Как да управляваме парите и взаимоотношенията си, 5 тайни

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

„Ако жените не съществуваха, всичките пари на света нямаше да имат значение”

~Аристотел Онасис   

Piggy_on_Money5-430x3236

5 общоприети мнения за взаимоотношенията, които да избягваме когато парите са кът

Да кажете на предприемач, „не позволявайте на парите да влияят върху отношенията ви с другите” е все едно, че му казвате „не позволявайте на кислорода да влияе на дишането ви”.

Без едното е ужасно трудно да осъществите другото.

Онова, което казвам на клиентите, които идват при мен с парични притеснения е, че парите не ПРОМЕНЯТ нищо; те РАЗКРИВАТ всичко.

Парите действат като лупа, те само засилват нещата. Ако сте беден идиот, с пари, вие ще сте богат идиот – само че още по-голям. Ако сте разорен симпатичен човек, вие ще сте богат симпатичен човек – само че още по-симпатичен.
А ако има проблеми, тлеещи под повърхността във връзката ви, тези проблеми само ще се засилят, ако парите не достигат.

Така че в тези трудни финансови времена как да направим така, че отношенията ни с другите ще си останат добри?

Ето пет начина на мислене относно взаимоотношенията, които трябва да избягваме когато парите недостигат:

1. Приемането, че парите са всичко.

Вярно е: най-хубавите неща в живота са безплатни. Но ипотеката, храната и интернет услугите не са. Чуваме истории навсякъде за това как хората ограничават несъществените си нужди; но защо трябваше да има финансова криза, за да го правим?

Фактът е, че ако ви се налага да харчите пари, за да се радвате един на друг – а даже и на живота – вие всъщност се изправяте пред по-сериозни проблеми. Втълпено ни е да вярваме, че „Вещите=Щастие” и следователно, „ако човек притежава повече, ще е по-щастлив”.

Но изследване след изследване показват, че идва момент, в който притежаването на повече неща води до ОБРАТЕН ефект по отношение на щастието. Ето защо, съветвам клиентите си да имат освободени от всякакви цели зони, като да се разхождат сред природата или да работят в градината си, защото това ще им помогне да се фокусират върху онова, което вече имат, а не върху нещата, които нямат.

2. Приемането, че промяна в паричната ситуация няма да повлияе на  взаимоотношенията.

Това е обратната страна на първото приемане. Помнете: парите не ПРОМЕНЯТ нищо; те РАЗКРИВАТ всичко. Знайте, че когато изживеете значителна промяна в паричното си положение, то и взаимоотношенията ви ще се променят по един или друг начин.

Иронията е в това, че нещата ще се задълбочат във вида, в който съществуват или такива каквито са. Ако сте близки, вие ще станете по-близки. Ако между вас има празнина, тя ще стане по-забележима. Лекът за това е открито и честно да обсъждате случващото се и това какво можете да направите по въпроса.

3. Приемането, че нещата ще се оправят от само себе си.

Също известно като синдрома на щрауса (на заравянето на главата в пясъка). Всички сме го преживявали: смятали сме, че „някой някъде там” ще оправи проблемите ни. Както е казал Франклин Рузвелт, „Когато стигнете до края на въжето, вържете го на възел и се дръжте здраво за него”.

Хубаво е да приемате, че нещата ще се оправят в бъдеще. Проблемът идва когато мислим, че те ще се подобрят без ние да си мръднем пръста.

$20 банкноти НЕ се разхождат по улицата, не чукат на вратата и не казват „Ей, може ли да вляза”? Ако е така там където живеете, веднага ще се преместя при вас! Тъй като на планетата Земя ни се налага да вършим досадното нещо, наречено работа, за да си осигуряваме необходимите ни неща като, ами, какво ли не… и най-вече пари.

Ако знаете какво да правите, но просто не правите онова което знаете, вие можете да преодолеете това като си осигурите подкрепа, изготвите план за действие и изпълнявате стъпка след стъпка към онова към което се стремите. Това е най-бързият начин за преодоляване на синдрома на щрауса.

4. Приемането, че вие и вашия партньор гледате на парите по един и същи начин.

Няма друго приемане, което да причинява повече разногласия от това. Хората са склонни да поемат четири начина на поведение по отношение на парите: на харчещ, на спестяващ, на избягващ и на монах.

Представете си харчещ и спестяващ, които живеят заедно. Сега си представете как доходите ви току-що са се намалили наполовина. Вмъкнете своя аргумент тук.

Няма „правилно и неправилно” по отношение на това как се отнасяте към парите, макар че всеки подход има своите за и против. Просто познавайте себе си и партньора си и се съобразявайте с това.

5. Приемането, че нещата завинаги ще са такива каквито са.

Това е синдромът „Защо, да си правя труда”?, който е обратната страна на синдрома на щрауса. Когато приемате поведението „защо, да си правя труда?” вие не влагате цялото си сърце (или друга част от тялото си) в действията си, което естествено води до половинчат успех или до по-лоши последици.

Ключът е да се намери средното положение между синдрома на щрауса и синдрома „Защо да си правя труда”. Именно в този случай положителните твърдения или даващите сила въпроси са помогнали на много хора да имат по-добри предвиждания за живота и за отношението си към него.

Задаването на утвърждаващи въпроси като „Защо нещата се подобряват”? и „Защо всичко се получи по-добре, отколкото очаквах”? фокусира мислите ви върху положителни предположения, а не върху отрицателните.

Всички трябва да работим, за да превъзмогнем несъзнателните си предположения, особено на отрицателните такива отнасящи се за пари и взаимоотношения. Но свършите ли работата, вие ще се радвате на по-здравословни отношения с партньора си, парите си и със самите себе си.

Ноа Сейнт Джон

Източник:

Noah St. John 10 July 2014, MaryEllen Tribby <[email protected]>

Снимка: wire.kapitall.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *