Латинките – красиви, лековити и вкусни

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

latinkite

Латинките произлизат от Перу и Чили. Първите латинки са донесени в Европа (Испания) от конквистадорите през 16 век, наред с какаото. Първите латинки, донесени на континента са от сорта Tropaeolum minus, пълзящи, с оранжево-жълти цветове и листа с форма на щит. По-високият сорт Tropaeolum majus е с по-тъмно оранжеви цветове и е дело на холандски ботанист, създаден много по-късно. Днес латинките варират на цвят от светлокремаво до тъмно бордо.

Официалното име на креса (пореч) е Nasturtium officinale, а латинките носят същото латинско име, защото имат лютив вкус като креса. Те имат остър и много характерен мирис, получен навярно от синапено-подобното масло, освобождавано от листата при дъвченето им. Цялото растение над земята се яде и използва за лечебни цели.

Инките са знаели за лечебната стойност на това цвете и са ги използвали в салати, както това може да се прави и днес. Подобно на цветовете на баухинията, невена, виолетката и теменугата, цветовете на латинките също се ядат и се прибавят най-вече в салати.

Латинките растат лесно и се саморазсаждат и са много красиви и полезни, ако ги засадите между зеленчуците, защото привличат насекомите и така предпазват зеленчуците от тези вредители – листни въшки, мравки и мушици. Ароматът им се секретира в почвата и се поема от други растения като им помага да отблъскват атаки на вредителите и болести. Посадете латинки между зелето, броколи, дини, краставици, тикви, картофи и около плодните дръвчета.

Спрей против листни въшки: листата от латинки се слагат във вряща вода, оставят се да изстинат, отварата се прецежда и се добавя малко течен сапун. Така приготвената течност се използва за пръскане на листните въшки по зеленчуци и други растения.

Основни лечебни употреби

Вътрешно латинките се приемат прясно откъснати като листата, цветовете и семената се прибавят в салати и други ястия.

Растението има антимикробни свойства, така че е добре тази билка да се яде при инфекции. Полезна е при респираторни инфекции като бронхит, настинка и грип, а помага и при репродуктивни инфекции. Спомага за премахването на слузта от гърлото и белите дробове. Пиенето на билкова тинктура веднага щом усетите, че настивате, ще спомогне за по-бързото ви излекуване.

Семенните шушулки имат противогъбично действие. Тинктура от тях можете да направите със спирт или оцет, за да се запазят хранителните вещества на растението за по-нататъшна употреба. Оцет, овкусен с латинки можете да слагате на зелените салати за по-пикантен вкус. За тинктура, доза от 40 капки по два пъти на ден е достатъчна. За оцет с латинки 1 супена лъжица три пъти на ден действа благотворно.

Цветовете и листата се запарват на билков чай – Сложете 1-2 с.л. пресни листа във вряща вода за направата на чай

Външно настойката от латинки в спирт, престояла четиридесет дни на сянка е ефикасно средство против ревматизъм.

Прясно откъснати се използват като лапи

Фолклор:

Лосион, направен от листа цветове и семена, смесени с листа от коприва и три дъбови листа предпазва от оплешивяване!

Семената съдържат масло, използвано като лак, подобно на безира и то е изградено от ненаситени мастни киселини (полезни). Подобното на синап масло е в цялото растение и съдържа бензил изотиоцианат, който има антибактериални и противогъбични свойства. Растението се използва при респираторни инфекции и прочиства слузта от гърдите при бронхиални инфекции. Полезно е и за черния дроб, бъбреците и пикочния мехур и има диуретични свойства. Използва се при кожни проблеми под формата на настойка или отвара, направени от цялото растение (без корена).

Латинките съдържат флавоноиди като кемферол и изо-кверцетин, каротеноиди, витамин С, минералите желязо, сяра, манган и аминокиселини. Те имат антисептични свойства и действат като диуретик и леко слабително (не така силно като сена или кротон). В миналото са използвани за предизвикване на менструация и за пречистване на кръвта. Настойка от листата може да се използва като инсектицид. Настойка или отвара от листата и цветовете лекува кожни проблеми, включително акне. Полезни са заради съдържанието на витамин С и в миналото са се използвали за предпазване от скорбут през зимата когато хората са изпитвали недостиг на витамин С.

Научните изследвания показват, че латинките имат естествено антибиотично действие което работи бързо в тялото. Интересно е да отбележим, че антибиотичното вещество, тромалит, се открива в урината един час след храносмилането на билката. Също така е важно да отбележим, че този антибиотик не разрушава чревната флора и е доказано ефикасен срещу някои микроорганизми, които са изградили резистентност спрямо често употребяваните синтетични антибиотици.

Други употреби

Листата на латинката се добавят в салати и разядки. Нарежете няколко листа и ги добавете към яйчена или картофена салата. Цветовете и семената се добавят в салатите за цвят и пикантност.

Латинките могат да се прибавят в настойки заедно с чесън и ехинацея за извличането на антибиотичен ефект.

Цветните пъпки на латинките се използват вместо каперси, макар че не се препоръчва да ядете твърде много от тях, защото съдържат оксалова киселина, която е токсична. Цветовете са много вкусни пълнени със сирене, а в салатите можете да добавяте и венчелистчетата. Листата имат остър лютив вкус, докато цветовете са по-меки на вкус В салатите техният лютив вкус се омекотява.

Овкусяване с латинки: някои хора берат семената или цветните пъпки и ги матиноват в оцет за подправка на ястия подобно на каперсите. Ако надупчите семената с вилица преди да добавите оцета, това ще позволи вкуса на оцета да проникне в семената и така те се консервиват. Можете да мариновате шушулките със семената през есента и да ги добавяте в овкусеното с латинки и лимон масло за разнообразие вместо чесново масло понеже вървят с риба и пилешко. Зрелите семена когато бъдат изсушени могат да се смелят и да се използват за подправка вместо черен пипер. Слагайте цветове и листа в разядки, песто, сосове и сирене със сметана за придаване на вкус и за красота.

Салата от латинки

Продукти

По 2 цвята латинки на човек, измити и подсушени

Сирене, разбито на крем (според това колко цвята ще пълните)

Черен пипер, прясно смлян

2-3 скилидки чесън

1 малка маруля

½ червена цикория

4 домата, едро нарязани

4 стръка лук, ситно нарязани

1 с.л. каперси

Черни маслини

Клонки пресен магданоз за украса

Бял винен оцет

Зехтин

Метод

Смесете сиренето крема с чесъна и прясно смления черен пипер и напълнете цветовете.

Използвайте цели листа от марулите, които да украсите с останалите продукти.

Смесете 2 части зехтин с 1 част бял винен оцет, добавете билките или малко лют червен пипер, кайен или паприка, според предпочитанията си, разбийте добре и използвайте като салатен дресинг. Отгоре наредете пълнените цветове на латинките.

Вкусът на тази салата е истински лакомство.

Предупреждения:

Латинките не трябва да се използват при малки деца и бебета.

Ако страдате от язва на стомаха или червата или имате проблеми с бъбреците, не трябва да взимате лекове с латинки.

Билката съдържа бензил горчичено масло, което може да раздразни кожата. То може да раздразни и стомашночревния тракт.

Предозирането на билката може да причини албуминурия (протеин в урината). Цветните пъпки на латинките се използват вместо каперси, макар че не се препоръчва да ядете твърде много от тях, защото съдържат оксалова киселина, която е токсична.

Латинките в градината с ярките си цветове карат човек да се чувства щастлив, а като ги яде всеки ден го даряват със здраве.

Латинките са част от много картини, включително в “La Ronde” на Анри Матис, и само един поглед ви показва, защо те са любима тема на толкова художници. Моне ги рисува в градината си в Живерни, разбира се.

vase-nasturtiums-53_7439

Пол Гоген: Ваза с латинки

Насадете си латинки – тази ценна билка с мощни антибиотични, антимикробни, антиоксидантни свойства, която действа и като общо тонизиращо тялото средство. Яжте листата и цветовете ежедневно и така ще се предпазвате от настинки, вируси, инфекции, стомашни разстройства и други неприятни здравословни проблеми около вас.

Източници:

http://herbsarespecial.com.au/isabells_blog/nasturtium-natural-antibiotic.html

http://www.herbsociety.org.uk/schools/factsheets/nasturtium.htm :

http://herbs-treatandtaste.blogspot.com/2011/06/nasturtiums-edible-flowers-history-uses.html

Снимки: kookrecepten.wordpress.comwww.paintingmania.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *