Кога да се притесняваме от бенките си
Статистиката е леко плашеща – ракът на кожата поразява над два милиона души всяка година и това число се казва, че бързо расте, според Фондацията за рак на кожата. Изчислено е също така, че 40-50 процента от хората със светла кожа, които доживяват 65 годишна възраст ще развият поне един рак на кожата през живота си.
Макар че всеки има бенки по кожата, малък процент от тях може да са анормални или атипични и с времето да се развият в меланома. Те могат да се появят навсякъде върху тялото, макар че повечето бенки се появяват до 20-годишна възраст.
Моделът за разположението на бенките се счита, че се определя генетично, но излагането на слънце може да причини появата на още бенки или да причини потъмняването на вече съществуващите. Нормалната бенка може да е плоска или издадена, или първоначално да е плоска и след това да изпъкне. Повърхността им обикновено е гладка, кръгла или овална и не по-голяма от гумичка на молив.
Червенокосите, синеоките с руса коса и хората със заболявания, свързани с пигментацията като албиносите са в най-голям риск да развият рак на кожата. Латиноамериканците със светла кожа и светли очи също са податливи на меланома, защото са родени с малко защитен меланин в кожата си.
Независимо от това в коя рискова категория попадате, важно е редовно да разглеждате кожата си и да следите за признаци от появата на нови бенки, както и за промени във вече съществуващи бенки. Като наблюдавате кожата си, това може да ви направи бдителни за промените в нея и да ви помогне да засичате проблемите рано.
Ако имате семейна анамнеза за атипични бенки или за рак на кожата или голям брой бенки и лунички, лекарят може да ви насочи към дерматолог за редовни прегледи на кожата.
Ако забележите който и да било от следните симптоми, непременно се консултирайте с лекар:
- Асиметрична бенка, което означава, че едната й половина не изглежда като другата.
- Бенка със зле очертан или назъбен край.
- Бенка в различни цветове, включващи множество оттенъци на черно, кафяво, бяло, червено и/или синьо.
- Ако бенката е с диаметър по-голям от гумичка на молив.
- Ако дадена бенка променя формата, размера или цвета си във времето.
- Нови бенки, които се появяват след 20-годишна възраст.
- Бенки, които са болезнени, кървят или сърбят.
Помнете, че повечето бенки са безвредни. Ако някоя от бенките ви се струва подозрителна, тя може лесно да бъде отстранена относително безболезнено и изпратена в лаборатория за потвърждаване, че не е канцирогенна. Ако се окаже меланома, преглеждането на подозрителни бенки възможно най-рано ще позволи на лекаря ви да засече рак на кожата в най-ранните етапи, когато той е най-лечим.
Дерматолог може да препоръча отстраняването на някои бенки или вие можете да искате да ги премахнете за козметични цели. Това може да ви спаси живота, ако в бенката има заченки на рак на кожата или може да го развие в бъдеще. Това е особено наложително, ако в семейството ви има случаи на рак на кожата.
За предпазване от бенки, ексфолирайте кожата си и я овлажнявайте всеки ден, използвайте слънцезащитни средства и гликолова киселина, носете предпазващи от слънцето дрехи и шапки. Това ще спомогне за намаляването на броя на бенките върху кожата и ще намали риска ви от рак на кожата.
Източници:
http://www.thealternativedaily.com/concerned-moles/
http://www.yourbeautyadvisor.com/2014/11/how-to-prevent-moles-now/
Снимка: www.yourbeautyadvisor.com
Бъдете здрави
Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден