Начин на хранене след отстраняване на жлъчката
Начинът ви на хранене след отстраняване на жлъчката ви може да включва богати на фибри храни като фасул и броколи, както и здравословни ядки като бадемите.
Когато човек има проблем с жлъчката, като камъни в жлъчката, лекарят може да му препоръча операция за премахване на този орган.
Жлъчката е орган без който човек може да живее, но тялото може да се нуждае от известно време, за да се нагоди към липсата му.
Повечето хора не изпитват храносмилателни проблеми след премахването на жлъчката, според клиника Мейо. Но ако това не е така, може да ви се наложи да избягвате определени храни.
В зависимост от способността на тялото да се приспособява, може да ви е необходимо само да промените храната си за кратък период или пък може да ви се наложи да направите трайни промени в нея.
10 причини да пием топла вода с куркума всяка сутрин
Жлъчка и храносмилане
Жлъчката е малък орган, разположен под черния дроб.
Основната й функция е да съхранява, сгъстява и отделя жлъчен сок, течност, правена от черния дроб, която спомага разграждането на мазните храни.
Ако се налага жлъчката ви да бъде отстранена с операция, черният ви дроб ще продължи да произвежда достатъчно жлъчен сок за нормално храносмилане. Но вместо жлъчния сок да се съхранява в жлъчката, той ще изтича направо от черния дроб в тънките черва.
Докато тялото ви се приспособява към новата реалност, може да изпитате известно затруднение в храносмилането на определени храни в дните и седмиците след отстраняването на жлъчката (познато като холецистектомия).
Промени в начина на хранене след операция на жлъчката
Важно е да спазвате внимателно инструкциите на своя лекар относно това какво да ядете след операция на жлъчката.
Ако сте хоспитализирани, медицинският екип ще ви помогне в преминаването от течна към твърда храна почти незабавно след отстраняването на жлъчката ви.
Ако се възстановявате у дома, ще трябва да въвеждате храните бавно и да консумирате основно бистри течности, бульон и желатин в началото.
След като се почувствате по-добре, можете бавно да въвеждате твърди храни отново в храната си. Но може да ви се наложи да избягвате някои храни известно време, ако почувствате подуване на корема, диария и газове през този период.
Повечето хора се връщат към нормалния си начин на хранене в рамките на един месец след операция на жлъчката.
Китайска терапия за естествено изхвърляне на камъните от жлъчката
Кои храни да избягваме
Докато тялото ви се пренастройва, добра идея е да избягвате храните с високо съдържание на мазнини в продължение на няколко седмици след отстраняването на жлъчката ви.
Богатите на мазнини храни включват:
- Пържени храни, като пържени картофи и чипс
- Тлъстите меса като сланина, бекон, наденица, говежда кайма, ребърца
- Високомаслени млечни продукти като масло, сирене, сладолед, пълномаслено прясно мляко и сметана
- Пица
- Храни, приготвени с свинска мас или краве масло
- Крем супи или сосове
- Печени меса
- Шоколад
- Олиа, особено палмово и кокосово
- Пилешка или пуешка кожа
Някои съдържащи много фибри храни, които предизвикват газове също могат да причинят дискомфорт след отстраняването на жлъчката, така че може да ви се наложи да ги въвеждате бавно отново в храната си.
Чудесни съвети за детоксикация на всеки орган така че вече да не боледувате нито да сте уморени!
Тези храни включват:
- Пълнозърнести хлябове и зърнени закуски
- Ядки
- Семена
- Бобови растения
- Брюкселско зеле
- Броколи
- Карфиол
- Зеле
Можете да извлечете полза, ако включвате в храната си повече разтворими фибри, понеже те помагат за регулирането на изхожданията, според клиника Мейо. Добри източници на разтворими фибри са овесените ядки и ечемика.
Защитете панкреаса си с този лесен план за детоксикация
Добра идея е да избягвате обилните хранения, понеже тялото вече не може да складира голямо количество жлъчен сок, както преди. По-оскъдните, но по-чести хапвания са по-лесни за храносмилане.
Пикантните храни също могат да причиняват храносмилателни проблеми известно време след отстраняването на жлъчката.
За да разберете кои храни, ако изобщо някои, причиняват проблеми след операцията, може да си водите дневник.
В този дневник можете да записвате кога сте добавили отново в храната си определени храни, както и всички храносмилателни симптоми, които изпитвате — и така ще можете да правите връзка между повторното въвеждане на храните и проявата или не на съответните симптоми.
Ако ви е нужна помощ за разработването на план за хранене след операцията, помолете лекаря си да ви свърже с добър диетолог.
Алкалната диета: Основа за по-добро здраве
Кога да се обадим на своя лекар относно проблеми след операция на жлъчката
Макар че е често срещано да имате някои свързани с храната симптоми след операция, важно е да се се свържете с хирурга, ако изпитате който и да било от следните симптоми, понеже те могат да са индикатори за по-сериозни усложнения:
- Упорита коремна болка, особено ако тя се влошава
- Сериозно гадене или повръщане
- Жълтеница (пожълтяване на кожата и очите)
- Липса на изхождания повече от три дни след операцията
- Неспособност на отделяне на газове за повече от три дни след операцията
- Честа диария, продължаваща повече от три дни след операцията
И така, след отстраняване на жлъчката, план за хранене с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на фибри може да помогне за снижаване на обезпокоителните симптоми. Приемът на вода също трябва да се повиши.
Яденето на много зеленчуци и на по-малко животински протеини ще снижи риска ви от неблагоприятни симптоми след такава операция. Поддържането на здравословно тегло също е важно, така че е най-добре да избягвате рафинираните захари и тлъстите храни.
Източник:
https://www.everydayhealth.com/gallbladder/guide/diet/
Снимка: DIET vs DISEASE
Бъдете здрави
Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Важно:
Сайтът „Здрави всеки ден” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски и други здравни сайтове и източници. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не са насочени да диагнозират, лекуват или предотвратяват което и да било заболяване. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.
Ето защо, „Здрави всеки ден” ви препоръчваме да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо от настоящата или от останалите статии в сайта.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден