви се получава естествено.

Какво? Какво е положително мислене?

Положителното мислене, или здравословното мислене, е начин да останете в добро здраве и дух като промените начина си на мислене. То се основава върху изследвания, които показват, че можете да промените начина си на мислене. А това как мислите влияе върху това как се чувствате.

Когнитивната поведенческа терапия е вид терапия, която често се използва да помога на хората да мислят здравословно. КПТ може да ви помогне да се научите да заменяте негативните мисли с положителни мисли. Тези негативни мисли понякога наричаме неоправдани или автоматични мисли.

Като работите сами или с терапевт, вие можете да упражнявате следните три стъпки:

  • Наблюдавате. Забелязвайте мислите си, което понякога се нарича ‘разговор със себе си’. Някои хора не обръщат много внимание на онова, което казват на себе си. Ако случайно забележат, че са си казали, че са се провалили, те просто приемат тази обезокуражаваща мисъл за факт.
  • Проверявате. Погледнете мислите си и се запитайте дали те са напълно верни. Попитайте себе си дали тези мисли не са неверни или преувеличени. Може би игнорирате нещо положително.
  • Коригирате. Заменете негативните мисли с положителни, полезни мисли. Това е стъпката, с която променяте начина, по който се чувствате.

Целта е да накарате положителните мисли да се появяват естествено. Промяната на начина ви на мислене може да отнеме известно време. Така че ще трябва да се упражнявате в положително мислене всеки ден.

Проверете знанията си

Когнитивната поведенческа терапия (КПТ) е вид терапия, която може да ви помогне да промените начина, по който мислите за себе си.

  • Вярно

Този отговор е верен.

Когнитивната поведенческа терапия или КПТ е вид терапия, която може да ви помогне да промените начина, по който мислите за себе си.

  • Грешно

Този отговор е грешен.

Когнитивната поведенческа терапия или КПТ е вид терапия, която може да ви помогне да промените начина, по който мислите за себе си.

Трябва да ходите при терапевт, за да провеждате когнитивна поведенческа терапия.

  • Вярно

Този отговор е грешен.

Не е необходимо да ходите при терапевт, за да провеждате когнитивна поведенческа терапия. Има техники, които можете да научите и да практикувате самостоятелно.

  • Грешно

Този отговор е верен.

Не е необходимо да ходите при терапевт, за да провеждате когнитивна поведенческа терапия. Има техники, които можете да научите и да упражнявате самостоятелно.

Продължете със Защо

Защо? Защо положителното мислене е важно в помагането ви да се справите с депресията?

Променянето на начина ви на мислене може да ви помогне да замените негативните мисли с полезни мисли. Това може да ви помогне да се справите с депресията и може да я задържи далече от вас.

Може би вие не бяхте в състояние да слкючите сделка или да реализирате голям проект в работата. Или може би сте приключили с дадена връзка. Нормално е да се чувствате унили. Но имате проблеми със съня. Не се наслаждавате на много от обичайните си занимания. И се самообвинявате. Казвате си, ‘във всико се провалям’.

Колкото повече мислите за себе си в отрицателна светлина, толкова по-трудно е да се чувствате обнадеждени и положителени. Отрицателното мислене ви кара да се чувствате зле. И това може да ви накара да се чувствате депресирани, което води до още лоши мисли за себе си. Това е порочен кръг, който е трудно да прекъснете.

Но с практика вие можете да пренастроите мозъка си. Все пак, не сте се родили казвайки си отрицателни неща. Научили сте се да го правите. Така че няма никаква причина да не можете да тренирате мозъка си да забрави това и да замените отрицателното мислене с по-полезни мисли.

Положителното мислене може да ви помогне и да се справяте със стреса. Твърде много стрес може да ви вдигне кръвното, да накара сърцето ви да работи по-усилено, което може да повиши риска ви от инфаркт. Стресът може също така да отслаби имунната ви система, което да ви направи по-податливи на инфекции и заболявания.

Макар че можете да използвате КПТ самостоятелно, важно е да говорите със своя лекар или консултант, ако чувствате че настроението ви се влошава. Може да се нуждаете от още помощ.

Проверете знанията си

Положителното мислене може да ви помогне да спрете негативните мисли, които влошават депресията.

  • Вярно

Този отговор е верен.

Положителното мислене може да ви помогне да спирате негативните мисли, които влошават депресията. То също така може да помогне в заместването на тези отрицателни мисли с по-полезни, положителни мисли.

  • Грешно

Този отговор е грешен.

Положителното мислене може да ви помогне да спрете негативните мисли, които влошават депресията. То също така може да ви помогне да замените тези негативни мисли с по-полезни, положителни мисли.

Положителното мислене може да помогне на здравето ви и по други начини.

  • Вярно

Този отговор е верен.

Положителното мислене може да снижи стреса. А по-малкото стрес може да снижи кръвното ви налягане и да подсили имунната ви система.

  • Грешно

Този отговор е грешен.

Положителното мислене може да снижи стреса. А по-малкото стрес може да снижи кръвното ви налягане и да подсили имунната ви система.

positive-thinking3

Продължете с Как?

Как? Как можете да използвате положителното мислене, за да се справите с депресията?

Първата стъпка е да обръщате внимание на мислите си или на това как ‘разговаряте със себе си’. В разговора със себе си проличава какво мислите или вярвате за себе си и за своите преживявания. Това е раговор, който тече в ума ви. Разговорът със себе си може да е положителен и полезен. Или може да е отрицателен и вреден. Проверете мислите си, за да видите дали са верни. Вижте какво казвате на себе си. Фактите подкрепят ли негативните ви мисли? Част от нещата, които си казвате може да са верни. Или пък може да са отчасти верни или преувеличени. Има няколко вида неоправдани мисли. Ето някои от видовете неоправдани мисли, за които трябва да внимавате:

  • Фокусиране върху негативното: Това е нещо, което се нарича филтриране. Вие не допускате хубавото и се фокусирате единствено върху лошото. Пример: ‘Тъжно ми е, че нямам много приятели. Сигурно хората не ме харесват’. Реалност: Имате няколко приятели. Което означава, че сте симпатични и че можете да имате още приятели, ако искате.
  • Би следвало: Хората понякога имат изградени идеи за това как те ‘би следвало’ да се държат. Ако се чуете, че си казвате, че вие или други хора ‘би следвало да’, или ‘трябва да’ или ‘са длъжни да’ направят нещо, то тогава вие може би сами се насаждате да се чувствате зле. Пример: ‘Трябва да се оженя/омъжа преди да навърша 30. Ако не го направя, това означава, че съм неудачник/ца’. Реалност: Няма нищо лошо да имате предвид някакъв срок. Но не сте честен по отношение на себе си, ако оставяте стойността ви като човек да зависи от спазването на даден срок.
  • Прекалено обобщаване: Това е когато вземате един пример и казвате, че важи за всичко. Пазете се от думи като ‘никога’ и ‘винаги’. Пример: ‘Уволниха ме. Никога няма да си намеря друга работа’. Реалност: Много хора си губят работата заради съкръщения и по други причини извън техния контрол. Това не означава, че няма да можете да си намерите друга работа.
  • Мислене от типа ‘всичко или нищо’: То се нарича също ‘мислене в черно или бяло’. Пример: ‘Ако не получа голямо повишение при следващата атестация, това ще означава, че нямам бъдеще в тази фирма’. Реалност: Няма нищо лошо човек да иска голямо повишение. Но ако не получите повишението, за това може да има причини, които нямат нищо общо с вас.

След като проверите дали мисълта е вярна, следващата стъпка е да я коригирате. Заменете вредната мисъл с по-положителна, полезна мисъл.

Воденето на дневник на мислите е един от най-добрите начини да практикувате наблюдаванете, проверяването и коригирането на мислите си. То ви кара да сте информирани за разговора, който водите със себе си. Записвайте си всички негативни и вредни мисли, които ви хрумват през деня. Ако мислите, че не можете да ги запомните до края на деня, носете си тефтер, за да записвате всяка неоправдана мисъл щом я помислите. След това запишете полезна мисъл, за да коригирате вредната мисъл.

Ако правите това всеки ден, положителните или полезни мисли скоро ще се превърнат в естествен начин на мислене за вас.

Но в някои от негативните ви мисли може да има известна доза истина. Може да има някои неща, които да искате да оправите. Ако не се справяте толкова добре, колкото ви се иска с някои неща, запишете си го. Можете да изработите план, за да коригирате или подобрите нещата, които не харесвате.

Ако искате също така можете да записвате какъв вид неоправдани мисли са ви споходили. Вписванията в дневника ви могат да изглеждат по подобен начин:

Дневник на мислите
Следя за отрицателни мислиПроверявам вида мисълКоригирам с положителна мисъл
‘Тъжно ми е, че нямам много приятели. Хората сигурно не ме харесват’.Фокусирамвърху отрицателното‘Имам няколко приятели, затова зная, че мога да се сприятелявам’.
‘Трябва да се оженя/омъжа преди да навърша 30. Ако ли пък не, значи съм неудачник/ца’.Би следвало‘Няма гаранция, че ще срещна правилния човек преди да навърша 30. Ако дотогава не се оженя/омъжа, аз все още имам време да намеря добра партия’.
‘Уволниха ме. Никога няма да си намеря друга работа’.Прекалено обобщаване‘Нашата фирма има финансови проблеми, затова бях уволнен/а. Може да ми отнеме известно време да си намеря друга работа, но зная, че ще си намеря’.
‘Ако не получа голямо повишение при следващата атестация, това ще означава, че нямам бъдеще в тази фирма’.Всичко или нищо‘Бих се радвал/а да получа голямо повишение. Но това може да не е според бюджета на фирмата тази години’.

Проверете знанията си

Коя от тези мисли е пример за положително мислене?

  • Имах няколко лоши връзки. Зная, че никога няма да имам добра връзка.

Този отговор е грешен.

Това е пример за неоправдана мисъл, наречена прекалено обобщаване. Може и да сте имали връзки, които не са продължили дълго. Но това не означава, че никога няма да срещнете някой и няма да имате успешна любовна връзка.

Този отговор е верен.

Това е положителна мисъл. Признавате, че се чувствате зле за нещо, но не обвинявате себе си. Предприемате действия, за да видите дали има нещо, което можете да направите, за да подобрите шансовете си следващия път.

Как може дневникът да ви помогне да имате по-положителни мисли?

  • Той ви дава представа как разговаряте със себе си и може да ви помогне да мислите положително и да коригирате дадена неоправдана мисъл.

Този отговор е верен.

И двата отговора са верни. Дневникът може да ви помогне да разберете как разговаряте със себе си и да имате положителни мисли. Веднага след като напишете вредна мисъл, вие можете да напишете положителна мисъл, за да я коригирате.

  • Писането в дневника всеки ден ще спомогне положителното мислене да стане естествено за вас.

Този отговор е верен.

И двата отговора са верни. Писането в дневник всеки ден ще ви помогне да мислите положително без усилия. Това изисква известна практика. Автоматизирането на негативното мислене е отнело дълго време. Така че може да ви отнеме известно време да свикнете и с положителните мисли.

Продължете с Къде?  

Къде? Накъде оттук нататък

След като вече прочетохте тази информация, вие сте готови да практикувате положително мислене, което да ви помогне да се справите с депресията.

Ако ви е необходима още информация, вижте темата:

Положително мислене: Спиране на нежеланите мисли

Източник: Internet, Anxiety: Using Positive Thinking, 2011

Важно

Цялото съдържание на този уебсайт е защитено от ЗАКОНА ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА с всички запазени права и законови последици.

Вие НЯМАТЕ ПРАВО да възпроизвеждате, да предавате, да използвате статиите и материалите или да използвате за каквато и да е публична или търговска цел този сайт без да упоменете, че съответната информация е взета от нас – Здрави всеки ден – и да посочите линк, водещ към нас, примерно, zdravivsekiden.com, или без да имате предварителното писмено разрешение от собственика на сайта.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *