Направете си вертикална градина на балкона

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

vertical-gardening

(NaturalNews) Има много добри причини да си отглеждаме храна сами. Спестяваме пари и се храним по-здравословно, а удоволствието от яденето на зрели зеленчуци, плодове и билки с много по-добър вкус, от онзи на закупените в супермаркета е несравнимо.
По този начин също така контролираме процеса, което означава, че отглеждаме и ядем органична храна, която не съдържа пестициди и химически торове, а и изпитваме и удоволствието от успешното бране на храна, която сами сме отгледали.
Но за много хора, които живеят в апартаменти или домове с ограничена площ, вътре и навън, това може да звучи като невъзможна за сбъдване мечта. Не такъв е случаят, обаче, ако използвате един или повече от методите, познати като „вертикално градинарство”.

Вертикалното градинарство е начин да се извлече най-много от ограниченото пространство и може да е много ефективен подход за хората с малки балкони, тераси или вътрешни дворове. Концепцията не е нова – хората използват техниките на вертикалното градинарство от зората на селското стопанство.
Например, древната култура на маите развила метод на вертикално градинарство който е самата простота – те открили, че саденето на зелен фасул до царевични стъбла (които разбира се така или иначе растат вертикално) е подходящо за изграждането на система от решетки, при която бобовите растения се увиват по царевичните стебла и се облагодетелстват от сянката на листата на царевицата. Това е гениална система, която някои учени смятат, че е спомогнала за възхода на последвалата велика цивилизация на маите.
Използването на решетки е един от най-простите примери, а терминът вертикално градинарство просто се отнася за всяка система на садене, която насърчава растенията да растат вертикално вместо по земята. Други видове вертикално градинарство включват лавици, висящи кошници, джобове и палети.
Лавиците и висящите кошници са добре известни методи, но може би не сте запознати с термините джоб и палет. Тези също са основни и лесни методи – джобовете са просто торби от зебло или други материали, в които се засаждат растенията и които се закачват по свободните стени.
Вертикалното градинарство в палети използва обикновени дървени палети за транспортиране на стоки, чиито подове и страни се покриват с найлон и в тях се слага пръст, в която се засаждат младите растения. Растенията растат в пространствата между летвите и след като се вкоренят, докато палетите са в хоризонтално положение, палетите се обръщат и поставят във вертикално положение по стени и огради. Някои дървени палети могат да отделят токсични химикали, така че е важно да се уверите, че онези които ще използвате са абсолютно чисти.

Укрепете палетите

Внимателно разгледайте палета/палетите, които ще използвате за вертикалната си градина. Поверете дали някои от дъските не играят. Ако някои дъски са се разковали, заковете ги и загладете неравностите с шкурка.

Нека поставянето на найлона започне!

Решете коя страна от палета ще е дъното когато го закачите на или поставите до стената. Покрийте дъното, гърба и страните с градинарски найлон, като оставяте местата между дъските свободни (там ще засадите градината си).

Сложете палета да легне с лицето надолу. Разстелете найлона по задната му част. Изрежете две парчета с еднаква големина, които са достатъчно дълги, така че да покрият горния ръб на гърба на палета и целия му гръб, плюс още няколко сантиметра.

Положете двете парчета найлон един върху друг все едно са едно. Подвийте го над горния ръб три сантиметра и центрирайте по горната дъска на гърба на палета. Хванете найлона със скоби близо до горния ръб на най-горната дъска. Изпънете найлона наляво и надясно и го издърпайте да не е нагънат. Хванете със скоби найлона отгоре по десния ръб на най-горната дъска. Направете същото и по левия ръб.

Когато горната част на найлона е здраво хваната за горната част на палета, опънете го по задната дъска, изпънете го надолу и повторете процеса по долния ръб на дъската която ще служи за дъно на градината в палет, само че не подвивайте найлона, а го оставете да виси при дъното.

Изпъвайки найлона добре по дъното, сгънете отрязания ръб отдолу и го хванете със скоби по предния ръб на дъното на палета. Изпънете найлона наляво и надясно и слагайте скоба на всеки пет сантиметра по предния ръб на дъното.

Сега остават страните: Започнете близо до дъното и завийте оставения по-дълъг найлон навътре, все едно увивате подарък. Завийте отрязания край на найлона отдолу и го хванете със скоби близо до предния долен ръб на страничната фасада. Изпънете найлона и слагайте скоба на всеки пет сантиметра по протежение на предния ръб на страната на палета. Найлонът трябва да е изпънат, но не дотолкова, че да има опасност да се скъса. Направете същото и от другата страна на палета.

Идеята е палета да е обвит с градинарски найлон по страните, гърба и дъното. Укрепете найлона със скоби, така че отникъде да не може да изпада пръст.

А сега забавната част на саденето!

Сложете палета близо до мястото където ще бъде поставен и го поставете на земята с лицевата страна нагоре. Ще засадите растенията докато палетът лежи на земята.

Първо промушете растенията в частта, която ще е най-отгоре. Засадете всичко много плътно като последното растение направо ще го натикате със сила. След като покриете горната част с растения, насипете почва най-отгоре в палета. Натикайте почвата добре в палета между дъските и я загладете докато е равна. Слагайте почва до запълването на цялата горна част на палета.

Сега насипете почва в най-долната пролука, така че да остане място, в което да засадите шест растения, които много плътно да покриват цялото открито място. Направете същото и в останалите отвори, които ще са най-долу. Насипете почва около растенията, които току-що засадихте и насипете пръст като оставате място за садене във всички оставащи пролуки. Засадете плътно с растения. Повторете същото във всички още незасети отвори на палета.

Когато свършите със засаждането, всяко отворено място по палета трябва да е плътно засадено и покрито с растения (т.е. не трябва да има места, от които почвата да може да изпада). Също така, трябва да има плътно насипана и добре натъпкана почва на всички места я палета, където няма растения.

Как да се грижите за палета

Ще ви кажа какво трябва да направите и какво аз винаги правя в крайна сметка (което вие не трябва да правите). Оставете палета да лежи на земята няколко седмици (като го поливате редовно), така че растенията да се вкоренят и корените да държат растенията здраво на място. Ако нямате търпение, можете да изправите палета и няколко дни след засаждането на растенията, поне аз винаги го правя. В такъв случай, част от почвата ще изпада, но няма страшно. Все пак е по-добре да оставите градината да се „хване” и да я окачите след няколко седмици. Направете каквото ви казвам, а не каквото правя. :))

Поливайте палетите редовно, те бързо засъхват. Най-вече поливайте долните два отвора, те се засушават най-бързо. Торете с водно разтворим тор във водата за поливане (следвайте указанията на опаковката за количеството и честотата).

pallet-garden-balcony

Градините, изградени в палети са идеални за малките балкони или за скриване на некрасиви гледки.
Вместо плодове и зеленчуци или билки, на същия принцип можете да отглеждате и цветя.
Избирането на подходящите растения за вертикалната градина е ключово за успеха ви – необходимо е да вземете под внимание наличието на слънчева светлина. Също така, някои растения са по-приспособими за техниките на вертикалното градинарство от други.
Растенията, които виреят добре във вертикални градини включват марули и други зеленажи (за места с ограничено излагане на слънце), чушки, домати, моркови, фасул и картофи, за да споменем само малка част.
Няма нищо сложно, нито скъпо относно вертикалното отглеждане на растения, като то има няколко преимущества пред техниките на традиционното градинарство също така. При вертикалните градини има по-малко проблеми с насекомите и бурените, и справянето с появилите се в тях бурени и вредители е по-лесно.
Също така, събирането на реколтата във вертикална градина е по-лесно – необходимо е много малко навеждане и привеждане. Вертикалните градини също така са чудесен начин за освежаване на балкона или вътрешния двор или за скриване на скучни или грозни гледки.
Повечето вертикални градини, като такива изградени върху полици или в палети са преносими, което е преимущество, ако ще се местите или ако растенията се нуждаят от защита от неблагоприятни метеорологични условия.
Има твърде много чудесни причини да си създадете вертикална градина, така че защо да не започнете сега?

 

Източници:

http://www.naturalnews.com/049966_vertical_gardening_DIY_self-reliance.html
http://lifeonthebalcony.com/how-to-turn-a-pallet-into-a-garden/

Снимки: weheartit.com; acasadisophia.it

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *